— На час створення архіву у 1939 році, він, як інші такі ж установи, був у підпорядкуванні силових структур, - каже головний спеціаліст відділу обліку, зберігання та науково-довідкового апарату ДАТО Людмила Волоцюга (32 р.). - Приміщення орендували у Домініканському монастирі. Першим директором архіву був Олександр Горячкін. За його керівництва почали збирати документи, вести облік і впорядковувати матеріали.
Роботу ускладнювало те, що на той час в районах не було архівів. Тому влада видала постанову про розбудову цих установ в області. Даний документ є на виставці.
У часи Другої світової війни цінні матеріали евакуювали в Казахстан. Коли ж німці окупували Тернопіль, то в приміщенні архіву зробили шпиталь.
- На старих книгах і документах спали, - розповідає Людмила Волоцюга. - Тому й досі ми знаходимо матеріали зі слідами крові та прошиті кулями. Цінні, на думку фашистів, матеріали вони вивезли до Німеччини, частину ж просто знищили.
Після визволення Тернополя у квітні 1944 р. архів відновив свою роботу. Тоді ж створили спеціальну комісію, що склала акт про заподіяні фашистами збитки. Цей документ теж є на виставці.
У 60-х роках архів передали виконкому. Тоді відкрили читальний зал, почали публікувати різні статті, у яких використовували різні архівні документи. В експозиції є статті працівників і відвідувачів читального залу.
На окремому стенді представленні рідкісні документи, зокрема з "Озерянського архіву", знайденого у 90-х роках ХХ ст., маніфест імператриці Марії-Терезії про приєднання частини Польського королівства (Галичини) до володінь Австрії (1772 р.) та розпорядження про введення посади архіваріуса у лаврському архіві (1841 р.).
- Виставку-літопис архіву ми доповнили сучасними світлинами, а також віршами і піснями про архів, - підсумовує Людмила Волоцюга.
Довідка
Державний архів Тернопільської області створили у жовтні 1939 р. як Тернопільський обласний історичний архів. У ньому діють 4 відділи: організації та координації архівної справи; зберігання, обліку та довідкового апарату; формування НАФ і діловодства; інформації і використання документів. У ДАТО зберігаються документи від 1557 р. до нинішнього часу. Фонди архіву до 1939 містять документи Духовного собору Почаївської Успенської лаври, держустанов Австрії, Польщі, Росії тощо. Є чимало документів радянського періоду (1939-1991), особові фонди відомих діячів науки і культури, чиї життя і творчість пов'язані з Тернопільщиною. В архіві є науково-довідкова бібліотека, збірки фотодокументів, кіно- та відеодокументів і фонодокументів.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 49 від 4 грудня 2024
Читати номер
Anonymous