Новонародженого малюка, якого залишили на вулиці у Вишнівці, можуть повернути мамі

Новонародженого малюка, якого залишили на вулиці у Вишнівці, можуть повернути мамі

Хлопчика знайшли у закинутій будівлі магазину на Великдень. Поліція невдовзі встановила особу ймовірної біологічної матері та почала розслідування за залишення в небезпеці немовляти. «20 хвилин» дізналися, де зараз 19-річна жінка, яке покарання їй загрожує та що з малюком. 

Мама, яка покинула свого новонародженого сина у Вишнівці на Великдень, зможе його забрати. Це у випадку, якщо вона протягом двох місяців звернеться із заявою до селищної ради, повідомила «20 хвилин» в.о. начальниці служби у справах дітей ОВА Майя Шимасис. 

Як дізналися журналісти у Вишнівецькій селищній раді, заяв від матері про повернення сина поки не надходило. 

 

Відео дня

19-річна матір повернулася з-за кордону

 

Нагадаємо, редакція вже повідомляла, що покинуте немовля знайшли перехожі в закинутій будівлі у Вишнівці. Незвичайну знахідку виявили у День Світлого Воскресіння. 

Хлопчик був живим, але медики виявили у нього симптоми переохолодження, повідомили тоді журналістів у поліції Тернопільщини. Малюка доправили до обласної дитячої лікарні. 

Згодом «20 хвилин» писали, що поліція розшукала жінку, яка залишила новонароджену дитину на вулиці у Вишнівці. 

Це 19-річна місцева жителька. З нею проводять слідчі дії, йдеться у повідомленні.

— Як з’ясувалося, напередодні фігурантка повернулася з-за кордону. На медичному обліку вона не перебувала, народила дитину вдома, загорнула її в ковдру і потім винесла на вулицю, — повідомили у поліції.
За цим фактом слідчі розпочали кримінальне провадження за ч. 2 ст. 135 (залишення в небезпеці) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає обмеження волі на строк до трьох років або позбавлення волі на той самий строк. Триває досудове розслідування.

 

Чому не оголосили підозру

 

Як дізналися «20 хвилин», жінку не затримували, підозри поки їй не оголошували. Малюк залишився живим, тому за статтею, яку розслідує поліція, не передбачене обрання міри запобіжного заходу. 

— Вона не в лікарні, жінка відмовилася від госпіталізації, — повідомили у відділі комунікації головного управління Нацполіції в області. — Наразі призначили експертизи: біологічну – за слідами крові, та невдовзі проведуть ДНК-експертизу на сумісність із дитиною. 

Якщо експертизи доведуть, що це справді біологічна мама покинутого хлопчика і саме вона залишила дитину у покинутій крамниці, їй оголосять підозру за залишення у небезпеці.  

Наразі, як дізналися журналісти від власних джерел, жінка не зізналася у скоєному. Але, як запевняють у поліції, вони мають ґрунтовні докази її причетності. Нам відомі ці дані, проте в інтересах слідства ми їх поки не розголошуватимемо. Як і не поширюватимемо даних про саму породіллю, — з етичних міркувань.

Ми також поспілкувалися з мешканцями Вишнівця, які добре знають і ймовірну породіллю, і її родину. Люди шоковані вчинком молодої мами, проте запевняють, що виросла вона у нормальній родині, яку шанують у селищі. Тому просять не поширювати про них жодної інформації. 

 

Хлопчик дуже гарний на вроду

 

Малюк зараз перебуває у реанімації обласної дитячої лікарні. Імені і прізвища у нього ще немає, але із дитиною все гаразд, запевнила медичний директор Тернопільської обласної дитячої клінічної лікарні Алла Філюк. 

— Дитина доношена, хлопчик має вагу 2 850 г, — повідомила «20 хвилин» Алла Філюк. — Стан відносно стабільний: його обстежили, покупали, погодували, зігріли, зробили щеплення. Поки перебуває у відділенні інтенсивної терапії новонароджених. Але невдовзі малюка переведуть до відділення постінтенсивного догляду. 

Медики запевнили журналістів, що малюк всім необхідним забезпечений. І ліки, і харчування, і одяг, і предмети гігієни йому надають в повному об’ємі за потреби — за рахунок державних коштів. 

Певний час немовля перебуватиме у лікарні. У місячний термін Вишнівецька селищна рада прийматиме рішення про реєстрацію народження дитини, повідомила Майя Шимасис. І коли лікарі проведуть усі необхідні обстеження і дозволять, малюка, скоріш за все, влаштують до патронатної сім’ї. 

— Протягом двох місяців мама має право визначитися і звернутися до органу опіки і піклування селищної ради із заявою про повернення їй дитини, — повідомила Майя Шимасис. — І саме цей орган, враховуючи всі обставини, зокрема й те, що мама залишила дитину в небезпеці, прийматиме рішення про повернення або відмову. Врахують і обставини, за яких мама зважилася на цей крок.  

 

Є «Вікно життя»

 

Альтернативи для жінок, які з певних причин не хочуть ростити і виховувати новонароджених дітей, на Тернопільщині є. Передусім, це бокс «Вікно життя». Закон не переслідування маму, яка там залишить своє немовля тут. Окрім того, жінка має право у пологовому чи лікарні, де народжувала, написати відмову від дитини. 

— Це, звичайно, не найкращі виходи, залишити у «Вікні життя» або відмовитися в пологовому, але принаймні дитина буде в безпеці, — каже Майя Шимасис. — Якщо після пів року така мама не напише заяву про повернення їй дитини, суд позбавить її батьківських прав. Але кримінальної відповідальності за такі дії не буде. 

Повертати малюка такій мамі за її заявою чи ні — вирішуватимуть органи опіки і піклування. І тут пріоритет буде в інтересах дитини. 

 

Рішення позбутися — ще у череві

 

«20 хвилин» раніше неодноразово згадували про випадки, коли на Тернопільщині немовлят вбивали і викидали тіла. Ми стежили за цими справами і переконалися, що жодна із таких матерів не отримала реальних термінів покарання. А в справах здебільшого причиною таких вчинків називали післяпологову депресію. 

Однак акушер-гінеколог Олексій Федченко у коментарі «20 хвилин» зазначав, що післяпологова депресія — це більш надумано, так би мовити шлях захисту від кримінального переслідування. 

— Вкрай рідко бувають психози під час вагітності. Як правило, вони з’являються значно пізніше, після пологів, — каже Олексій Федченко. — А жінки зазвичай приймають рішення позбутись свого немовляти, ще коли те перебуває у череві майбутньої матері. І все – через відсутність підтримки, страх осуду та необізнаність. 

Вагітні, особливо коли це молоденькі дівчатка, мають передусім розповісти все матері, каже Олексій Федченко. Потім — обов’язково звернутись до медиків. 

— Така жінка вже не буде залишена наодинці з незапланованою вагітністю, — запевнив Олексій Федченко. — У жіночій консультації лікар, за допомогою психолога чи соціального працівника, переконає її, аби не приховувала вагітність та, як правило, відмовляють від того, щоб позбулась дитини.

Як правило, жінки, які планують згодом позбутись свого маляти у різний спосіб, не звертаються до лікарів, не стають на облік. Вони соціально вразливі і не отримують  психологічної підтримки. І не задумуються, що пологи поза лікарнею загрожують і їхньому життю. Адже, якщо почнеться, скажімо, кровотеча, лік може йти на хвилини.

— Жінку у молодому вразливому віці потрібно передусім підготувати для сприйняття вагітності, — каже Олексій Федченко. — А для цього потрібно звернутись до медиків. Зрештою, є чимало шляхів вирішення, в т. ч. і переривання вагітності до 12 тижнів. Це законно. Але, як правило, після зустрічі з медиками жінки навіть юного віку залишають вагітність. І батьки їх підтримують, допомагають. 

У Вишнівецькій селищній раді планують навідати врятованого хлопчика. Наразі вирішують питання з паперовою документацією і планують засідання комісії із захисту прав дітей, на якому вирішуватимуть подальшу долю хлопчика. 

 

Довідка

«Вікно життя» для новонароджених у Тернополі уже не раз рятувало дитячі життя.

У приймальній пологового відділення міської лікарні №2 з 2010 року облаштоване «Вікно життя». Працює пункт цілодобово. За цей час матері, які опинилися у складних життєвих умовах, залишали там дітей.

«Вікно життя» працює наступним чином: матір відчиняє знадвору спеціальне пластикове вікно і кладе дитину на стіл-нішу, далі автоматично спрацьовує сигналізація, яка повідомляє про це медперсонал. Після чого працівники закладу одразу забирають немовля. Матір ніхто при цьому побачити не може. Біля вікна встановлений спеціальний пристрій для підтримки стабільної температури та вентиляція. Мама матиме 4 хвилини, щоб піти — її ніхто не шукатиме. 

 

Читайте також: 

Історії до сліз: де зараз дівчатка, яких покинули батьки у "Вікні життя" чи хотіли лишити на вулиці

 Називають Володя Великодній: що відомо про хлопчика, якого залишили у тернопільському Вікні життя  

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (3)
  • Bohdana Sklianna
    Бідолаха....оступилася....молоде 19 років.....страх взяв верх....
    Ya Haly reply Bohdana Sklianna
    Bohdana Sklianna я згідна. Ще невідомо чи в неї є якась допомога, а то може і батьки осуджують. Ніхто не знає в якій крайності вона
    Lena Incognito reply Ya Haly
    Не треба таке чмо захищати,такому поступку немаэ виправдання,для чого стiльки часу носи ти пig сердцем,плюс э слухи,що родила вдома?? Стерилiзувати таке треба,а ще знайти горе батька,якого слig каструвати

keyboard_arrow_up