Вірус COVID суттєво «помолодшав», лікарні заповнені на 80%, причому стан усіх пацієнтів з коронавірусом — важкий.
Щодня на Тернопільщині помирає півтора-два десятка людей – статистика летальності від ковіду б’є усі рекорди, середній вік тих, хто не подолав недугу, суттєво зменшився. Якщо раніше вірус найчастіше відбирав життя старших людей, то тепер не шанує і 20-річних. Днями не стало 24-річного священника і 26-річної породіллі.
Від 12 квітня заклади харчування працюватимуть лише на літніх терасах і на виніс. А школярі від 5 до 11 класів сидітимуть вдома та вчитимуться онлайн. Молодші ходитимуть до школи.
Чи достатньо цих обмежень, аби зупинити хвилю захворювань та смертей? Що коїться в лікарнях? Що робить міськрада, аби вірус не поширювався з шаленою швидкістю, а в лікарнях не помирали молоді люди? І що нас може врятувати?
8 квітня в області виявили найбільше випадків інфікувань COVID-19 за час пандемії – 795 за добу. Майже третина нових випадків – у Тернополі. Про це повідомляє управління охорони здоров'я облдержадміністрації.
У закладах охорони здоров’я на стаціонарному лікуванні перебуває 1 439 осіб, серед них – 1423 дорослих та 16 дітей.
Діагноз коронавірусної інфекції підтвердили 27 дітям, 32 медикам та 23 освітянам.
У лікарнях Тернополя – 314 хворих на COVID-19. Міські лікарні ще не переповнені, але стан всіх пацієнтів важкий. Про це розповіли керівники закладів.
— Стан пацієнтів в основному важкий, 31 хворий – на кисневій підтримці через маску. 52 – на кисневому концентраторі. Двоє людей підключені до апарату ШВЛ, — повідомив Ярослав Чайківський. — Ситуація складна. Медперсоналу вистачає, але хворі всі важкі, тому робота в дуже важких умовах — персонал працює на виснаження.
Ростислав Левчук, директор міськлікарні №2, перебуває на курсах. З в.о. директора Станіславом Паламарем нам так і не вдалось зв’язатись – стаціонарний телефон приймальні не відповідав. Хоча журналісти дзвонили протягом кількох годин.
Однак, за офіційними даними, у лікарні №2 – 96 хворих з COVID-19. 33 хворих - на кисневій підтримці через маску, 60 – на кисневому концентраторі. 5 пацієнтів підключені до апарату ШВЛ. 2 людей у лікарні з підозрою.
У лікарні №3 – 104 хворих на коронавірус. 75 хворих - на кисневому концентраторі, 25 хворих – на кисневій підтримці через маску. 1 пацієнт підключений до апарату ШВЛ. 4 людей у лікарні з підозрою.
Директор закладу Юрій Лазарчук повідомив, що загалом у лікарні для хворих на ковід є 125 ліжок.
Якщо раніше важкий стан і летальні випадки були у пацієнтів здебільшого із супутніми захворюваннями, добра частина пацієнтів зараз говорить, що не має таких. Ситуація із захворюваністю дуже складна, наголосив головний лікар.
У тернопільській дитячій лікарні – 17 хворих на COVID-19. З них десятеро дітей та 7 дорослих. Четверо пацієнтів у лікарні з підозрою.
Цього року, у порівнянні з минулим, пацієнтів побільшало в 2,5 рази, каже директор закладу Андрій Артимович.
Якщо порівнювати з березнем 2021-го, зараз пацієнтів у лікарні поменшало, незважаючи на ріст захворюваності. Місць в лікарні достатньо, проте більшість хворих на коронавірус малих пацієнтів лікується амбулаторно.
— Рік тому також були важкі форми, і ми зараз не бачимо значної важкості, порівняно з 1 хвилею, — каже Андрій Артимович. — Хоча вірус став агресивнішим, швидше поширюється. Побільшало серед хворих молодих людей.
Лікування типове, як і минулоріч. Є, щоправда, нові протоколи, їх виконують. Та стараються виявляти недугу на ранніх етапах, тоді й саме лікування починають швидше, і результат кращий.
— На щастя, зараз у нас немає жодного пацієнта на ШВЛ, на кисневому концентраторі троє дітей, причому не на постійній, а на періодичній подачі кисню, — запевнив Андрій Артимович. — Вірус мутуватиме і розвиватиметься, врятує лише міцна імунна система. Це універсальний метод. Якщо людина виснажена, не досипає, не доїдає, імунній системі важче буде впоратись із вірусами.
Не відбулось революційної зміни і у виборі препаратів, хіба змінилось покоління деяких ліків, що застосовують у лікуванні коронавірусу.
У лікарнях нашого міста облаштовано 207 кисневих точок та 217 приліжкових кисневих концентраторів. Є також 43 апарати ШВЛ. Про це повідомила речниця міськради Мар’яна Зварич.
За ці кошти додатково закуплять 10 портативних 10 л-их концентраторів для Лікарні швидкої допомоги і 10 портативних концентраторів для міськлікарні №2. Також додатково придбають 8 моніторів добового спостереження за важкохворими пацієнтами.
Коментар
— Вже підтверджено, що в Тернопільській області є британський і західно-африканськи штами. Цей вірус більш контагіозний, скоріше проявляється захворюваність, вік людей, які хворіють, – молодь і діти. Перебіг захворюваності більш складний. Великий відсоток смертей говорить теж про швидкий розвиток хвороби і високу контагіозність. На жаль, у статистиці смертей є молоді люди. Кожного з нас може вберегти тільки дотримання карантинних вимог і проведення вакцинації. Лише коли антитіла матимуть 80% людей, тільки в тому випадку хвороба почне згасати.
Наразі завантаженість лікарень на 80% і доходить до межі. Медики працюють у надзвичайно напруженому режимі. Хворі поступають більш важкі, і практично всі потребують кисневої підтримки.
У лікувальних закладах Тернополя розгорнуто 461 ліжко для лікування пацієнтів з COVID.
У Тернопільській міській лікарні швидкої допомоги зараз діє 39 кисневих точок, 73 кисневих концентратори та 19 апаратів ШВЛ; розгорнуто 160 ліжок.
Міська лікарня №2 обладнана 60 кисневими точками, 60 кисневими концентраторами та 8 апаратами ШВЛ; розгорнуто 110 ліжок.
У міській лікарні № 3 – 82 кисневі точки, 71 кисневий концентратор та 8 апаратів ШВЛ; розгорнуто 125 ліжок.
У Тернопільській міській дитячій лікарні діє 26 кисневих точок, 15 кисневих концентраторів та 8 апаратів ШВЛ; розгорнуто 66 ліжок.
Чи варто закривати Тернопіль на повний локдаун?
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 21 від 24 травня 2023
Читати номер
СТУГНА П
Maria Lisova
Юра Гевко
Юрій Кравчинюк