Справу про вбивство Іринки Мукоїди тепер розглядатимуть в Чортківському райсуді. Дата підготовчого засідання поки невідома.
Якщо Василь Гнатюк, якого обвинуватили у вбивстві та зґвалтуванні в неприродній спосіб, виявить бажання, аби справу слухав суд присяжних, їх обиратимуть. Тобто, знову все спочатку. У переліку, затвердженому ще у 2016 році Чортківською райрадою – 24 кандидати. Потрібно – п’ятеро: троє основних і ще двоє запасних, які також братимуть активну участь у процесі. І в разі неявки когось з основних присяжних з поважної причини – будуть готові їх замінити.
Нагадаємо, тіло випускниці Іринки Мукоїди зі слідами насильницької смерті виявили зранку 26 червня 2017 р. на узбіччі траси у смт. Вишнівець Збаразького району. Підозрюваного, Василя Гнатюка, затримали через тиждень після убивства. Приблизно півроку тривало слідство і справу передали до суду. Підготовчі засідання відбувалисть в Тернопільському міськрайсуді, де, окрім іншого, обрали присяжних. Розгляд справи по суті ще не розпочали.
Чи висловить неповнолітній бажання, аби справу, в якій його обвинуватили, розглядав суд присяжних, – буде видно на першому попередньому засіданні, каже адвокат. Чи Василь виявляв таке бажання, адвокат мовчить, посилаючись на адвокатську таємницю.
Наразі Василь хоче, аби йому надали копії усіх матеріалів справи, адже їх там 9 (!) томів. Захисник говорить, що у слідчому ізоляторі його підзахисний має можливість ознайомлюватись з матеріалами справи щодня по 2-3 години. Якщо нададуть копії – справа піде скоріше. Неможливість ознайомлення з матеріалами справи – це було однією з причин повернення обвинувального акту прокурору. Адже він, переконує адвокат, складений з істотними порушеннями прав людини. Зокрема, йдеться про не вручення копій матеріалів провадження неповнолітньому.
У Тернопільському міськрайсуді слухати справу вже не можуть – практично всі судді вже долучились до цієї справи. Одні давали санкцію, інші брали участь на етапі досудового розслідування. Та й присяжних мало – всього 8 чоловік. П’ятеро вже теж брали участь у підготовчому процесі і більше розглядати цю справу не мають права, бо вони можуть бути упередженими.
Ольга Яремчук, потерпіла у справі як офіційний опікун загиблої випускниці, яку Іринка вважала своєю матір’ю, в розпачі. Каже, на засідання до Чортківського райсуду більше одного разу навряд чи потрапить. Немає ані фінансової можливості – щораз долати 120 км на кожне засідання, ані з ким залишити двох малюків. Після трагедії з Іринкою їх не залишають самих ані на хвилину.
Жінка каже, коли запитували, де слухати справу, вони просили чимближче.
Їздити щораз до Чорткова жінка, каже не має змоги. Коли їздила на засідання до Тернополя – щораз на кілька годин залишала дітей у сусідів. Так тривало рік.
Родина зараз перебуває у досить скрутному становищі. Ольга змушена була піти з роботи, аби опікуватись молодшими дітьми. Бо малюки дуже тяжко пережили трагедію з сестричкою Іринкою. Чоловік Ольги, рідний дядько Іринки, працює ремонтником. Проте нещодавно довший час не був на роботі через проблеми з хребтом.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер