Кабмін захищає російську, як мову нацменшин? Що про це думають тернополяни

- Уряд вніс до Верховної Ради законопроєкт №10288, спрямований «на захист національних меншин». Він містить зміни до законів про мову, освіту, медіа, видавничу справу.
- Законопроєкт став підґрунтям для чергового конфлікту, адже дехто вважає, що його прийняття поверне нас до русифікації.
- Чи погоджуються з цим тернополяни та як реагуватимуть на можливе збільшення російської – дізнавалися «20 хвилин».
Окремі положення законопроєкту №10288 значно погіршать функціонування української мови в деяких сферах суспільного життя на території України. У цьому переконує мовний омбудсмен Тарас Кремінь. На його думку, будуть знівельовані норми щодо обов’язкової частки книг державною мовою для видавців та книгорозповсюджувачів. Також суттєво знизиться присутність державної мови на телебаченні, радіо тощо.
Прихована русифікація?
Заступниця директора з наукової роботи Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Тетяна Шептицька на власній сторінці у Фейсбук зазначила, законопроєкт не лише захистить права національних меншин, а й внесе й суттєві зміни до деяких сфер суспільного життя на території України.
— Телеканали і радіостанції зможуть мовити українською не 80-90% часу, а лише 30%. А ті, що мовлять мовою будь-якої меншини, одразу зможуть заповнити 25% ефіру російською, а за кілька років зможуть легально діяти на 70% російськомовні телеканали й радіостанції. І загальнонаціональні – не виключення, — повідомляє пані Тетяна. — Програми чи фільму українською мовою перетворяться на порожній звук, оскільки може «допускатися використання інших мов без дублювання або озвучення у будь-яких творах, виступах, виконанні мовами національних меншин». А книгарні зможуть обійти вимогу мати 50% україномовного асортименту. Достатньо назватися спеціалізованою книгарнею для реалізації прав національних меншин, і можна буде хоч 100% продукції продавати російською.
Також представники освіти підмітили і для себе кілька важливих нюансів, що також вплине на поширення та вивчення української мови. Зокрема:
- базову та профільну середню освіту представники нацменшин зможуть отримувати рідною мовою, якщо вона є офіційною мовою ЄС;
- Виняток – українська мова, українська література, історія України та Захист України. Вони обов’язково мають викладатися державною мовою;
- заклади освіти матимуть змогу розширювати перелік предметів для вивчення українською мовою, зокрема, якщо цього вимагають учні або їхні батьки;
- приватні заклади вищої освіти матимуть право вибору мови навчання, яка є офіційною мовою ЄС, при цьому державна мова має бути обов’язковою окремою дисципліною;
- представники нацменшин, які розпочали навчання у школах до 1 вересня 2018 року, зможуть завершити його за новим законодавством.
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь подав до Верховної Ради відповідні зауваження. Він зазначив, що через запропоновані зміни представники нацменшин не зможуть вивчити українську мову на належному рівні.
— Фактично поверне ситуацію у сфері освіти до періоду до 2017 року, коли в окремих регіонах України значна кількість здобувачів освіти навіть не володіли державною мовою на рівні, необхідному для складання ЗНО, про що свідчать відповідні офіційні дані, — зауважив він.
Думки розділилися…
Журналісти «20 хвилин» думкою пересічних містян щодо законопроєкту №10288. Категоричними до російської мови були не всі. Проте наголошували, у всьому має бути межа.
Детальніше дивіться на відео або читайте нижче.
Василь, 60+ років, пенсіонер
Ангеліна, 19 років, студентка
Світлана, вік не назвала, переселенка з Луганщини
Ірина, 33 роки, вихователька
Богдан, 50 років, фахівець ІТ
Ірина, 41 рік, безробітна
Петро, 57 років, приватний підприємець
Тернополяни, яка ваша думка стосовно законопроєкту №10288? Пишіть у коментарях
Читайте також:
Молимося за мільйони душ… У Тернополі запалили свічки пам'яті
Якщо у вас радянський військовий квиток — чи реально його замінити в Тернополі
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Якщо деяким "особам " важко розмовляти УКРАЇНСЬКОЮ,РІДНОЮ, ДЕРЖАВНОЮ!!!
Їх тут ніхто не тримає.