Чи чекати штрафів, якщо не оновили дані. Коментують юристи
- 16 липня 2024 р.

Усі військовозобов’язані, віком від 18 до 60 років, мали оновити свої дані до 16 липня, відвідавши ТЦК, ЦНАП або зробивши це самостійно через застосунок «Резерв+». Чи виписуватимуть штраф, якщо оновити дані пізніше та чи можна оскаржити таке рішення у суді?
Військовозобов’язані почали активно оновлювати свої дані в останні два тижні, за спостереженнями журналістів. Біля і на території ТЦК щодня збиралися довжелезні черги. Біля ЦНАПу на Острозького також були величезні черги. Впродовж кількох днів система «Резерв+» працювала з перебоями. Тож люди були вимушені годинами стояти в черзі. Згодом система запрацювала стабільно.
Читайте також:
Сотні тернополян стоять в черзі до ЦНАПу, щоб оновити дані
Поштою з повідомленням
У Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено три способи оновлення даних військовозобов’язаних. Це стосується не лише чоловіків, віком від 18 до 60 років, а і жінок-медиків. Якщо цього не зробити, загрожує відповідальність у вигляді штрафу від 17 до 25 тис. гривень.
У постанові Кабінету Міністрів №560 від 16 травня 2024 року уточнюється, що військовозобов’язані мають уточнити адресу місця проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані.
Якщо цього не зробити, повістка все одно надійде на відому адресу проживання, йдеться у постанові Кабміну.
– У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов’язаним своєї адреси місця проживання, повістка надсилається на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання. Повістка про виклик резервіста або військовозобов’язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ надсилається адресату не пізніше, ніж протягом наступного дня після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов’язаного визначається не раніше чотирнадцятого дня від дня надсилання повістки засобами поштового зв’язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення, – йдеться у постанові.
Якщо не встиг вчасно
Що буде, якщо хтось не встиг оновити дані до 16 липня? Юрист Ростислав Небельський каже – ви ризикуєте отримати штраф.
– Оскільки Закон чітко передбачає необхідність оновлення даних у визначений термін, після його закінчення ви ризикуєте отримати штраф, – каже юрист.
У Тернопільському ТЦК та СП пояснюють, що оновити дані можна буде і після 16 липня. Однак ті, хто не зробив це добровільно, ризикує отримати штраф. Якщо при перевірці документів виявиться, що військовозобов'язаний не оновив дані вчасно – складатимуть адмінпротокол.
– Ніхто в ТЦК та СП не буде сидіти та передивлятися, чи всі люди оновили дані, бо це просто нереально зробити, – коментують тут. – Це вдасться з’ясувати тільки в тому випадку, якщо людина попадеться при перевірці документів. Тоді вже будуть з’ясовувати, коли востаннє оновлювала і вже далі виписуватимуть штраф – протокол про адміністративне правопорушення. Також штраф можна отримати в ТЦК та СП, якщо не оновили дані протягом визначених 60 днів, адже це вважається порушенням. Складання штрафів – завдання не працівників поліції, а територіальних центрів комплектування.
Якщо ж у додатку «Резерв+» чи ЦНАПі відсутня інформація про військовозобов’язаного, отже, її дані не внесли в реєстр «Оберіг». Що тоді?
— У ТЦК та СП існує два обліки: паперовий та електронний. Якщо до 18 травня людина приходила, поновлювала дані, ставала на облік, то у військкоматі обов’язково має бути паперова картка. Але може статися так, що працівники не встигли внести дані цієї особи в реєстр. Таке також буває і тоді відповідальність вже на працівниках військкомату, — пояснюють у Тернопільському ТЦК та СП. — Наразі кожна особа призовного віку повинна мати при собі військово-обліковий документ та новий штрих-код, відсканувавши який можна отримати детальнішу інформацію.
Чи буде в такому випадку штраф за порушення військового обліку? Ми спробували з'ясувати це в ТЦК, але там не змогли прокоментувати. Юристи пояснюють, що кожну ситуацію варто розглядати індивідуально, щоб розібратися, стояла людина на обліку чи ні, чому вийшла плутанина з реєстрами і хто в цьому винен, тоді лишень буде зрозуміло, чи передбачена тоді відповідальність за порушення військового обліку.
Можна оскаржити у суді
Насправді автоматизувати процес накладання адмінштрафів не вийде, оскільки розгляд таких справ, відповідно до КУпАП, однаковий для всіх видів правопорушень, незалежно від того, який орган розглядає адміністративну справу. Повинна бути дотримана процедура виклику та розгляду. Тому автоматично накласти штраф не вийде – тоді такі штрафи легко буде оскаржити в суді, коментує адвокатка Тетяна Семусь.
Імовірно, що порушників буде багато, тож у ТЦК може не вистачити ресурсів, щоб накласти штрафи на всіх.
– Уже зараз є розуміння того, що людей, які не оновили свої дані, буде багато. Тому можливий такий розвиток подій, що масових штрафів просто не буде, бо на це не вистачить ресурсів, – каже пані Семусь.
Також 19 травня набув чинності Закон №3696-IX, який передбачає – якщо Міноборони як держатель Реєстру «Оберіг» має можливість самостійно отримати персональні дані з інших електронних ресурсів, то відповідальність за статтями 210 та 210-1 КУпАП за порушення правил військового обліку не настає. Тетяна Семусь додає – якщо актуальні дані про особу є в державних реєстрах, то це може бути підставою для того, щоб оскаржувати штраф у суді. Однак це ніяк не звільняє людину від необхідності оновити дані.
Як це коментують у Генштабі
На поширені питання щодо оновлення даних відповіла також підполковник юстиції Ірина Гарбуз, представник Центрального юридичного управління Генерального штабу Збройних сил України. Найцікавіше подаємо у форматі питання-відповідь.
Які санкції застосовуватимуть до тих, хто не оновив дані?
Відповідно до змін, які прийняли у травні 2024 року, всі військовозобов’язані, резервісти та призовники повинні оновити свої дані до 16 липня 2024 року. Зробити це можна через ТЦК та СП, ЦНАП або в застосунку «Резерв+». Громадяни, які не встигли оновити облікові дані, можуть бути притягнути до адміністративної відповідальності.
Чи всім автоматично будуть виписані штрафи за несвоєчасне оновлення даних?
Автоматично штрафи виписувати не будуть. Відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, накладення штрафу передбачається протягом трьох місяців з дати виявлення правопорушення, але не не більше року з дати вчинення такого правопорушення.
Яка процедура отримання штрафу, хто буде виписувати штраф, скільки штрафів може прийти людині за одне правопорушення, несвоєчасне оновлення даних? Які ще санкції можуть бути?
За одне порушення передбачено накладання одного штрафу. Повноваження щодо притягнення до адміністративної відповідальності за непоновлення даних надано ТЦК та СП, а саме – уповноважена посадова особа буде складати адмінпротоколи, збирати матеріали справи та подавати їх на розгляд керівника ТЦК та СП, який приймає рішення щодо притягнення особи до відповідальності.
Який порядок оскарження штрафів у суді? Під час оскарження штрафу в суді, чи можуть виписати ще один штраф?
Усі громадяни, хто не згоден з накладеним стягненням, має право звернутися до суду для оскарження постанови про притягнення до адмінвідповідальності. Зробити це потрібно впродовж 10 днів після винесення постанови про притягнення до відповідальності. Під час розгляду справи в суді за неоновлення військово-облікових даних людина не може бути притягнута ще раз до відповідальності.
Яка буде сума штрафу. Чи розглядають можливість продовжити період для оновлення даних?
Сума штрафу передбачена статтею 210 КУпАП за вчинення вперше адміністративного правопорушення передбачено 17 тис гривень, за повторне протягом року – 25,5 гривень.
Арешт рахунків, арешт майна чи передбачено це законом?
Якщо громадянин не сплачує штраф, справа може бути передана до органів державної виконавчої служби. В такому випадку на майно боржника чи рахунки може бути накладено арешт.
Чи може бути штраф, якщо оновив контактні дані, але не пройшов ВЛК?
Оновлення військово-облікових даних не означає автоматичну необхідність проходити військово-лікарську комісію. Для проходження ВЛК громадянам будуть надсилати окремі повістки.
Який алгоритм дій військовозобов’язаних, які знаходяться за кордоном та не оновили свої дані?
Військовозобов’язані, які перебувають за кордоном, можуть оновити свої дані за допомогою «Резерв+» або звернутися до консульських установ.
Укрпошта буде розсилати повістки?
Відповідно до прийнятих змін законодавства після 16 липня передбачена можливість надсилати повістки «Укрпоштою». Повістки надсилатимуть на ті адреси, які були вказані при оновлені військово-облікових даних.
Що зміниться після 16 липня для тих, хто оновив дані і для тих, хто цього не зробив?
Громадянам які оновили свої військово-облікові дані до 16 липня, можуть надсилатися повістки для проходження військово-лікарської комісії. Тим громадянам, які не встигли оновити військово-облікові дані, до них можуть бути застосовані штрафні санкції, тимчасове обмеження в користуванні транспортними засобами. Тож, підводячи підсумки, закликаємо всіх громадян звертатися до представників ТЦК та СП для вирішення спірних питань.
А чи оновили облікові дані ви? Пишіть у коментарях!
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Оксана 17 липня 2024 р.Платити ніхто і нічого платити не буде
-
Хэнкус 17 липня 2024 р.Дивіться , в законі написано(ст 210 , 210') штрафи не застосовуються до людей якщо інформацію про них можна взяти з інших реєстрів , а про кожного з нас є ця інформація в реестрах , тому штраф 17000 незаконний , і відповідальності немає
-
InBlood 17 липня 2024 р.Лайфхак: потрібно мати 2+ квартири у сміжних районах та у різних чергах. Або хлопця/дівчину. Ніколи не заводьте стосунки з людиною із вашої черги.
-
Zoranui zoranui 17 липня 2024 р.Пдв 33 роки платив в цій країні, і решту податків а тепер ше мало