Алгоритм щодо організації поховання померлих осіб від коронавірусної хвороби COVID-19 на території Тернопільської міської територіальної громади затвердила місцева комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при Тернопільській міській раді 30 березня 2020 року.
Детальніше читайте Як, де і за чий кошт у Тернополі ховатимуть померлих від коронавірусу
Під матеріалом, в якому йдеться про правила поховання тернополян, що померли від коронавірусу, понад півсотні коментарів. Найбільше людей обурила заборона ховати померлих у місцях, яке вже підготували родичі для цих потреб. Скажімо, помер чоловік, а дружина залишила місце поруч з ним та облаштувала там пам’ятник.
Чи законна заборона таких поховань в «родинних місцях» і на інших цвинтарях – ми поцікавились в юриста.
Згідно з п. 2.3 вищенаведеного алгоритму, поховання тіл проводитимуть на окремому секторі міського кладовища на вул. Бригадна, 47 (кладовище у Довжанці – прим. авт.).
Згідно зі ст. 8 ЗУ "Про поховання та похоронну справу" (далі - закон), органи місцевого самоврядування та їх виконавчі органи в межах своєї компетенції вирішують відповідно до закону питання про відведення земельних ділянок для організації місць поховання, - пояснив керуючий партнер ТОВ «Юридична фірма «Самуляк та партнери» Михайло Самуляк. - Відповідно до ст. 18 Закону, поховання померлих осіб, які померли внаслідок зараження особливо небезпечною інфекцією, здійснюється згідно із санітарним законодавством України.
Виходячи з вищенаведених вимог закону, слід сказати, що Тернопільська міська рада однозначно мала такі повноваження щодо встановлення сектору, де повинні проводитися поховання тіл померлих осіб від коронавірусної хвороби COVID-19, підсумував юрист.
Відповідно до ст. 25 Закону, за бажанням одного з родичів, для поховання двох чи більше померлих безоплатно виділяється місце для родинного поховання, пояснив адвокат.
Це свідоцтво дає право його пред’явнику на встановлення намогильних споруд у межах родинного поховання, вирішення питання про проведення підпоховання, здійснювати інші дії, пов’язані з використанням місця поховання, якщо це не суперечить законодавству, наголосив адвокат.
Сьогодні санітарним законодавством, до якого посилає ст. 18 Закону, не встановлено будь-яких обмежень щодо здійснення поховань в місцях родинного поховання, наголошує юрист. Поховання осіб в місцях родинного поховання, померлих від COVID-19, не суперечить жодному нормативно-правовому акту.
Адвокат наголосив: Тернопільська міська рада зобов'язана діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією. Повноважень щодо заборони проводити поховання тіл померлих осіб від коронавірусної хвороби COVID-19 в місцях родинного поховання в неї немає.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер