Пожежі через посухи на Тернопільщині, навала податків і переслідування галичан в СРСР - новини з галицької червневої преси 1926, 1927 і 1929 років.
Перше українське віче
У містечку Поморяни, зборівського повіту, колишній твердині кацапщини, відбулося в неділю 19-го червня ц. р. перше взагалі українське віче при численній участи громадян, мущин і жінок як з самих Поморян, так і з довооличних сіл: Богутин, Бібщани, Кальне, Краснопуща і Розгадів.
«Діло», 27 червня 1926 року
Пожежа і посуха
У Саджавках на Поділлі (коло Товстого, повіт Скалат) в суботу 18 червня в саме полудне вогонь і знищив 16 господарств. Люди скоро збіглися з поля на голос дзвону, але вогонь перекидався на дальші хати. Поліція з Товстого стягнула в дуже короткім часі кільканацять сикавок, одначе через довгу посуху не було досить води в керницях, а з давного потічка нема вже й сліду.
«Діло», 25 червня 1927 року
Моя відповідь
Моя відповідь Св. Синодові Православної церкви… Арсень Річинський.
Ставиться мені в вину збирання підписів серед громадянства за висвячення на Волинь правлячого єпископа, з походження українця… Кинулося всім у вічі, що доки йшла мова тільки про українізацію богослужінь, то митрополія сяк-так толерувала український церковний рух, але зразу відповіла найвищими карами, як тільки ми зажадали для волинської єпархії окремого архієрея, котрий жив би на місці, — бо це вже торкнулося матеріальних інтересів вищих церковних достойників.
«Діло», 29 червня 1929 року
Полегші
Тернопільське воєвідство доручило всім громадам взяти під розвагу звільнення членів “Малопольскего Звйонзку Стражи Пожарних” від ріжних громадських повинностей, як шарварки, достава підвод і т. п. Справа видавалася дуже некорисною для членів сокільських і лугових товариств, бо на основі тієї інформації “Соколи” і “Луги” заздалегідь мали бути виключені від старань про такі звільнення і полегші для себе… Названа інформація не вповні вірна, бо дотичний обіжник зовсім не називає ніякої організації, а лише тільки про особи, що з замилуванням займаються пожарництвом.
«Діло», 29 червня 1929 року
Жертви «самостійности»
Поліційна статистика в Ню Йорку подає, що там минулого року зникло без вісти 7.000 дівчат у віці від 16 до 18 літ. У більшости випадків це були дівчата, що не одержали від батьків дозволу вийти замуж і втікли з хати зі своїми нареченими. Поліція гадає, що значна їх частина впала жертвою торговців живим товаром.
«Діло», 30 червня 1929 року
Навала податків
Високий Сойме! Наше селянство залите цілою повіню податків, данин, зачетів, складок і т. д. В суті річи все це є те саме, бо все воно вимагає грошей, але ті ріжні назви вводаться тільки тому, щоби попросту того селянина збити з пантелику й обаламутити, щоби можна було сказати: сьогодня беремо податок, а не данину, а вчора бралося данину, а не податок.
«Діло», 3 липня 1929 року
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер