Про Голодомор в Україні і радянську заборону писати про нього, про те, що тернополяни обходять українську гімназію і віддають дітей до польських, а також про крадіжку з дому керівника тернопільського суду писала галицька преса у вересні 1933 року.
Голод на Україні
Вістки про нечуваний досі голод на Україні облетіли майже всю европейську та заокеанську пресу. Пеціяльні кореспонденти “Кельніше Цайтунґ”, “Дейлі Тлеграф” та інші подали до відома про заборону московського уряду для чужих журналістів виїзджати з Москви в ті країни та райони, які найбільше загрожені голодом та де далися взнаки хижацька господарка і порядкування московської господарки; так само заборонено щонебудь писати про голод.
Навпаки “ТАСС” (Телєґрафічна аґенція Совітського Союзу) офіційно заперечує всі ці, мовляв, чутки...
“Діло”16 вересня 1933 року
На марґінесі одної нотатки
В ч. 274 “Діла” з 13 вересня цего року появилася новинка про навчання української мови в тернопільських польських гімназіях. Стилізація новинки і її зміст викликує вражіння, немовби в Тернополі не було української гімназії і з конечности так багато нашої молоді опинилося в польських гімназіях. Тимчасом у Тернополі є коедукаційна гімназія Рідної Школи з правом прилюдности, яка не робить ніяких перешкод у приниманні хлопців і дівчат до І кляси нового типу, IV і V кляси старого типу, а дівчат до всіх решти кляс старого типу повної гімназії. І на цей шкільний рік гімназія Рідної Школи могла би ще приймити кілька десяток учеників і учениць, однак багато родичів воліло чомусь записати своїх дітей до польських гімназій...
“Діло” 16 вересня 1933 року
Краєва хроніка
До мешкання президента окружного суду в Тернополі д-ра Заркєвича добулися злодії й викрали готівку 400 золотих та ріжні річи вартости 10.000 золотих. В Кутах повіту Золочів отроїлася грибами Варвара Іванишин з 10-літнім сином, в Синькові вмерли з тої самої причини Дмитро й Хома Кіян та Анна Баран з 4-літнім сином.
“Діло” 16 вересня 1933 року
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер