«А нікого не цікавить, чи ми їли»: працівники фізкультурного диспансеру виживають без зарплати четвертий місяць

«А нікого не цікавить, чи ми їли»: працівники фізкультурного диспансеру виживають без зарплати четвертий місяць

У Тернополі спалахнув скандал через невиплату зарплати в обласному лікарсько-фізкультурному диспансері. Вже четвертий місяць працівники не отримують зароблені кошти, а останнє надходження на картці від грудня 2024 року. Вони готові йти до суду, аби відстоювати свої права та отримати гроші. 

Аби привернути увагу влади та громадськості до проблеми, на будівлі медичного закладу вивісили плакат з гаслом: «26 працівників без зарплати 98 днів. Продовжуємо працювати задля спортсменів». Щодня вони замінюють кількість днів, за які не отримують гроші. 

Зазначимо, що лікарсько-фізкультурний диспансер функціонує майже 75 років. Зі слів працівників, це єдиний в області ліцензований заклад, де медики обстежують та проводять реабілітацію спортсменів, надають допуск до змагань і занять спортом. Якщо всі звільняться, а диспансер закриють – спортсмени не отримуватимуть необхідних медичних документів. 

Відео дня

Всім байдуже, чи маємо за що жити

Ганна Коцюба працює медичною сестрою у диспансері вже 40 років. Вона каже, проблеми із зарплатами виникли від початку повномасштабки: їй скоротили ставку, на 10 місяців відправляли на простій, а зараз взагалі не дають і мінімуму. 

– Нині працюю на 0,5 ставки та щомісяця маю отримувати орієнтовно 5 000 грн, але не бачила цих коштів від кінця минулого року. Ні керівництво, ні влада нам нічого не пояснюють, лише кажуть про плани реорганізації закладу. Нікого не цікавить, чи їли ми, чи маємо кошти на проїзд, як сплатити за комунальні послуги. Від бухгалтера знаємо, що на паперах вона все оформлює, але фінансування немає, – говорить Ганна Коцюба. – Я приходжу на роботу, бо маю виконати свої обов’язки. Бо тут на нас чекають діти, тренери, спортивні судді. Всім треба огляди, всім треба довідки. Якщо не ходитиму – можуть звільнити за статтею, а де гарантії, що тоді отримаю зароблені кошти? Я людина пенсійного віку, ніхто і ніде не чекає мене на роботу. 

30 років працює у реєстратурі диспансеру і тернополянка Оксана. Зі слів жінки, вона сподівається на виплату зарплати, нового місця роботи поки не шукає.

– У березні керівництво ознайомило нас зі змінами умов праці. Повідомили, що від травня треба звільнятися, адже заклад планують об’єднати з обласною дитячою лікарнею. Якщо так, то нехай виплачують всю зарплату і вказують у трудовій книжці, що звільнена через реорганізацію, а не за згодою сторін, – каже пані Оксана. – Мені щось казали за вакансію у call-центрі обласної дитячої лікарні, але там все по-іншому, а я хочу працювати у своєму колективі. Ви розумієте, якщо я зараз звільнюсь, то кошти за січень, лютий і березень не отримаю. 

Загалом у диспансері працевлаштовані 26 фахівців: чотири лікаря спортивної медицини, окуліст, лор, невролог, стоматолог, ортопед-травматолог та інші. 18 з них – пенсійного віку, повідомив медичний директор Станіслав Ставський. Попри відсутність зарплати, за три місяці вони оглянули та надали кваліфіковану допомогу 1 400 пацієнтам. 

– Ми просто приходимо, щоб виконати свою роботу, бо хто оглядатиме цих спортсменів, якщо не ми? Ми відчуваємо себе заручниками ситуації. Хтось думає тільки про свої посади, хтось про те, як забрати наше приміщення, але не про працівників, пацієнтів. Це дуже важка ситуація, бо в наш час без грошей прожити неможливо. Добре, не могли нам заплатити за січень чи лютий, але вже закінчується квартал, то де гроші? – обурюється пані Ганна. 

Під час спілкування з журналістами, працівники додали, що до них почали навідуватися комісії з перевірками. Одне із зауважень – відсутність у медичному закладі ліфту. Працівники здивовані, що саме зараз про це згадали, адже за десятки років роботи у цьому приміщенні не було схожих нарікань. 

Вже проголосували за реорганізацію

Як вдалося з’ясувати журналістам «20 хвилин», від грудня 2024 року Тернопільська ОВА та Тернопільська обласна рада порушували питання про реорганізацію закладу. Щобільше – 30 грудня 2024 року на сесії облради депутати підтримали пропозицію. Відповідно до рішення, лікарсько-фізкультурний диспансер мають об’єднати з обласною дитячою лікарнею, а нерухоме майно медзакладу передати на баланс Тернопільського обласного центру сприяння територіальній обороні. 

– За кілька місяців до прийняття рішення у Департаменті охорони здоров’я говорили, що диспансер треба приєднувати до якогось закладу. Аргументували це відсутністю нормальних умов, ліцензії. Але ми власними зусиллями робимо ремонти, а ліцензія у нас дійсна від 2021 року, – розповів медичний директор Станіслав Ставський. – Згідно зі змінами умов праці, наші фахівці мають бути звільнені до третього-четвертого травня. Вузькопрофільним лікарям запропонували пройти курси підвищення кваліфікації за власні кошти, щоб вони були спеціалісти дитячого профілю. Але чітко працевлаштування не пропонували.

Закцентував пан Станіслав і на тому, що диспансер вже давно не отримує належного фінансування з обласного бюджету на покращення матеріально-технічної бази, ремонтні роботи і таке інше. З його слів, навіть зарплати у 2024 році профінансували лише на 70%. 

– У 2024 році ми самостійно заробили майже 1 000 000 гривень, з яких 514 000 гривень – надходження від НСЗУ за пакетом №9 – амбулаторна допомога. Ми укладали договори з приватними спортивними клубами, громадами, які мають на балансі спортивні організації. Наші фахівці проводили медичні огляди, виїздили в райони, обстежували спортсменів. З обласного бюджету отримали орієнтовно 2,4 млн грн, які витратили на зарплати. Щоб завершити рік без боргів – наші працівники писали заяви на відпустку без збереження заробітної плати, – каже Станіслав Ставський. 

«20 хвилин» намагалися отримати коментар від начальниці департаменту охорони здоров’я Ольги Ярмоленко. Проте нам лише повідомили, що рішення прийняли, склад ліквідаційної комісії визначили, нині тривають необхідні роботи. За детальною інформацією порадили звернутися до обласної ради. Зазначимо, під час інтерв’ю іншим виданням Ольга Ярмоленко наголошувала, що диспансер немає можливості вкладати кошти, розвиватися, покращувати надання своїх медичних послуг. А з 2025 року контрактувати з НСЗУ не можуть, бо треба щонайменше два пакети медичних послуг. 

Наше медіа промоніторило дашборди Національної служби здоров’я України, дійсно на поточний рік договорів із закладом не укладали. 27 січня 2025 року керівник подавав пропозицію, але НСЗУ її відхилила. Група послуг: профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах. 

Треба розвивати, а не закривати 

Ліквідація лікарсько-фізкультурної служби може повністю паралізувати спортивну галузь Тернопільщини, наголосив депутат Тернопільської обласної ради Олег Сиротюк.  

– Обласна адміністрація вимагає закриття єдиного в області профільного медичного закладу для спортсменів. 26 працівників, серед яких висококваліфіковані лікарі спортивної медицини, під чиїм наглядом виросло багато чемпіонів, залишаться без роботи, – акцентує Олег Сиротюк. – Майже п’ять тисяч спортсменів, які двічі на рік зобов’язані проходити поглиблені медогляди, а також постійні медогляди для тренувань й допуску до змагань – стривожені та протестують проти цього. Замість спортдиспансеру в ОВА їм пропонують один-два кабінети в обласній дитячій лікарні. При цьому, щоб потрапити до лікаря спортивної медицини, потрібно записатися до купи вузькопрофільних спеціалістів, дочекатися своєї черги, зокрема фізично, і не в окремій черзі, а в спільній. Медичний огляд перед змаганнями може затягнутися на тижні, а в диспансері його проходять за день. Врахуйте також, що вік пацієнтів обласної дитячої лікарні – до 18 років. Як бути повнолітнім спортсменам?

Олег Сиротюк також зазначає, що обласна дитяча лікарня й досі немає ліцензії на здійснення медичної практики зі спортивної медицини, а відповідно – немає законного права видавати відповідні медичні документи, які є обов’язковими для відвідування спортсменами тренувань та участі у змаганнях.

– Як на мене, правильним рішенням буде не знищення, а трансформація обласного лікарсько-фізкультурного диспансеру, розширення його діяльності, організація на його базі сучасного Центру спортивної медицини та реабілітації. Відповідний проєкт рішення уже мною зареєстрований. Сподіваюся, що депутати підтримають його, виявивши мудрість та солідарність з багатотисячною спортивної спільнотою Тернопільщини. Щодо коштів, то в обласному бюджеті наразі є понад 100 мільйонів вільних залишків. Їх буде достатньо для того, щоб профінансувати і зарплати працівників спортдиспасеру, і функціонування установи. Начальник Тернопільської обласної військової адміністрації своїм розпорядженням повинен просто внести зміни в обласний бюджет.

Наше медіа звернулося за коментарем до головного лікаря обласної дитячої лікарні Володимира Семереза. Ми поцікавилися, скільки ж кабінетів спортивної медицини планують відкрити, чи мають на це відповідну ліцензію та чи готові працевлаштувати 26 працівників з диспансеру. 

– Ми про це вже говорили неодноразово іншим медіа, є сюжети. Перегляньте їх, послухайте, що розповіла наша лікарка і все, – сказав телефоном Володимир Семерез. 

Аби дізнатися, скільки коштів з обласного бюджету витратили на диспансер, чому саме зараз вирішили реорганізувати медзаклад шляхом злиття з дитячою обласною – журналісти «20 хвилин» направили запит до Тернопільської обласної ради. Як тільки отримаємо відповідь – повідомимо на сайті та у соціальних мережах. 

Читайте також:

Минув рік, як помер 1-річний Єремій у стоматолога, і нарешті перша підозра медикам: які результати експертизи

Чому «взялися» за Перинатальний центр? Аналізуємо, чим загрожує об'єднання з дитячою лікарнею

Втратили зір після інʼєкції: медики Чорткова і досі працюють, а пацієнти готуються до суду











 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (3)
  • Baklazgan

    гади нищать все
  • Олена Пузакова

    Мене цікавить, а чим думали депутати облради, коли приєднували цей заклад до обласної ДИТЯЧОІ лікарні, що спортс мени та судді перетворяться по їхньому рішенню на ДІТЕЙ?  І друге питання в чому провина працівників, що вони не бачать заробітної плати вже ЧОТИРИ МІСЯЦЯ? Як люди мають виживати?

    Galyna Smirnova reply Олена Пузакова

    Прикро, не по людськи все.

keyboard_arrow_up