Має бути відпочинок, нормальні виплати та підготовка: думки тернополян щодо мобілізації

- 30 січня Кабінет Міністрів України затвердив оновлену версію законопроєкту про мобілізацію та передав її до Верховної ради.
- Журналісти «20 хвилин» запитали у людей, що вони думають про можливі зміни.
На офіційній сторінці Міністерства оборони України у Фейсбук повідомили, пропрацювали основні напрямки: можливість відпочити, визначеність, зручність, навченість, рівність та забезпеченість.
Захисники мають право на відпочинок…
Під час опитування більшість тернополян відмовлялися говорити на камеру на тему мобілізації. Одні аргументували незнанням всіх нюансів законопроєкту, а інші – простим небажанням. Також люди наголошували, законопроєкти, папери – не так важливо, треба бачити, як воно працюватиме у реальному житті.
Та все ж таки п’ять людей погодилися висловити свою думку публічно. Детальніше дивіться на відео або читайте у матеріалі нижче.
Зоряна, 36 років, колорист
Віталій, 43 роки, комерційний директор
Ігор, 36 років, інженер
Олена, 51 рік, перукар
Олег, 44 роки, тернополянин
Що може змінитися?
Щодо можливих змін, то їх може бути чимало, зокрема:
- люди з інвалідністю всіх груп звільняються від військової служби;
- людині не потрібно йти до ТЦК, щоб оновити дані. Це можна буде зробити онлайн;
- можна переїжджати в інші міста без дозволу ТЦК, але потрібно ставати на облік за новою адресою;
- після мобілізації людина не буде відправлена відразу на фронт — спочатку обовʼязковий військовий вишкіл два-три;
- нарешті визначать чіткий термін служби на період воєнного стану;
- зниження призовного віку від 27 до 25 років.
Важливим моментом є й те, що у законопроєкті пропонують скасувати строкову службу, а замість неї запровадити базовий військовий вишкіл. Так, людина віком 18-24 років самостійно обирає, коли пройти військовий вишкіл, який триватиме щонайбільше п’ять місяців. Водночас за людиною зберігатиметься її робоче місце, чого зараз немає в чинному законодавстві.
Щодо грошового забезпечення, то у законопроєкті визначено мінімумом у 20 тисяч гривень без урахування додаткової винагороди. Додаткова винагорода на період воєнного стану закладається від 30 до 100 тисяч гривень.
У разі прийняття законопроєкту, військові матимуть щорічну основну відпустку не менше 15 календарних днів. А звільнені з полону військові отримають додаткові 90 днів відпустки зі збереженням грошового забезпечення, якщо вони вирішили продовжити службу.
«Коментарі та зауваження до законопроєкту враховані спільно з Генеральним штабом, Урядом та народними депутатами. Цей законопроєкт визначає прозорі правила мобілізаційного процесу, а також необхідне врегулювання прав військовослужбовців та військовозобовʼязаних», — йдеться на сторінці Міноборони України.
За законопроєкт ще має проголосувати Верховна Рада України на найближчому пленарному тижні у лютому.
Читайте також:
Коли і як жінкам-медикиням у Тернополі потрібно стати на обов'язковий військовий облік? Пояснюємо
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.