Чи має право міськрада забороняти ховати померлих від COVID-19 у родинних гробівцях, пояснив юрист

Чи має право міськрада забороняти ховати померлих від COVID-19 у родинних гробівцях, пояснив юрист
  • Це серйозна проблема, і прогалина в законодавстві потребує уточнення, оскільки невідомо, чи безпечно ховати померлих осіб від коронавірусної хвороби COVID-19 в місцях родинного поховання.
  • Сьогодні санітарним законодавством, до якого посилає ст. 18 Закону, не встановлено будь-яких обмежень щодо здійснення поховань в місцях родинного поховання. Поховання осіб в місцях родинного поховання, померлих від COVID-19 , не суперечить жодному нормативно-правовому акту.

Алгоритм щодо організації поховання померлих осіб від коронавірусної хвороби COVID-19 на території Тернопільської міської територіальної громади затвердила місцева комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при Тернопільській міській раді 30 березня 2020 року.

Детальніше читайте Як, де і за чий кошт у Тернополі ховатимуть померлих від коронавірусу
Під матеріалом, в якому йдеться про правила поховання тернополян, що померли від коронавірусу, понад півсотні коментарів. Найбільше людей обурила заборона ховати померлих у місцях, яке вже підготували родичі для цих потреб. Скажімо, помер чоловік, а дружина залишила місце поруч з ним та облаштувала там пам’ятник.

Чи законна заборона таких поховань в «родинних місцях» і на інших цвинтарях – ми поцікавились в юриста.  

Відео дня

Місця для поховання визначає міськрада  

Згідно з п. 2.3 вищенаведеного алгоритму, поховання тіл проводитимуть на окремому секторі міського кладовища на вул. Бригадна, 47 (кладовище у Довжанці – прим. авт.).

  • Згідно зі ст. 8 ЗУ "Про поховання та похоронну справу" (далі - закон),  органи місцевого самоврядування та їх виконавчі органи в межах своєї компетенції вирішують відповідно до закону питання про відведення земельних ділянок для організації місць поховання, - пояснив керуючий партнер ТОВ «Юридична фірма «Самуляк та партнери» Михайло Самуляк. - Відповідно до ст. 18 Закону, поховання померлих осіб, які померли внаслідок зараження особливо небезпечною інфекцією, здійснюється згідно із санітарним законодавством України.

Виходячи з вищенаведених вимог закону, слід сказати, що Тернопільська міська рада однозначно мала такі повноваження щодо  встановлення сектору, де повинні проводитися поховання тіл померлих осіб від коронавірусної хвороби COVID-19, підсумував юрист.

Місце родинного поховання є "майном особи", яка має свідоцтво

  • Слід звернути увагу, що з місцями для родинних поховань, з точки зору законодавства, все складніше, - каже Михайло Самуляк. -  Відповідно до ст. 2 Закону,  користувач місця родинного поховання  - це особа, яка здійснила перше поховання на відведеному місці родинного поховання та/або має відповідне свідоцтво про смерть похованого і свідоцтво про поховання, відповідно до статті 25 Закону.

Відповідно до ст. 25 Закону, за бажанням одного з родичів, для поховання двох чи більше померлих безоплатно виділяється місце для родинного поховання, пояснив адвокат.

  • Після здійснення поховання померлого виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка взяла на себе зобов’язання поховати померлого, як користувачу місця родинного поховання спеціалізованим комунальним підприємством видається відповідне свідоцтво, зразок якого затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, - пояснив Михайло Самуляк.

Це свідоцтво дає право його пред’явнику на встановлення намогильних споруд у межах родинного поховання, вирішення питання про проведення підпоховання, здійснювати інші дії, пов’язані з використанням місця поховання, якщо це не суперечить законодавству, наголосив адвокат.

  • Таким чином, слід зробити висновок, що місце родинного поховання є "майном особи", права на яке посвідчується відповідним свідоцтвом, - запевнив Михайло Самуляк.

Закон дозволяє. Але чи це безпечно, МОЗ не пояснило

Сьогодні санітарним законодавством, до якого посилає ст. 18 Закону, не встановлено будь-яких обмежень щодо здійснення поховань в місцях родинного поховання, наголошує юрист. Поховання осіб в місцях родинного поховання, померлих від COVID-19, не суперечить жодному нормативно-правовому акту.

  • Немає, на жаль, таких обмежень і в затверджених рекомендаціях щодо безпечного поховання померлих від COVID-19 Міністерства охорони здоров'я, - каже Михайло Самуляк. - До того, звертає на себе увагу, що, згідно зі ст. 23 Закону, орган місцевого самоврядування може прийняти рішення про часткове або повне припинення поховання померлих (закриття) кладовища, однак і в цьому випадку поховання померлих можливе на місцях родинного поховання за згодою користувачів місць поховання.

Адвокат наголосив: Тернопільська міська рада зобов'язана діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією. Повноважень щодо заборони проводити поховання тіл померлих осіб від коронавірусної хвороби COVID-19 в місцях родинного поховання в неї немає.

  • Треба сказати, що це серйозна проблема, і ця прогалина в законодавстві потребує уточнення, - наголошує Михайло Самуляк. - Оскільки невідомо, чи безпечно ховати померлих осіб від коронавірусної хвороби COVID-19 в місцях родинного поховання.

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (2)
  • virusa_net

    масовий тупізм
  • Коля

    Повний тупізм - зробили в Терноплі із ОРЗ прям сибірку, вірус якої справді може жити в землі довго.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
11:25 Масована атака росії: удару зазнали об'єкти критичної інфраструктури України 11:01 На Тернопільщині через негоду перебої з електропостачанням є у 39 населених пунктах 10:25 У Мінекономіки назвали причини переходу на літній час 09:35 Помер військовослужбовець із Кременецької громади Від читача 12:17 Пів мільйона грн компенсацій отримали цьогоріч роботодавці Тернопільщини, які працевлаштували переселенців 09:00 29 березня без світла буде одна вулиця в Тернополі 08:00 У Тернополі відновлюють футбольні матчі з вболівальниками 22:20 Поліція розшукує 15-річного хлопця з Чорткова Олександра Мороза 22:00 Дитячу травматологію змінив на артбригаду: історія молодого лікаря-науковця 21:00 У Тернополі прощатимуться із військовослужбовцем Іваном Грицком 20:00 Перетворили пустир на модульне містечко: як переселенці стали стимулом для відбудови Малашівців play_circle_filled 19:00 «На щиті» повернувся додому сапер із Теребовлянської громади 18:00 У замку на Тернопільщині організовують толоку 17:00 26-річний тернополянин за 4500 доларів став «батьком» трьох литовських дітей 15:30 Причетному до організації вибухів у Тернополі повідомили про ще одну підозру 15:07 «Афілійований міні-EdCamp Ternopil»: що зібрало у 19 школі майже дві сотні освітян? 14:00 На Тернопільщині мотоцикліст врізався в кам'яну огорожу — є постраждалі 13:30 Патріотична організація «Центурія» проводить набір активної молоді 13:00 На п’ятьох вулицях Тернополя триває поточний ремонт дорожнього покриття 12:33 Кременчанину, який торгував зброєю, повідомили підозру
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up