Кабмін захищає російську, як мову нацменшин? Що про це думають тернополяни

Кабмін захищає російську, як мову нацменшин? Що про це думають тернополяни
 • Уряд вніс до Верховної Ради законопроєкт №10288, спрямований «на захист національних меншин». Він містить зміни до законів про мову, освіту, медіа, видавничу справу.
 • Законопроєкт став підґрунтям для чергового конфлікту, адже дехто вважає, що його прийняття поверне нас до русифікації.
 • Чи погоджуються з цим тернополяни та як реагуватимуть на можливе збільшення російської – дізнавалися «20 хвилин».

Окремі положення законопроєкту №10288 значно погіршать функціонування української мови в деяких сферах суспільного життя на території України. У цьому переконує мовний омбудсмен Тарас Кремінь. На його думку, будуть знівельовані норми щодо обов’язкової частки книг державною мовою для видавців та книгорозповсюджувачів. Також суттєво знизиться присутність державної мови на телебаченні, радіо тощо.

Прихована русифікація?

Заступниця директора з наукової роботи Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Тетяна Шептицька на власній сторінці у Фейсбук зазначила, законопроєкт не лише захистить права національних меншин, а й внесе й суттєві зміни до деяких сфер суспільного життя на території України.

— Телеканали і радіостанції зможуть мовити українською не 80-90% часу, а лише 30%. А ті, що мовлять мовою будь-якої меншини, одразу зможуть заповнити 25% ефіру російською, а за кілька років зможуть легально діяти на 70% російськомовні телеканали й радіостанції. І загальнонаціональні – не виключення, — повідомляє пані Тетяна. — Програми чи фільму українською мовою перетворяться на порожній звук, оскільки може «допускатися використання інших мов без дублювання або озвучення у будь-яких творах, виступах, виконанні мовами національних меншин». А книгарні зможуть обійти вимогу мати 50% україномовного асортименту. Достатньо назватися спеціалізованою книгарнею для реалізації прав національних меншин, і можна буде хоч 100% продукції продавати російською.

Відео дня

Також представники освіти підмітили і для себе кілька важливих нюансів, що також вплине на поширення та вивчення української мови. Зокрема:

 • базову та профільну середню освіту представники нацменшин зможуть отримувати рідною мовою, якщо вона є офіційною мовою ЄС;
 • Виняток – українська мова, українська література, історія України та Захист України. Вони обов’язково мають викладатися державною мовою;
 • заклади освіти матимуть змогу розширювати перелік предметів для вивчення українською мовою, зокрема, якщо цього вимагають учні або їхні батьки;
 • приватні заклади вищої освіти матимуть право вибору мови навчання, яка є офіційною мовою ЄС, при цьому державна мова має бути обов’язковою окремою дисципліною;
 • представники нацменшин, які розпочали навчання у школах до 1 вересня 2018 року, зможуть завершити його за новим законодавством.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь подав до Верховної Ради відповідні зауваження. Він зазначив, що через запропоновані зміни представники нацменшин не зможуть вивчити українську мову на належному рівні.

— Фактично поверне ситуацію у сфері освіти до періоду до 2017 року, коли в окремих регіонах України значна кількість здобувачів освіти навіть не володіли державною мовою на рівні, необхідному для складання ЗНО, про що свідчать відповідні офіційні дані, — зауважив він.

Думки розділилися…

Журналісти «20 хвилин» думкою пересічних містян щодо законопроєкту №10288. Категоричними до російської мови були не всі. Проте наголошували, у всьому має бути межа.

Детальніше дивіться на відео або читайте нижче. 

Василь, 60+ років, пенсіонер

 — Я вважаю, що всі обговорення про мову, про релігію лише роз’єднує український народ у такий складний час. Українська мова має бути, нехай її знають, нехай її люблять. Особливо це стосується влади, держслужбовців. А звичайні люди мають самостійно визначитися, якою мовою їм говорити.

 

 

 

Ангеліна, 19 років, студентка

  — Негативно ставлюся до російської мови, до російськомовного контенту. Її не повинно бути в Україні взагалі, навіть якщо подають, як мову нацменшин. На телебаченні виключно українською, ніяких російських книжок. Якщо не знаєте української, то вчіть.

 

 

 

 

 

Світлана, вік не назвала, переселенка з Луганщини

 — Мова повинна бути поза політикою. Бо це – спосіб спілкування між людьми і більше нічого. Звичайно, державна у нас має бути одна – українська. Всі документи, державні органи, структури мають надавати послуги українською. Бо це є нормально, так є скрізь. Але якою мовою ми спілкуємося між собою – не має значення. Ви поспілкуйтеся з представниками різних діаспор і побачите, що між собою вони ведуть діалог рідною мовою. І в кожної діаспори ця мова різна.

 

 

 

Ірина, 33 роки, вихователька

 — Не чула про цей законопроєкт. Але виступаю проти російської у будь-якому вигляді. Моя позиція пов’язана не лише з повномасштабним вторгненням, але й іншими негативними діями росії. Я працюю у садочку, ми спілкуємося виключно українською. У нас є дітки-переселенці, то вона теж поступово перейшли з російської на українську.

 

 

 

 

Богдан, 50 років, фахівець ІТ

 — Якщо люди вважають, що у побуті їм краще спілкуватися російською, а також читати чи дивитися фільми, то будь ласка. А на рівні держави її вживати не варто. Я маю на увазі, що все обслуговування в Україні має бути українським. Також радіо та телебачення – виключно державною мовою.

 

 

 

Ірина, 41 рік, безробітна

 — Я проти російської мови в усьому. Мій син вже четвертий рік на передовій і робить все можливе, аби наша Україна була вільною, щоб в державі спілкувалися українською. Спілкуватися між собою російською можна десь на московії, але не в нашій державі.

 

 

 

Петро, 57 років, приватний підприємець

 — Як на мене, то на території України треба заборонити вживання російської мови будь-де. Державні органи мають взагалі забути про її існування, бо у нас триває велика війна. Якщо у нас є нацменшини, то їх ніхто не гонить. Але таке сміття, як російська мова, з родин на вулиці нехай не виносять.

Тернополяни, яка ваша думка стосовно законопроєкту №10288? Пишіть у коментарях

Читайте також:

Молимося за мільйони душ… У Тернополі запалили свічки пам'яті

Якщо у вас радянський військовий квиток — чи реально його замінити в Тернополі

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (13)
 • Галина Подюк

  ДЕРЖАВНА --  УКРАЇНСЬКА  !!!  ВСЕ !!А в решті, говоріть як хочете!  Якщо   ми  себе  поважаємо,як українці.
 • Петро Кушнір

  Цю.жидвоту треба розганяти
 • Галина Кіт Урбан

  Всіх, хто захищає російську, вважаю людьми з проросійськими поглядами. Для них має бути два шляхи: валізу в руки і на росію і другий-  24години і їх в Україні немає.
 • Наталя Леськов

  Ганьба,сморід, і т.д.

  Якщо деяким "особам " важко розмовляти УКРАЇНСЬКОЮ,РІДНОЮ, ДЕРЖАВНОЮ!!!

  Їх тут ніхто не тримає.

keyboard_arrow_up