Пункти збору використаних люмінесцентних ламп передають їх в Горлівку, на “Микитівський ртутний комбінат”. Там небезпечну речовину знищують
Тільки 20 штук енергозберігаючих ламп на рік у середньому здають тернополяни в спеціальний пункт збору для подальшої передачі їх на утилізацію.
Решта відпрацьованих пристроїв потрапляє у контейнери для сміття, що поруч із будинками та дитячим майданчиками. Це дуже небезпечно, стверджують екологи.
- Кожна енергозберігаюча лампа містить ртуть. Вона токсична, - розповідають у Держуправлінні охорони навколишнього природного середовища в області. – Відходи люмінесцентних ламп мають перший клас небезпеки.
Такі лампи зроблені зі скла, тому ймовірність, що при перевезенні від контейнера до сміттєзвалища вони не розіб’ються, дуже мала. Тож усі ртутні випари, наголошують екологи, осідають біля людського житла. До того ж, шкоди ртуть може завдати, потрапивши із побутовими відходами на звалище. Лише один грам цієї речовини, як кажуть в управлінні, здатен призвести до забруднення понад 3,3 млн куб. м повітря. А проникаючи із дощовою та талою водою в грунт, ртуть отруює підземні води. Згодом це все потрапляє до водогону чи криниць.
Навіть найменші дози ртуті можуть викликати у людини гострі фізичні та психічні розлади, втрату працездатності, постійний головний біль і дратівливість, поганий сон, - каже заступник начальника держуправління охорони навколишнього природнього середовища Олександр Панчук (50 р.). - При сильних отруєннях можливий цілковитий розлад роботи м’язів, божевілля, навіть, смерть.
Фахівці можуть контролювати відходи люмінесцентних пристроїв тільки на підприємствах. Змусити кожного тернополянина відвозити одну чи дві лампи, наприклад, на завод “Оріон” — складно.
На Заході відпрацьовані люмінесцентні лампи люди здають у спеціальні пункти збору, створені при супермаркетах, - продовжує він. - У Тернополі такий досвід ще не прижився. Втім, пункти прийому таких приладів в області існують.
Довідка
На Тернопіллі відходи енергозберігаючих пристроїв приймають на заводі “Оріон”, що на вул. 15 Квітня, та в смт Золотий Потік Бучацького району. Згодом брухт везуть у Горлівку, на “Микитівський ртутний комбінат”. Там небезпечну речовину знищують.
Працівники пункту прийому на заводі “Оріон” повідомили, що від громадян використані люмінесцентні лампи вони приймають безкоштовно.
Ірина ГОМЕНЮК-КОПИСТИНСЬКА
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер