У Державному архіві Тернопільської області — виставка "Заглянемо історії у вічі"

У Державному архіві Тернопільської області — виставка "Заглянемо історії у вічі"
Рідкісні, унікальні документи і світлини, датовані XVIII-XIX століттями, та багато інших не менш цікавих матеріалів представлені на виставці "Заглянемо історії у вічі". Вона присвячена 70-річчю з дня створення Державного архіву Тернопільської області.




— На час створення архіву у 1939 році, він, як інші такі ж установи, був у підпорядкуванні силових структур, - каже головний спеціаліст відділу обліку, зберігання та науково-довідкового апарату ДАТО Людмила Волоцюга (32 р.). - Приміщення орендували у Домініканському монастирі. Першим директором архіву був Олександр Горячкін. За його керівництва почали збирати документи, вести облік і впорядковувати матеріали.
Роботу ускладнювало те, що на той час в районах не було архівів. Тому влада видала постанову про розбудову цих установ в області. Даний документ є на виставці.
У часи Другої світової війни цінні матеріали евакуювали в Казахстан. Коли ж німці окупували Тернопіль, то в приміщенні архіву зробили шпиталь.
- На старих книгах і документах спали, - розповідає Людмила Волоцюга. - Тому й досі ми знаходимо матеріали зі слідами крові та прошиті кулями. Цінні, на думку фашистів, матеріали вони вивезли до Німеччини, частину ж просто знищили.
Після визволення Тернополя у квітні 1944 р. архів відновив свою роботу. Тоді ж створили спеціальну комісію, що склала акт про заподіяні фашистами збитки. Цей документ теж є на виставці.
У 60-х роках архів передали виконкому. Тоді відкрили читальний зал, почали публікувати різні статті, у яких використовували різні архівні документи. В експозиції є статті працівників і відвідувачів читального залу.
На окремому стенді представленні рідкісні документи, зокрема з "Озерянського архіву", знайденого у 90-х роках ХХ ст., маніфест імператриці Марії-Терезії про приєднання частини Польського королівства (Галичини) до володінь Австрії (1772 р.) та розпорядження про введення посади архіваріуса у лаврському архіві (1841 р.).
- Виставку-літопис архіву ми доповнили сучасними світлинами, а також віршами і піснями про архів, - підсумовує Людмила Волоцюга.

Довідка
Державний архів Тернопільської області створили у жовтні 1939 р. як Тернопільський обласний історичний архів. У ньому діють 4 відділи: організації та координації архівної справи; зберігання, обліку та довідкового апарату; формування НАФ і діловодства; інформації і використання документів. У ДАТО зберігаються документи від 1557 р. до нинішнього часу. Фонди архіву до 1939 містять документи Духовного собору Почаївської Успенської лаври, держустанов Австрії, Польщі, Росії тощо. Є чимало документів радянського періоду (1939-1991), особові фонди відомих діячів науки і культури, чиї життя і творчість пов'язані з Тернопільщиною. В архіві є науково-довідкова бібліотека, збірки фотодокументів, кіно- та відеодокументів і фонодокументів.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Anonymous
    What a neat artilce. I had no inkling.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
12:00 Облаштовують безбар'єрний маршрут з мікрорайону «Дружба» до центру Тернополя 11:20 Одинадцять ліцеїстів з Тернополя здобули максимальні бали на мультитесті 10:40 Випускники зі Словʼянська танцювали вальс у Збаразькому замку play_circle_filled 10:15 Власники житла, пошкодженого внаслідок ракетної та БПЛА-атаки 6 червня, отримають одноразову грошову допомогу (пресслужба Тернопільської міської ради) Від читача 01:23 Вчителька з Тернополя стала амбасадоркою міжнарожної ініціативи EU Code Week 10:10 На Тернопільщині відбудеться фестиваль «Дзвони Лемківщини», де запалять «Ватру Нескорених» 09:47 Професійне відбілювання та чистка зубів у Тернополі: Огляд стоматологій міста (партнерський проєкт) 09:29 В аварії на Тернопільщині загинув 49-річний чоловік 09:01 Двох гастролерів підозрюють у серії крадіжок на Тернопільщині 08:50 Масована атака на Київ: кількість постраждалих зросла до 23 осіб 08:01 «На щиті» додому повертається захисник Руслан Цимбалістий 22:01 Ціною життя врятував інших.... У Києві попрощалися з пілотом F-16 Максимом Устименком 21:03 Ексклюзивні відеокадри із квартири на Вишневецького, де трапилася пожежа photo_camera 20:03 Кілька квартир і півтора мільйона зарплати: як новий прокурор Тернопільщини прокоментував свої статки 19:02 Помер викладач Тернопільського педуніверситету Петро Михальчук 18:40 Відмивають стіни та дякують Богу, що залишились живі: репортаж із будинку на Вишневецького, де сталась пожежа photo_camera 18:03 У Бучачі народився хлопчик-богатир 17:20 Три випускниці з Тернополя отримали по 200 балів на НМТ 16:45 У Почаєві собака покусав дівчинку: господарю загрожує до двох років в’язниці 16:11 «Все знищено, але Бог зберіг моїх дітей». На Вишневецького згоріла квартира військового
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up