Чи є законні підстави для припинення договору оренди Почаївської лаври моспатріархатом?

Чи є законні підстави для припинення договору оренди Почаївської лаври моспатріархатом?
 • Робоча група, яка вивчає правомірність використання комплексу споруд Почаївської Свято-Успенської лаври московським патріархатом, нещодавно зафіксувала низку порушень, що, на її думку, є підставами для припинення оренди святині
 • Натомість до Тернопільської обласної ради надійшов адвокатський запит від УПЦ МП щодо законної діяльності Робочої групи.
 • Які ж докази вдалось знайти Робочій групі і чи вони дійсно вагомі для початку процесу розірвання угоди з УПЦ МП?

Ситуація з комплексом споруд Почаївської Свято-Успенської лаври – непроста, адже є проблема в угоді, яка сформульована таким чином, що розірвати її вкрай складно.

Про це в ефірі телемарафону «Єдині новини» заявив голова Тернопільської облради Михайло Головко.

Відео дня

– Тут є подвійний аспект цієї проблеми. В першу чергу, це є національна безпека і моральний фактор, а з другої сторони це є юридичні нюанси. Так, на жаль, ще в 2003 році Янукович уклав незаконну угоду, що нашу святиню передали московській церкві на 49 років, тобто до 52 року. Звісно, що це порушення, потрібно його оскаржувати і є для цього всі підстави, – розповідає очільник обласної ради.

До слова, цей договір був укладений 12 грудня 2003 року між Державним комітетом України з будівництва та архітектури та Свято-Успенською Лаврою Української Православної Церкви до 2052 року. Депутати прагнуть повернути Почаївську Лавру державі.

Які ж приводи для юридичного оскарження правомірності угоди оренди Почаївської лаври московським патріархатом  знайшли члени Робочої групи, котра 26-го квітня провела виїзне засідання на території культової споруди?

Як зазначають в облраді, у засіданні взяли участь депутати Тернопільської обласної ради, представники її апарату, військової адміністрації, Почаївської міської ради та Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника.

За словами представників Робочої групи, під час огляду території Лаври вони зафіксували низку порушень. Мається на увазі те, що окрім власне Почаївської святині, на її території, мовляв,  добудовані й інші споруди.

– Це є порушення архітектурного ансамблю, порушення історичної пам'ятки. Це є всі підстави негайно розірвати цю угоду, – наголосили в Робочій групі.

Також додали, що виявили факти незаконного вилучення та переведення земель громади на користь УПЦ МП.

У Робочій групі припускають, що такі порушення можуть стати юридичними підставами для дострокового розірвання угоди користування Почаївською лаврою моспатріархатом.

Вже навіть внесли пропозиції для пришвидшення цієї процедури:

 1. В обласній раді зазначають, що пропонують об'єднати зусилля Робочих груп обласного рівня та місцевого рівнів із робочою групою, створеною Кабінетом Міністрів, зокрема Міністерством Культури. Потім планують зробити спільне виїзне засідання, звернутися до ОВА з пропозицією ініціювати позови до суду, щоб за його рішенням перейменувати «Українську Православну Церкву» на «Російську Православну Церкву в Україні» (адже, згідно з висновками експертної комісії, вона є філією московської церкви).
 2. У повідомленні обласної ради йдеться і про те, що Робоча група запропонувала звернутися до громад області з вимогами розірвати угоди оренди земельних ділянок з парафіями московської церкви. Тут упевнені, що треба робити впевнені кроки для негайного розірвання договору оренди Почаївської лаври УПЦ МП.

Натомість орендарі культової споруди теж не сидять склавши руки. За інформацією Тернопільської облради, до неї надійшов запит від адвоката Почаївської Свято-Успенської лаври.

У ньому законний представник УПЦ МП просить надати наступну інформацію:

 • про склад Робочої групи (комісії) із зазначенням прізвища, ім’я, по батькові, посади кожного її члена.
 • копію розпорядження чи іншого документу, на підставі якого утворено Робочу групу (комісію) для вичення правомірності використання комплексу споруд Почаїської Свято-Успенською Лаврою.
 • копії протоколів, стенограм, висновків тощо, які складалися за наслідком проведених засідань Робочої групи (комісії).

У Тернопільській обласній раді відповіли, що обов’язково нададуть затребувану інформацію.

Нагадаємо, раніше «20 хвилин» розповідали, що 22-го березня 2023 року відбулось засідання сесії Тернопільської обласної ради. На ньому депутати висловились проти моспатраірхату і за повернення Почаївської Лаври державі. Відомо, що зараз на володіння цією культовою спорудою претендують УГКЦ, УПЦ МП, а також Православна церква України, яка утворила релігійну організацію «Почаївська Свято-Успенська лавра».

 

Читайте також:

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (23)
 • Мар'яна Лісна

  Уже лізуть назад, як зрадники?
  Це якийсь незмінний тут жах!
  Пишаємось!
 • Олег Кушнір

  Ви про що???
 • Vasil Grubinko

  Ну й мудаки. Важко розірвати угоду??? Там однозначна антидержавна діяльність!!!
 • Ведислав Вогонь

  А чому УГКЦ не хоче її відсудити?
  В чому справа?
  Московсько -Ватиканський папік не дозволяє?

keyboard_arrow_up