17 червня у Тернополі прийняли ряд рішень, що стосуються посилення карантину. З-поміж них - і про те, що в міському громадському транспорті водії повинні здійснювати перевезення пасажирів лише в масках та відповідно до кількості місць для сидіння.
Багато тернополян, які користуються громадським транспортом, помітили, що частіше за все порушують карантин у маршрутках.
- Я часто бачив, як деякі маршрутки їдуть переповнені, особливо ввечері, коли люди повертаються з роботи, - каже тернополянин Віталій.
Про порушення норм карантину говорять і медики.
- Перехід до адаптивного карантину багато людей сприйняли як його завершення, - каже лікар-епідеміолог Тернопільського обласного лабораторного центру Володимир Паничев. - Прикро, що в цей період стались інциденти, через які почались спалахи інфекції. Це масові гуляння та святкування ювілеїв. Будемо відверті, що карантинних норм не всі дотримуються. На жаль, є приклади порушень законодавства перевізниками. Я особисто спостерігав, як воді тролейбусів їздять без масок. Приватні перевізники також не дотримуються карантинних норм. Дуже хотілося б, щоб ці порушення фіксували.
Журналісти «20 хвилин» перевірили, чи справді водії маршруток будуть везти пасажирів без масок всупереч заборонам.
Як виявилося, це зовсім нескладно. Ми зайшли в три випадкові маршрутки. Один з журналістів зайшов в салон маршрутки без маски. У першій маршрутці водій на це ніяк не відреагував, хоча пасажир без маски сидів попереду. Так ми проїхали кілька зупинок. Пізніше в маршрутку зайшли ще двоє пасажирів, також без масок, однак знову про порушення карантинних норм водій нічого не сказав. Навіть люди всередині, ті, які були в масках, не зробили зауваження пасажирам без них.
В іншій маршрутці ситуація повторилась. Знову кілька людей зайшли без масок. Водій ніяк на це не відреагував. А от в третій маршрутці, пасажирів без масок було ще більше. До того ж людей значно більше, ніж дозволено перевозити. Усі сидячі місця зайняті. У салоні стояло 12-15 пасажирів.
Як помітили журналісти, чи не в кожній третій маршрутці є людина зі спущеною маскою чи взагалі без неї. Знайдеться кілька тих, хто одягають маску неправильно. Деякі водії та пасажири при вигляді камер поспіхом одягали маски та відверталися. Однак пам'яте, що не варто ризикувати правилами, адже від цього залежить здоров'я та життя людей.
Не заходьте в громадський транспорт без масок та не бійтесь зробити зауваження. Не варто заходити до переповненого транспорту, адже саме таке середовище - ідеальне місце для передачі інфекції, кажуть лікарі.
Зауважимо, що водії в переважній більшості їздять в масках. Більшість маршрутників не впускають більше пасажирів, ніж є на сидячих місць. Але є і ті, хто ігнорує правила.
Ми написали скаргу на водіїв, які порушували карантинні норми та попросили перевірити маршрути. Однак чи вплине це на ситуацію - сказати важко.
Ми звернулися до директора КП «Електротранс» Андрія Мастюха. Він пояснив, відколи відновили спеціальний режим перевезень, у транспортні засоби брали людей відповідно до кількості сидячих місць та лише в масках.
- Перед виходом громадського транспорту в рейс ми проводимо вологе прибирання та використовуємо дезінфікуючі засоби, – говорить пан Андрій. – Крім того, оброблюємо салони ультрафіолетом. Чи перевіряють водіїв перед виходом в рейс? Їм ми проводимо температурний замір безконтактним термометром.
Перевізник Юрій Лагіш розповів, що кожного вечора працівники оброблюють салони спеціальним розчином. Зранку водії проходять температурну перевірку.
- Водії контролюють потік пасажирів, – повідомляє пан Юрій. – У маршрутках є оголошення про вхід тільки в масках. Водії просто не дають квитки пасажирам, які без масок та просять їх вийти. Але таких проблем в нас немає. Іноді пасажир може зняти маску вже під час руху, але цього водій проконтролювати не може, адже не ходить по салону.
Під час самого рейсу водіїв має контролювати муніципальна поліція, каже Юрій Лагіш. Маски водіям видає підприємство, вони міняють ці захисні засоби кожні дві години, запевняє він.
Директор ТОВ «Менс-Авто» Андрій Намака пояснив, що в разі підтвердження карантинних порушень покараний буде водій маршрутки.
– Поки водії у нас дотримуються всіх вимог, – каже він. – З ними ми провели відповідний інструктаж. Вони розписалися в журналі інструктажу. Я ж не можу сам їздити та контролювати їх. Цим займається поліція, адже вони перевіряють як ринки, так і автобуси.
До рейсу водіям проводять замір тиску, перевіряють їх на вміст алкоголю, а також міряють температуру. Кожного вечора після миття в автобусі проводять дезінфекцію.
У пресслужбі міської ради кажуть, що за дотримання правил карантину слідкує спеціальна мобільна робоча група у складі представників управління торгівлі, поліції, Держпродспоживслужби та муніципальної інспекції. Вони регулярно перевіряють не лише громадський транспорт, а і ринки, магазини та громадські місця.
Чи готові ви повідомляти відповідні служби про порушення карантину в транспорті?
У випадку, якщо ви стали свідком порушень правил карантину - необхідно звертатися на лінію «102». Якщо ви помітили порушення в громадському транспорті – можна інформувати управління транспорту за телефоном 52-15-14 або звертатися на лінію «102».
Не закривайте очі на порушення. Зробіть зауваження, запишіть номер маршруту та транспортного засобу, де сталось порушення, зафіксуйте його на фото чи відео та повідомте про порушення у відповідні служби адже наша безпека в наших руках.
Також ви можете анонімно повідомити про порушення, заповнивши форму за посиланням.
А ви помічали порушення карантинних умов у маршрутках? Діліться своїми думками в коментарях.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Підараси кончені!!!