"Ми стомились боятись": лікарі два місяці без зарплат і готуються перекривати траси

"Ми стомились боятись": лікарі два місяці без зарплат і готуються перекривати траси
 • На медиків, які насмілились на акцію протесту, чинять тиск. Окрім того, їм готують нові «сюрпризи» - у виді відпусток за власний рахунок та хвилі скорочень під офіційною назвою «оптимізація».
 • Подібна ситуація майже у всіх лікарнях, кажуть монастирські медики. Проте інші бояться, а ці вже втомились боятись.
 • Що каже керівництво закладу і чиновники від медицини?

Україна готова до нової хвилі пандемії COVID-19 наступної осені не гірше за інші європейські країни, заявив днями Президент України Володимир Зеленський.

Натомість медики Монастирищини іншої думки і попереджають про триденне перекриття міжнародної траси. Вони на Тернопільщині першими стикнулись з пандемією і почали з нею боротись фактично голими руками. А Монастириську тоді охрестили «місцевим Уханем». Народ з волонтерами кинувся допомагати, принаймні забезпечували найнеобхіднішим. Більшість медперсоналу тоді й самі підхопили коронавірус і далеко не всім його вдалось подолати. Тепер єдиним порятунком для себе бачать… перекриття траси, аби їх почули і нарешті виплатили кількамісячну заборгованість по зарплаті, а також відпускні, лікарняні та обіцяні 300% надбавки «ковідних». Медики нарікають, мовляв, терпець вже увірвався, бо не мають за що годувати дітей. Тим більше, їм щораз погрожують відправити у відпустки за власний рахунок та так званою оптимізацією – це коли роботи позбудуться чи не половина з них.

 • Ми готові восени (до нової хвилі COVID-19 – прим. ред.), чого не було, - щодо лікарень, ліжок, кількості автомобілів швидкої допомоги, зарплати лікарів, які отримують 300% і борються з COVID-19... Ми готові, я вважаю, в цьому випадку, на рівні інших європейських країн. І точно не гірше", - заявив днями Володимир Зеленський під час спілкування з журналістами на Всеукраїнському форумі "Україна 30. Децентралізація".

У нас є 90 тис. відкритих ліжкомісць для хворих на коронавірус, із них наповнення - від 10 до 50 тис., запевнив Президент.

Відео дня

Кому-кому, а медикам боргувати зарплати – це верх цинізму

Натомість не все так гарно, як нас намагаються запевнити. Днями медики Монастирищини оголосили про триденну мирну акцію протесту та показали у мережі офіційні повідомлення різних інстанцій про страйк. Протягом трьох днів – від 5 до 7 серпня, вони планують перекривати трасу.

Саме тоді планується проведення фестивалю «Лемківська ватра». Ба, більше, учасники фестивалю підтримали мітингарів та планують перекривати дорогу разом з ними.

 • Вони першими кинулись нас рятувати, у них тоді не було нічого – ні засобів захисту, ні препаратів, ні ШВЛ, ні іншого обладнання. Так, вони були тоді на передовій, – поділився з нами корінний лемко пан Володимир. Чоловік вже роками їздить на фестиваль, і часто це єдина можливість хоч трохи побути із земляками. – Ми планували їхати, але як буде потреба, готові стати поруч з медиками. Кому-кому, а їм місяцями боргувати зарплати – це зараз верх цинізму.

Медики на акцію протесту організувались самі, без профспілок та керівництва, каже Віталій Тріщук, лікар-дерматолог, голова районної профспілкової організації медичних працівників Монастирищини. Люди самі зібрались, а його уповноважили повідомити відповідні органи про страйк. Аби все було за законом. Проте, наголошує пан Віталій, ця акція протесту не є профспілковою.  

 • На превеликий жаль, на сьогоднішній день склалася неприпустима ситуація з невиплати заробітної плати в КНП "Монастириська міська лікарня", – пояснив Віталій Тріщук. – Вже кінець липня, а працівники не отримали зарплату за червень, авансу за липень, відпускних, оздоровчих. Також не виплачені "ковідні" кошти за травень, хоча працював ковідний госпіталь. Існує величезна заборгованість по лікарняних листках.

Хто лікуватиме ковідних хворих?

Віталій, посилаючись на керівництво медзакладу, каже, що вони постійно звертаються до НСЗУ, в МОЗ, але "віз і нині там".

 • Сьогодні нам вже говорять про відпустки за свій рахунок, а далі, ймовірно, почнеться оптимізація, – пояснив Віталій Тріщук. – НСЗУ ставить все жорсткіші умови: КТ, пандуси, 6-8 анестезіологів, ліфти і т.д. і т.п. Що далі? Злітні смуги? Мені цікаво, із таким відношенням до медиків, коли почнеться 3 хвиля ковіду - хто буде лікувати ковідних хворих? "Айтішники" з НСЗУ?

Працівники лікарні втомились бути бездушними рабами і безправними вівцями! Тому рішуче налаштовані привернути увагу до проблеми! І саме тому оголосили про початок мирних акцій протесту в Монастириськах. Та просять інші медзаклади підтримати їх у цьому, адже, стверджують медики, подібні ситуації відбуваються у всіх лікарнях. Тільки чомусь інші мовчать…

 • У Чорткові звільнили, тобто, оптимізували, майже сотню працівників, – каже Віталій Тріщук. – Знаю, в інших райлікарнях така ж ситуація. Але всі чогось мовчать. Ймовірно, бояться звільнень. А ми стомились боятись…

Відколи виступив від імені медиків райлікарні і заявив про страйк, на нього почали тиснути, каже пан Віталій. Проте чоловік розводить руками: як сидіти, склавши руки? Людям жити нема за що. Годувати дітей нема за що… І перспектива – нерайдужна. Медики Монастирищини вже зареєстрували сповіщення про мирні акції протесту.

Вручали нагороди, бо був "Український Ухань"

 • Ми всі добре пам'ятаємо, як минулого року всі піарилися на медиках, дарували нам годинники, вручали нагороди, бо був "Український Ухань", – каже місцева активістка Світлана Безділь. – Але минув рік, і вже не потрібно лікарів, як військових і добровольців. Нехай цю ганьбу побачить уся Україна, бо знаю, що така ситуація по більшості лікувальних закладах.

На сайті НСЗУ є повідомлення від 27 липня, що заклади, які лікували пацієнтів з COVID-19 у квітні-травні, але не мали відповідного договору з НСЗУ, таки отримають кошти. Щоправда, в офіційному повідомленні не вказано, коли саме.

16 червня КМУ вніс зміни до Порядку реалізації Програми медичних гарантій. Ці зміни набули чинності, – йдеться у повідомленні. – Відтепер НСЗУ зможе здійснити ці оплати після укладення договорів із лікарнями. Йдеться про медичні заклади, які знаходилися на території «червоної зони».

Процес прийому та підтвердження пропозицій від медичних закладів розпочато. Строк подання пропозиції спливає о 18 год 00 хв 1 вересня 2021 року. Відповідне оголошення про укладення договорів вже опубліковано за посиланням: surl.li/zwsy.  

Лікарі без зарплат. Заборгованість росте

У Підгайцях теж 27 липня повідомили про серйозні проблеми. Про це йдеться на Фейсбук сторінці громади.

 • Лікарі залишилися без зарплат. Заборгованість росте, – йдеться у повідомленні. – Оскільки великий штат Підгаєцької міської ради отримує надмірно високі зарплати та серйозні премії (кожного місяця навіть водій ради отримує премію до високої зарплати), коштів в бюджеті катастрофічно бракує. Минулого року районна рада фінансувала лікарню на 5 мільйонів гривень. Ситуація напружена. Шукають усі можливі шляхи порятунку. Обговорюється варіант закриття декількох відділів лікарні.

Що коїться у Монастириськах та Підгайцях, а, за власною інформацією «20 хвилин», ще у більшості медзакладів області, та коли людям виплатять обіцяні і нараховані «ковідні» і зарплату  – з такими питаннями ми звернулись до Департаменту охорони здоров’я ОДА. Проте там повідомили, що медзаклади є комунальним підприємством і мають договори із НСЗУ – і це їхні взаємовідносини. Проте неофіційно зазначили: потребу закладу повинні були б закрити з коштів місцевих бюджетів.

Хто, кому і скільки боргує?

Щодо Комунального некомерційного підприємства «Монастириська міська лікарня» Монастириської міськради, заклад перебуває у її власності. Там є 204 працівники.

 • Відповідно до частини 5 ст. 3 Закону про органи місцевого самоврядування,  можуть фінансувати місцеві програми розвитку та підтримки комунальних закладів охорони здоров’я, зокрема щодо оновлення матеріально-технічної бази, капітального ремонту, реконструкції, підвищення оплати праці медичних працівників , а також місцеві програми у сфері охорони здоров’я, – повідомила директор Департаменту Ольга Ярмоленко.

Закладом підписано угоду з НСЗУ за такими пакетами:  

 • Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах.
 • Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій.
 • Медична допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах, (спостереження, профілактика, діагностика, лікування, медична реабілітація.)
 • Медична допомога при пологах.
 • Ведення вагітності в амбулаторних умовах.

Заробітна плата:

За липень нараховано 2 250,0 тис. гривень (в т.ч аванс 1337,0 тис. гривень), звіт з НЗСЗУ за липень підписано на суму 1369.975 тис . грн, тобто, цього вистачить для виплати авансу. Борг за липень становитиме 880 тис.грн.

 • Видатки за липень збільшені тому, що іде відпускна кампанія, для розрахунку відпускних враховують середню зарплату за попередній рік, коли лікувальний заклад працював у статусі госпіталю, заробітна плата з доплатами становила 300 відсотків, це в середньому 20 тис. гривень, – повідомила Ольга Ярмоленко.

За пакетом «Медична допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах» надходить оплата у сумі 91 тис. гривень. Оплата послуги розрахована на підставі даних електронної системи охорони здоров’я протягом квітня-грудня 2020 року. У цей період заклади працювали в умовах карантину, а також тільки  вчились працювати з електронними системами.

Пакет 43 «Надання стаціонарної допомоги хворим на короновірусну хворобу за квітень – травень» підписано 26.07.2021 р., Звіти підписано 27.07.2021 на суму 1033,211 тис. гривень.

За квітень нараховано 1208,5 тис.грн, та  виплачено 1208,5 тис.грн.

За травень нараховано 292,2  тис.гривень, звіт підписано на суму 209,966 тис.грн. Виплата буде проведена у повному обсязі за рахунок коштів закладу.

Що каже керівництво лікарні?

Директор  КНП «Монастирська міська лікарня» Монастириської міськради Віктор Лисик призначений на посаду наприкінці жовтня 2020 р., коли була друга хвиля COVID і лікарня була заповнена повністю. До січня було невелике затишшя, а після Різдвяних свят у Монастириськах почалась третя хвиля. З 90 ліжок було весь час задіяно 80, а в березні ще десяток місць довелось доставити. Лікарі теж хворіли, але нікому пацієнтам допомогу надавали в повному обсязі. Коли звернулись до НСЗУ за «ковідними надбавками», це було ще в травні, адміністрації повідомили, що заявка ще розглядається.

Директор теж повідомив нам всі «цифри» - нарахувань, надбавок, авансів у різні місяці, як і суму, яку боргують Монастириським медикам. Однак, дані дублюються із цифрами, які нам надали в Департаменті охорони здоров’я, тому ми їх не публікуватимемо.

 • Нам хронічно бракувало грошей, але в червні ми ще мали можливість доплатити людям двічі власними силами – перед Зеленими святами і Днем медика, – каже Віктор Лисик. – У червні виплатили аванс і заплатили податки. Зарплату ні.

За липень медикам Монастириської нарахували 2 млн 249 тис. 824 грн., з яких відпускних майже 700 тис. 29 липня відбулась нарада, де представники медколективу, голова райради, голова ОТГ та представники Чортківської адміністрації вирішували, як дати раду і погасити борг. Медикам наголошували, що основне джерело їхнього фінансування – НСЗУ, а керівник ОТГ одразу зазначив, що коштів, аби виплатити медикам заборгованість, – немає.

 • Зараз вимушений крок – абсолютно всім працівникам нашої лікарні піти на два тижні у відпустки за власний рахунок, – каже директор. – Далі бачитимемо, як нараховуватимуть кошти, так і поступатимемо. Про оптимізацію поки не йдеться.

Доки директор доїжджав до закладу з наради, частина коштів від НСЗУ надійшла. Працівникам одразу з цих грошей закриють борги за ковідними доплатами за травень, запевняє директор. Та наголошує, днями має надійти наступний транш – одразу дадуть аванс за липень.  

 • Так, ситуація неприємна, я розумію своїх працівників, але, як на мене, проблему злегка загострили, в тому числі і щодо перекриття доріг, це навряд чи щось вирішить, – каже Віктор Лисик. – Не думаю, що це дуже гостре питання – кілька днів, щойно поступлять гроші, ми виплатимо їх. Затримки за нами не буде ані хвилини. А коли НСЗУ зробить перерахунок – тоді вже прийматимемо рішення про оптимізацію.

Досвід минулого року у боротьбі з ковідом показав, що Монастириська райлікарня і подібні їй потрібні у громаді. Натомість алгоритми чиновників у межах реформи не завжди дієві – і це відчули як пацієнти, так і медики, підсумував директор  КНП «Монастириська міська лікарня».

Зараз головне, щоб до початку нової хвилі зі штамом «Дельта», про яку попереджають і лякають на початку осені, частину медиків не «оптимізували», і нас ще було кому лікувати і рятувати…

«20 хвилин» й надалі стежитиме за ситуацією з виплатою заборгованостей медикам.
Читайте також
"Потрібно готуватися до третьої хвилі пандемії коронавірусу COVID-19", МОЗ України
«В інтересах всіх - ізолювати цей місцевий Ухань». Чим насправді "забезпечені" у монастириській лікарні?
Як лікували перших хворих на COVID-19 у Монастириськах. Маємо унікальні фото та відео
Друга смерть в Монастириському районі від COVID-19 : не стало 83-річної Оксани
П'ята смерть від COVID-19: Володимир «згорів» за три дні
 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (2)
 • Tayisa Bubenko

  А зарплати їм водії не платять? До чого тут траси?

  Народне Братство reply Tayisa Bubenko

  Попробуйте прожити 2-3 місяці, або ще краще пів року без зарплати. А водії можуть знайти собі іншу дорогу, бо підробляють нелегально таксуванням і мають кошти.

keyboard_arrow_up