Приміщення колишнього дитсадка на Парковій віддали церкві у 2018-му році. Тернополяни тривалий час наголошували на тому, що територія занедбана. А в напівзруйнованому приміщенні колишнього дитсадка на вулиці Парковій юрбилися безхатченки та наркозалежні.
Місцеві припускали: «приміщення хтось готує до приватизації». Адже ще раніше міськрада передала приміщення з балансу управління освіти на баланс управління комунального майна міста. А також зареєструвала декларацію про початок ремонтних робіт з перебудови цього приміщення під офісно-адміністративне.
Після публікацій у ЗМІ про стало відомо, що об’єкт може і не відновитися як дитсадок. Резонанс пішов і серед активістів. Далі під час однієї з сесій УГКЦ отримала приміщення в безкоштовне користування, яке залишається в комунальній власності. Як прописано в рішенні щодо передачі, духовенство хоче створити дитячий освітній навчальний заклад. Робитимуть це за власні кошти та гроші благодійників з-за кордону.
- Церква володіла приміщенням, де зараз суд на Острозького, проте в радянські часи його забрали, - пояснював раніше журналістам 20 хвилин" голова постійної комісії міської ради з питань економіки, промисловості, транспорту і зв’язку, контролю за використанням комунального майна, зовнішніх зв’язків, підприємницької діяльності, захисту прав споживачів та туризму Михайло Ібрагімов. - Уже за незалежності місто, як компенсацію, дало УГКЦ приміщення колишньої аптеки на "Дружбі". Там, на скільки знаю, церква хотіла робити навчальний заклад для дітей. Проте той об'єкт не підійшов за технічними параметрами.
Саме тому на "Дружбі" садочок церква збудувати не могла. А от приміщення на Парковій для садка підходить ідеально. Тож взамін "аптечного" приміщення церкві віддали це. З прописаною умовою, що там буде діяти дитячий навчальний заклад.
На місці, де буде старий-новий садок, нещодавно побувала наша журналістка. Побачене приємно здивувало: кольоровий фасад, велика будівля, всередині - робота кипить.
Про те, як проходять роботи із відновлення, говоримо із о.Петром, заступником економа Архиєпархії, який відповідає за роботи у садку на Парковій.
- Ця будівля вже стала схожа на садочок, адже фасад майже дороблений, - каже священник. - Кольоровий, яскравий. Щодо внутрішніх робіт, то вони також на завершальній стадії: встановлюється плитка, робляться сучасні санвузли, вже поставлені двері. Іде фарбування стін, після цього буде розпис стін різними малюнками, які цікаві для малюків.
Священник каже, що садок справді планували відкрити вже 1 вересня, але через карантин не вдалось повністю підготувати приміщення.
- Так, як і в кожній сфері, у нас теж є певні труднощі, але робота йде. Церква все завершить, - каже він. - Коли буде освячення - обов'язково запросимо журналістів, і місто буде бачити, що вже є.
Щодо термінів здачі, то о.Петро загадувати не береться, мовляв, одна річ - здача будівлі, а інша - початок навчального процесу. Будівлю планують завершити вже за місяць-півтора. Попереду - ще облаштування території, встановлення майданчика.
Священник розповідає, що це буде традиційний, звичайний садок, як і десятки інших в Тернополі. Його зможуть відвідувати діти різних конфесій та релігій.
- Справді в групах зможуть навчатись дітки, які мають особливі освітні потреби або фізичні потреби. У тих групах одночасно будуть і інші діти. Тому цей садочок називають інклюзивним, - говорить отець. - У садочку не буде розмежувань: здорові - хворі діти, діти з греко-католицької церкви або з іншої. Наша церква буде працювати з управлінням освіти, з міською радою, щоб діти, які мають потребу іти в садок, які є десь на черзі, щоб вони могли відвідувати цей заклад.
Раніше священник розповідав, що відновлення дитсадка на Парковій - це одна з форм служіння людям. Це приміщення насправді було дуже занедбаним, там можна було знайти свіжі шприци, сміття.
- У нас люди звикли, що служіння - це молитва та ходіння до церкви, але, крім цих речей, є ще й добрі справи. Завдання церкви - виховувати, підтримувати, будувати, - каже священник. - Ми хочемо, щоб у цьому садку жодна дитина чи ніхто з батьків не відчував ніякої дискримінації через свої погляди.
У пресслужбі Тернопільської міської ради кажуть, що за будівництво відповідальна УГКЦ, тому коментувати хід робіт не можуть.
Такої ж позиції дотримуються в управлінні освіти і науки.
- Садок передали в оренду церкві. У проєкті була одна умова - у приміщенні обов`язково має бути садочок,- каже начальник управління освіти і науки Тернопільської міської ради Ольга Похиляк.
В управлінні додають, що в цьому районі міста необхідність нових садків дуже велика.
- Однозначно, у цьому районі, де вулиця Фабрична, садочки перевантажені, потреба нового садка є, - продовжує Ольга Похиляк. - Якщо на мікрорайоні БАМ у садку є по 16-18 груп , то у 15 та 12 садках, які неподалік Паркової, лише по 6 та 8 груп.
Остаточна дата відкриття садочка, наймовірніше, на початку 2021-2022 навчального року. Роботи ж планують закінчити вже через місяць-півтора.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер