«Перемога» — не для людей з інвалідністю? «20 хвилин» перевірили культурний заклад на доступність

«Перемога» — не для людей з інвалідністю? «20 хвилин» перевірили культурний заклад на доступність
  • Десятки мармурових сходів, відсутність додаткових поручнів, незручний пандус – лише частина перешкод, які мають подолати люди з інвалідністю в українському домі «Перемога». 
  • Чи реально потрапити на культурну подію, якщо пересуваєшся на кріслі колісному або милицях? Скільки часу знадобиться, які альтернативи пропонують? Журналісти «20 хвилин» провели експеримент.

Аби провести експеримент, журналісти «20 хвилин» зустрічаються з людьми на кріслах колісних біля «Перемоги». 17 листопада їх запросили на концерт української співачки. І хоча виступ починається о 19.00, проте зібралися вони раніше, адже не знають, як дістатися до місця події. 

Ледь затягли троє чоловіків

Юрій Влізло – член громадської організації «Група активної реабілітації». Він має травму у шийному відділі хребта і наразі пересувається виключно на кріслі колісному. Кожна сходинка, бордюр чи підйом – справжнє випробування для чоловіка. До приміщення «Перемоги» потрапити вдалося лише за допомогою волонтерки.

— Пандус до першого поверху є, але проблем не вирішує. Чому? Бо він вузький, там ненормативний кут нахилу, а поверхня з сітки, яка жодним чином не допомагає зафіксуватися колесам. Тому волонтерці довелося страхувати мене, аби не скотився та не травмувався. І це зовсім не про безбар’єрність, – каже пан Юрій. 

Відео дня

Насилу заїхати на перший поверх культурного закладу вдається і голові громадської організації «Безбар’єрний Тернопіль» Тарасу Хоміцькому. Він ділиться своїми враженнями та  зауваженнями.

— Під час підйому електричне колесо на моєму кріслі колісному буксувало, адже пандус не відповідає державним будівельним нормам. Також мало місця на повороті й доводиться втиснутися у цей проміжок. Треба робити заміри пандуса і виправляти неточності. Тоді з потраплянням на перший поверх не виникатиме проблем, – розповідає пан Тарас.

А ось, щоб дістати концертної зали, треба подолати ще додаткових понад 20 бетонованих сходинок. Поручні слизькі, розташовані один від одного на далекій відстані, тож міцно, надійно вчепитися не вдасться. Доводиться шукати, хто допоможе. Юрія та Тараса підіймали почергово три чоловіки. 

— Ти приходиш на концерт і мусиш шукати чоловіків, які зможуть тебе занести на другий поверх. Самостійно підійнятися не вдасться, а однієї людини буде недостатньо. Почуваєш себе не дуже комфортно, коли тебе несуть, — розповідає Влізло. 

Влада має нас почути

За два роки повномасштабного вторгнення кількість українців з інвалідністю зросла на понад 300 тисяч. Наразі в Україні проживають 3 000 000  людей, які змушені пересуватися на протезах, у кріслах колісних, на милицях. Та, попри це, деякі заклади й досі нехтують питанням безбар’єрності. 

Про це не з чуток знає Ольга Гумен. Вона разом з однодумцями опікуються пораненими військовими та дітьми з інвалідністю у Тернополі. Зі слів жінки, вони систематично отримують запрошення на культурні заходи, програми, але долучатися виходить не завжди через відсутність банальних підіймачів чи ліфтів.  

— Нещодавно в «Перемозі» був виступ стендапера, нашим військовим надали кілька безоплатних квитків, аби вони долучилися, трохи відпочили. Мала бути така собі соціальна реабілітація. Проте ця подія перетворилася для них на купу незручностей, адже «Перемога» недоступна для людей з інвалідністю. Ще з вулиці у будівлю вони заїхали через пандус, а на другий поверх єдиний хід через мармурові сходи. І як бути? Довелося просити людей, щоб допомогли підняти вручну. А ці сходи слизькі, треба обережно, щоб ще не травмуватися. Одного воїна взагалі підіймали шість волонтерів. Ви розумієте, як він себе почував? Як йому було незручно? – каже голова громадської організації «Їжачок» Ольга Гумен.

Зауважимо, пандус біля Українського Дому «Перемога» встановили у вересні 2018 року. А чому ж не вийшло з підіймачем на другий поверх? 

— Я особисто неодноразово наголошував на недоступності приміщення Українського Дому «Перемога». Вважаю, що виправити ситуацію можливо, якщо встановити ліфт. Влада, бізнес підтверджують, що є проблема з доступністю в місті, але поки значних зрушень немає, — каже пан Тарас. 

Юрій Влізло підтримує ідею пана Тараса. Він наголошує, сходинки мають два рівні й одним підіймач тут не обійтися. 

— Люди втрачають кінцівки, пересуваються на кріслі колісному, але вони теж хочуть соціалізуватися, відвідувати культурні заклади, концерти, вистави. Єдиний варіант – встановлення спеціального ліфта. Треба розробити план, затвердити його і братися до роботи. Я знаю, що в Україні є заклади, які за роки повномасштабної війни, вже встановили й стали дійсно безбар’єрними для людей з інвалідністю, – додає пан Юрій. 

Якщо найближчим часом міська влада самотужки не займеться питанням встановлення підіймач, ліфта на другий поверх у «Перемозі», то представники громадських організацій готові звертатися з клопотаннями до міської ради або до уповноваженого з прав людей з інвалідністю. 

Що кажуть у міській раді?

Журналісти «20 хвилин» звернулися за коментарем до міської ради та запитали, чи зверталися мешканці та громадські організації щодо проблеми доступності «Перемоги» для людей з інвалідністю.
Також запитали, чи розглядають можливість встановити спеціальний ліфт або підйомник. Нам порадили надіслати інформаційний запит. Відповідь опублікуємо, щойно її отримаємо.

Нагадаємо, у жовтні 2023 року журналісти «20 хвилин» перевіряли на доступність укриття Тернополя. Для експерименту тернополянка Світлана разом з донькою Міленою, яка пересувається на візку, намагалися потрапити у найближче укриття, що є біля їхнього будинку. Що з цього вийшло – читайте у матеріалі.

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (27)
  • Василь
    Добре що приділяють такому увагу
  • Таня
    Вже дуже багато чого зроблено для людей з обмеженими можливостями і ще багато потрібно робити але не все одразу
  • Тетяна
    Зараз все більше уваги приділяється інклюзивності, і це добре
  • Галина
    Звичайно, що ще багато треба зробити спеціальних пристосувань для людей з обмеженими фізичними можливостями, багато закладів не можливо відвідати без сторонньої допомоги

keyboard_arrow_up