Дістають останки радянських військових: на Микулинецькому кладовищі проводять ексгумацію
- На території Микулинецького кладовища вже розпочали роботи з ексгумації останків радянських військових. Їх планують перенести на територію цвинтаря біля села Довжанка.
- Журналісти «20 хвилин» побували на місці розкопок. Як усе відбувається та чи виявляли незвичайні знахідки – про це у нашому репортажі.
Місце, де раніше був меморіальний комплекс загиблим солдатам у другій світовій війні вже перекопане. Там демонтували плити, пам’ятники з іменами полеглих, монумент солдата.
Поруч працюють пошуковці львівського меморіально-пошукового центру «Доля». Вони займаються виявленням останків.
Дістають кістки та пакують у мішки
Ми спостерігали за роботою спеціалістів. Ексгумація займає багато часу, оскільки потрібно обережно знімати шар грунту, щоб не пошкодити кістки. У братській могилі чимало людських рештків. Як повідомили у департаменті культури та туризму Тернопільської ОДА, на Микулинецькому кладовищі у 19 братських могилах захоронено 1635 загиблих військових часів Другої світової. Про це свідчать дані облікової картки військового захоронення, складеної у 1992 році тодішнім міським військкоматом.
Кістки дістають із землі. Можна побачити цілі скелети. Їх пакують у мішки, нумерують та опечатують.
Наразі роботи лише розпочалися. Про свої знахідки представники у КП «Доля» обіцяють розповісти уже у найближчі дні. Наразі вони від коментарів відмовляються, бо чекають погодження від керівництва. Обіцяють уже в найближчі дні провести прес конференцію та розповісти про свою роботу.
Між собою пошуківці обговорюють поховання. За десятиліття одяг розклався, але вдалося знайти кілька гудзиків. Можливо, під час розкопок знайдуть особисті речі загиблих. Також пошуковці припускають, що спершу у могилу скидали тіла військових, коли минуло небагато часу після їх загибелі, оскільки кістки у нижніх шарах лежать анатомічно правильно. А от у верхніх шарах кісти вже лежать хаотично, тож спеціалісти припускають, що рештки дозахоронили згодом.
Наразі розкопали могилу, яка була зліва від монументу солдата. Також захоронення є і в інших місцях. Скільки часу знадобиться на пошукові роботи та ексгумацію – наразі невідомо. Як розповів керівник СКП «Ритуальна служба» Сергій Тлумацький, орієнтовно роботи можуть зайняти три тижні.
– Наразі важко сказати точні дати завершення ексгумації, оскільки потрібно виявити всі залишки, – каже пан Тлумацький. – Тут є 19 братських могил. Все залежить від пошуковців, погодних умов. Орієнтовно ми розраховуємо на 3 тижні.
Коли поховають останки
Пам’ятники з іменами солдат демонтували і перевезли на кладовище біля села Довжанка. Там також є плитки з іменами полеглих. На деяких збереглись фотографії.
Монумент солдата ще знаходиться на території Микулинецького кладовища. Також потрібно перевезти частину плит, – каже Сергій Тлумацький. Облаштувати братську могилу та меморіальний комплекс планують уже наступного року, коли виділять кошти.
– Саме перепоховання на кладовищі біля села Довжанка та облаштування меморіального комплексу будемо проводити наступного року, коли виділять кошти. Наразі у нас в пріоритеті облаштування «Пантеону Героїв» загиблим захисникам України. До того часу опечатані останки зберігатимуться у спеціальному приміщенні на складі кладовища.
Скільки коштує ексгумація
Як свідчать дані сайту державних закупівель, вартість робіт з ексгумації становить 1 083 742 грн.
Підприємство уклало договори на перенесення братських могил радянських військових і в інших містах. Як свідчать дані аналітичної платформи YouConrol, КП «Доля» уклали договір з львівським КП «Личаківський цвинтар» на суму майже 1,5 млн грн про перенесення братської могили, також компанія уклала договір про перенесення поховань часів Другої світової війни у місті Мостиська (Львівська область) на суму 673 тис. грн, у місті Пустомити (Львівська область) на суму 71, 5 тис. грн. тощо.
Читайте також:
На Микулинецькому кладовищі почали облаштовувати Пантеон Героїв: ми дізнались подробиці
На Пантеон Героїв виділили 14 млн грн з міського бюджету. Що вже зробили?
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Олександра Шевчишин
Анатолій Пасічник
Анатолій Пасічник reply Анатолій Пасічник
Вадим Єпур reply Анатолій Пасічник
Світлана Василюк