Міжнародний день стоматолога — професійне свято, яке у світі святкують щороку 9 лютого. В Україні його відзначають з 1993 року.
Виникнення Міжнародного дня стоматолога, враховуючи всі світові тенденції, цілком закономірний процес. Дата його святкування - 9-е лютого. Вона приурочена дню однієї ранньохристиянської великомучениці Аполлонії, що жила в III столітті нашої ери в Олександрії. Це були часи великого гоніння на всю християнську Церкву і віруюча в Христа Аполлонія, що була дочкою видного олександрійського чиновника, не стала винятком. Її схопили і піддали жорстоким тортурам, у неї живцем вирвали всі зуби і під загрозою спалення на багатті вимагали зречення від віри. Щоб дати їй можливість схилити перед своїми мучителями коліна, її розв’язали, але замість цього відважна жінка воліла сама кинуться в смертельний вогонь. Записи історичних літописів свідчать, що це сталося 9-го лютого 249-го року.
Цікаві факти в області розвитку стоматології вказують на те, що вже в 7-му тисячолітті до нашої ери людям вдалося зробити древній прототип сучасної бормашини. Досліджуючи знайдені в пакистанській провінції Белуджістан останки людей, які на думку вчених з Франції і США жили близько 7 - 5,5 тисяч років до нашої ери, було виявлено в деяких їх зубах зроблені при їх житті майже ідеальні просвердлені отвори діаметром від 1-го до 3-х міліметрів, а глибиною до 3,5-ї міліметрів.
Мистецтво древніх «стоматологів» дозволяло працювати з важкодоступними корінними зубами, а в деяких випадках і з внутрішньої сторони щелепи. Сучасні лікарі дантисти оцінили б їх роботу, як роботу майстрів високої кваліфікації, а це було багато тисячоліть тому.
Зараз, за деякими даними, 95-98% дорослого населення мають запломбовані зуби і це старанна праця наших стоматологів.
У професійне свято дантистів - День стоматолога, ми приєднуємося до привітань на адресу всіх, хто пов’язав свою трудову діяльність з цієї корисною спеціальністю! Бажаємо їм успіхів! Зі святом Вас і здоров’я Вам шановні стоматологи!
9 лютого сталась низка важливих історичних подій:
1263 — під Даугавгривою литовське військо під командуванням князя Тройната розбило ливонських хрестоносців.
1648 — Богдана Хмельницького обрали гетьманом України.
1667 — уклали перемир'я між Річчю Посполитою і Московською державою, за яким Україну поділено навпіл.
1849 — на території Папської області революціонери проголосили Італійську Республіку.
1900 — заснований Кубок Девіса.
1918 — підписаний Берестейський мирний договір.
1942 — у Києві гітлерівці заарештували Олену Телігу та інших представників української інтелігенції, переважно членів ОУН (М).
9 лютого:
1441 — Алішер Навої, узбецький поет
1783 — Василь Жуковський, російський поет
1846 — Вільгельм Майбах, німецький інженер, конструктор першого «Мерседеса»
1885 — Альбан Берг, австрійський композитор
1910 — Жак Моно, французький біохімік, Нобелівський лауреат.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 41 від 9 жовтня 2024
Читати номер