У будинках, де не менш ніж половина квартир відключена від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники помешкань матимуть право перейти на індивідуальне опалення. Та все вилами по воді писано – закон ще не підписав президент
Новий закон «Про житлово-комунальні послуги» дозволить власникам житла у багатоквартирних будинках за певних умов від’єднатись від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води. «За» закон у другому читанні проголосували депутати Верховної ради 9 листопада. У ньому йдеться про те, що у будинках, де не менш ніж половина квартир відключена від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир мають право перейти на індивідуальне опалення. Така новина дуже швидко розлетілась по ЗМІ та соцмережах і викликала активне обговорення. Та не все так просто, кажуть фахівці.
- Спершу дуже втішилась прочитавши, що тепер можна встановити індивідуальне опалення, - розповідає мешканка будинку на вул. В. Великого, 4 Лариса Швець. – Будинок у нас старий. Десять років тому, коли це було дозволено, у нас не було можливості зробити індивідуальне опалення. А потім перестали видавати дозволи. Куди тепер мені звертатись, щоб його отримати, бо з закону нічого не зрозуміло?
Подібні питання у соцмережах пишуть десятки тернополян і вже підраховують у яку суму їм обійдеться встановлення індопалення.
Нагадаємо, діючим законодавством заборонено встановлювати індопалення за виключенням тих будинків, де 100% власників квартир переходять на індопалення. Законопроект, що передбачав заборону переходу квартир на індивідуальне опалення та гаряче водопостачання зареєстрували в серпні 2013 року у Верховній Раді України. Згідно з документом, пропонували заборонити самовільне відключення споживачів від централізованих тепломереж і централізованих систем гарячого водопостачання, за винятком випадків, коли це передбачено схемою теплопостачання населеного пункту. Згодом уряд не лише прийняв закон про заборону встановлення автономного опалення. Крім того, відповідно до нових правил, за самовільне встановлення автономних котлів передбачили штрафи і для мешканців, і для газовиків.
В міській раді Тернополя про видання дозволів та процедуру встановлення індивідуального опалення нічого конкретного поки сказати не можуть. Бо закон ще не підписав президент.
- Після підписання закону та офіційного оприлюднення фахівці управління ЖКГ опрацюють і нададуть роз'яснення щодо встановлення індивідуального опалення у помешканнях, - коментують у міській раді.
Як зазначив заступник міського голови Владислав Стемковський, щоб говорити про щось конкретно, потрібно прочитати останню редакцію, за яку проголосували у Верховній раді. А наразі її навіть народні депутати не мають.
- Куди звертатись, щоб отримати дозвіл на підключення індивідуального опалення? У Верховну Раду, - іронізує Владислав Стемковський.
У КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» теж кажуть, що жодних вказівок щодо індопалення вони поки що не отримували.
Голова ГС «Рада голів ОСББ Тернополя» Сергій Лупак пояснює, що в законі є дві статті, які на його думку, суперечать одна одній.
- Я є окремим споживачем і хочу від’єднатись від центарлізованого опалення. Щоб я зміг це зробити, потрібно розірвати договір з «Тернопільміськтеплокомуненерго». А в 13 статті цього закону вказано, що це право не поширюється на договори про постачання теплоенергії укладені зі споживачами, - пояснює пан Лупак. – Тобто, я не можу, як споживач, розірвати договір. Це можна зробити лише, якщо є колективний замовник, наприклад ОСББ чи ЖЕК. Але це та редакція, яка йшла в другому читанні. Кінцевого закону, за який вони голосували та внесли поправки ще немає.
Також в законі, як зазначає пан Лупак, не прописана методика відключення від централізованого опалення і встановлення індивідуального.
Коли ж цей закон вступить в дію пояснив керівник регіонального представництва Центру політичних студій і аналітики «Ейдос» Ігор Процик.
- Відповідно до статті 94 Конституції України голова Верховної Ради має десять днів на розгляд і підписання цього закону, - коментує пан Процик. - Потім передає його президенту, який має 15 календарних днів на розгляд та підписання і офіційно оприлюднює його.
Президент ще може застосовувати своє право вето щодо прийнятого закону, повертаючи його зі своїми вмотивованими пропозиціями для повторного розгляду Верховною Радою України. Якщо при повторному розгляді закон буде прийнятий у тій же редакції не менш, як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради, президент зобов'язаний підписати його протягом 10 днів з дня повторного прийняття. Потім його потрібно оприлюднити державною мовою в офіційних друкованих виданнях: «Голосі України», «Офіційному віснику України», «Відомостях Верховної Ради України».
- Що стосується цього закону, то він набере чинності через пів року після оприлюднення, - пояснює Ігор Процик. – Тобто, якщо його оприлюднять на початку грудня, то закон вступить в силу через пів року, приблизно в травні.
Колишній міський голова Тернополя, нардеп Роман Заставний вважає, що найближчим часом Верховна Рада прийме це рішення і президент підпише закон.
Також Роман Заставний вважає, якби міська влада виконала свою передвиборчу обіцянку і скористалась можливостями для видання дозволів на індопалення, то зараз не було б потреби купувати газ по 7 000 гривень. А як приклад наводить Ужгород, де взагалі немає централізованого опалення і немає проблем з тарифами.
- У них немає потреби витрачати додаткові кошти на «Теплокомуненерго», а весь його ресурс – величезні будівлі та котельні – переобладнали під інші приміщення, – додає нардеп.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер
Як можуть шкодити мешканцям викиди, якщо турбіна від котла все випускає на зовні.
Про економічні переваги тут взагалі немає про що говорити.
А те що на теплотрасах втрачається значна частка тепла, то це нормально???
При теперішній ціні на газ окупність індивідуального опалення до 5 років.
А саме основне ти постійно маєш гарячу воду і опалюєш квартиру виходячи з потреби.
Ви напевно працюєте в міськазі, якщо знаєте які мережі перевантажені, а які ні та який там тиск (більшість жителів міста Тернополя ніколи не знали чи там має бути 50 мм. вод. ст. чи 500 мм. вод. ст. і скільки там насправді є).
Крім того ви напевно трохи лікар та еколог у вільний час коли не працюєте в міськгазі робите заміри викидів сучасних імпортних котлів та дослідуєте як це впливає на наше здоров"я (просто спеціалісти в європі, де переважно виготовленні ті котли, ще не здогадались зробити відповідні заміри).
Вгадав ? :)
Надал і Ко не дозволять цього зробити, бо треба когось гріти котельнями на торфі. Буде зараз багато експертиз та різних висновків, різних комісій (які будуть створені для цього) та експертів, але в сухому залишку буде ЗАБОРОНА. Згадаєте мої слова