Про переваги і недоліки індивідуального опалення «RIA плюс» запитала експертів. Серед іншого вони відзначають, що великим плюсом є те, що тернополяни можуть самі коригувати температуру у помешканні, економити чи навпаки. Звісно, потрібно враховувати й те, скільки коштів доведеться віддати на встановлення системи, за скільки часу ці витрати себе виправдають.
- Щомісячна економія на тепло, враховуючи нинішні тарифи, складає щонайбільше 50%. І це при умові, що квартира добре утеплена ззовні, - говорить директор приватного підприємства «Тернопількомсервіс» Юрій Вересюк. – Я говорю про «обжиті» будинки. Якщо це новобудови, де населення поступово заселяється, там витрати газу значно більші, бо квартири не опалюються, відповідно, стіни холодні.
На питання економії ще впливає і ціна на газ. За словами пана Вересюка, дії Кабміну не прогнозовані, не виключено, що згодом вартість газу суттєво виросте.
- Якщо більшість тернополян захочуть переходити на індопалення, може зрости і тариф для тих споживачів, які приєднані до систем центрального теплопостачання. Кількість отримувачів послуги зменшиться, але вартість подачі тепла до носія не знизиться. Тож «Теплокомуненерго» буде якось компенсувати ці витрати.
З іншого боку, встановлення індивідуальних теплових пунктів (ІТП) в будинках (які зараз активно встановлює місто) може знизити вартість саме централізованого опалення, - наголошує він.
Старший викладач кафедри енергозбереження та енергетичного менеджменту ТНТУ Юрій Підгайний нарахував більше плюсів в індивідуального опалення, ніж у центрального.
- Коли є індивідуальне опалення, то кожен споживач має можливість індивідуально під себе регулювати нагрівання приміщення, - говорить він. – Це означає, що вночі він може зменшити нагрівання температури в кімнаті до 14-15 градусів. Газовий котел також можна запрограмувати на мінімальне нагрівання тоді, коли вдома нікого немає. Таким чином відбувається колосальна економія енергоресурсів.
Якщо споживач, у якого є індивідуальне опалення, буде цілодобово підтримувати одну і ту ж температуру, то це 100% використання теплоресурсів. А, якщо користуватись програматором, який дає можливість регулювати температуру протягом доби, то економія ресурсів буде аж до 75%.
- Зараз в нас системи центрального теплопостачання використовують для нагрівання приміщень на 50-70% більше енергоресурсів, ніж повинні, - продовжує експерт. - Перш за все, відбуваються втрати в самих котельнях, які є застарілими. Ті котли мають низький коефіцієнт корисної дії. Значні втрати є і в теплотрасах, йде неправильне перерозподілення в будинках. Фактично виходить так, що обігрівають підвали, дахові приміщення, коридори, де досить часто відкритті двері. І це тепло втрачається.
Щодо мінусів індивідуального опалення, то за словами пана Підгайного, споживач є залежним від свого котла. І, якщо він виходить з ладу, то в приміщенні температура падає.
- Але, якщо це багатоповерховий будинок, то температура в квартирі ніколи не опускатиметься нижче 10 градусів, - пояснює чоловік. – А на період, поки триває ремонт котла, люди можуть увімкнути електрообігрівачі. Тобто, ця проблем не така вже і велика.
Час від часу потрібно звертатись до професіоналів, щоб котел почистили, зробили профілактику. Котли залежні від електрики. Але, якщо відключають на кілька годин електроенергію, то температура в приміщенні не дуже зменшиться. Щоб не бути залежними від електроенергії, споживачі встановлюють акумулятори.
- Є ще такий нюанс: кажуть, що за вікно викидаються усі ті димові гази, продовжує він. – Але це згорає метан, тобто маємо вуглекислий газ і водяну пару. А от у бензині, на якому їздять авто, велика кількість різних домішок, які дійсно шкідливі. І ми на вулицях дихаємо цими викидами.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер