Перерахунків за простій ліфтів для тернополян через відсутність електрики не буде
Які прогнози на осінь-зиму, коли попереджають, що електрику вимикатимуть частіше, — дізнавались «20 хвилин».
Викликів механіків до людей, що застрягли в ліфті, побільшало в понад 10 разів. І якщо раніше в день застрягали 1-2 людини, то відколи вимикають електрику, їх по 10-20 щодня. Тому один на один з ліфтом приїзду механіка можна чекати до години часу — звільнятимуть залежно від черги. Про це «20 хвилин» повідомили у компаніях, що обслуговують декілька сотень ліфтів в місті.
Є у Тернополі і фаворити за викликами — одна з жінок тричі за день ставала заручницею ліфта, що зупинився через вимкнення електрики. А у минулі вихідні одна з компаній зафіксувала 92 виклики до людей, що застрягли у ліфтах.
Перерахунків не буде
За простій ліфтів перерахунки зі зменшенням оплати проводити не будуть, каже голова ГО «Рада голів ОСББ міста Тернополя» Сергій Лупак.
— Послуга обслуговування ліфтів полягає в дотриманні в належному технічному стані та, зокрема, й у визволенні людей, які з тих чи інших причин застрягли у ліфті, — пояснив Сергій Лупак. — Ліфт працює, коли є електрика, перебуває в належному стані, людей приїжджають визволяти — ліфтові компанії, з якими уклали угоди співвласники, виконують свою функцію. Якщо мешканці хочуть, щоб їм не нараховували плату за простій в час відсутності електрики, ліфт у під’їзді чи будинку треба повністю відключити.
Застрягають мешканці частіше, і в ліфті, що застряг, треба сидіти довше, аніж раніше. Більше того, мешканці стикаються з проблемою, що навіть якщо і є в ліфті інформація та контакти ліфтової компанії, додзвонитись до диспетчера неможливо. Бо через відсутність світла зникає і зв’язок. Вихід — голосно стукати у зачинені двері ліфта та кликати на допомогу. Сусіди мали би вас почути і викликати рятувальника.
— Якщо у будинку є сонячні панелі, врятувати від застрягання можуть потужні акумулятори, за допомогою яких ліфт доїде до найближчого поверху, а двері відчиняться, — каже Сергій Лупак. — Є у Тернополі новобудови, де такі ліфти стоять. Ціну питання на таку не готовий назвати. Але це тисячі доларів. Проте такий варіант не для всіх ліфтів підійде.
Відмовлятися повністю від ліфтів мешканці не готові. Особливо у будинках, де багато літніх людей і мам з малими дітьми, які на вищі поверхи піднімають візочки з малюками, каже Володимир Виваль, керівник п’яти ОСББ на «Сонячному» — ОСББ Київська, 7; ОСББ Файний двір, що у пров. Тарнавського, 2; ОСББ Купчинського, 7; ОСББ Тарнавського, 26 і ОСББ Богуслава, що на вул. Іллєнка.
— Зараз в середньому оплата за обслуговування ліфта за один будинок коливається в межах 1250 грн, — каже Володимир Виваль. — Оплата з кожної квартири вираховується, залежно від площі помешкання.
За двокімнатну квартиру, каже голова ОСББ, оплачують в середньому 32 грн, трикімнатну 40, 67 коп в місяць. Але ціна залежить і від компанії, яка обслуговує ліфти. Може бути ціна дещо меншою і більшою, але різниця несуттєва.
Ціна питання — 6-8 доларів
— Ніхто не відмовляється від ліфтів, не було такої пропозиції від співвласників жодного з будинків, які я обслуговую, — каже Володимир Виваль. — Позаминулого року, згадайте, коли були відключення — були й обговорення. Мовляв, для чого платити, якщо світла більше немає, ніж є. Зараз — ні.
Заживлення ліфтів потягне 6-8 тис доларів. ОСББ таких грошей не має. Тому, якщо мешканці надумають, ці витрати ляжуть на їхні плечі.
Володимир Виваль каже, вже порахували зі спеціалістами, у скільки обійдеться заживлення будинку на Київській, 7.
— Нам не буде вигідно, щоб заживати і місця загального користування, і ліфти — ми не потягнемо такі витрати, — каже голова ОСББ. — Акумулятори дуже дорогі.
Євген Діденко, керівник з продажу компанії iSolar, на зборах з головами ОСББ, що відбулись у Тернополі минулого тижня, запропонував для живлення літієві якісні акумулятори, які мають шість циклів заряду-розряду. Запевняє, що в них гарантія 10 років, це професійне довготривале обладнання.
— Ми спочатку вираховуємо, який саме стоїть ліфт у під’їзді, які в нього технічні характеристики і на основі цього підбираємо акумуляторну систему, щоб забезпечити його роботу, — каже Євген Діденко. — Ліфти зазвичай дуже потужні, і в них є пускові токи. Аби їх забезпечити, потрібно велику кількість акумуляторів, а це фінансово тяжко для ОСББ. Тому і пропонуємо ставити менш потужні акумулятори. Бо коли ліфт в дії і вимикається світло, пускових токів немає. Тієї системи, яку ми встановлюємо, буде достатньо для того, щоб він завершив свою роботу і довіз людину на потрібний поверх.
Ціну питання для кожного ліфта чи всіх ліфтів у будинку назвати складно. Все все розраховується індивідуально, залежно від технічних характеристик ліфта. Здебільшого потрібно 20 кіловат акумулятор, і це коштує 6-8 тис. доларів.
Визволяти людей буде нікому?
Попри те, що навантаження працівників ліфтової служби суттєво побільшало, підвищувати ціну поки не планують. Але і перерахунків не проводитимуть через простій. Бо перерахунок проводять лише за ненадані послуги. А їх надають в десятки разів більше через вимкнення електрики, каже Степан Рубас, директор ДП «Максима-Ліфт», яке обслуговує близько 400 ліфтів у Тернополі.
— Якщо раніше за день було один-два виклики, або й жодного, зараз за добу до 20 застрягань, — каже Степан Рубас. — Мешканці не стежать за графіками. Ймовірно, думають, що проскочать. Але тепер люди мають розуміти: як застрягли, доведеться почекати. Поки повитягують в одному мікрорайоні, доїдуть до іншого…
Як показує практика останніх тижнів, зазвичай до 40 хвилин витягають всіх, хто застряг у ліфті. Проте невдовзі може статись так, що визволяти людей буде нікому. Все через мобілізацію. Адже не кожен має відстрочку, кажуть у ДП «Максима-Ліфт».
— Не знати, як далі обслуговувати, — каже Степан Рубас. — І питання стоїть дуже гостро, бо може закінчитись тим, що механіків не буде взагалі, і нікому буде обслуговувати ліфти. Основна проблема зараз навіть не у відсутності електрики, а бронюванні працівників ліфтового господарства як інфраструктури, важливої для тернопільської громади. В іншому випадку, як усіх заберуть, ліфти в місті просто вимкнуть.
Щодо акумуляторів на 20 кіловат — це може врятувати лише у новобудовах та там, де електронні ліфти. Старий ліфт, з технічної точки зору, таке не потягне, каже каже Степан Рубас.
Визволяли тричі: «Це знову я!»
Фоп Гевко С.В. надає послуги з технічного обслуговування ліфтів у Тернополі протягом 20 років. Станом на 26 липня 2024 року, до обслуговування 366 ліфтів задіяні 15 електромеханіків.
— У зв'язку із періодичним вимкненням світла виникло багато додаткових проблем, — каже Степан Гевко. — Якщо до вимкнення світла було по 2-3 виклики в тиждень до людей, які застрягли у ліфті, то в даний час кількість таких викликів збільшились в рази. Приміром, за останні вихідні, 20-21 липня, їх було 92.
Основною причиною застрягання людей є ігнорування ними графіків відключень електроенергії по місту, а також те, що не зважають на зміни, внесені АТ «Тернопільобленерго», каже Степан Гевко. До прикладу, з ліфта будинку на вул.15 Квітня одну і ту ж людину «визволяли» тричі із фразою мешканця: «Це знову я!».
— Вартість технічного обслуговування ліфтів не змінювали, витрати на цю послугу збільшились, бо потребують відновлення, — пояснив Степан Гевко. — Згоріли три мотори, вартість перемотки від 10 до 12 тис.грн. Горять мікросхеми на платах керування, чіпи, оптрони, процесори, мешканці ламають двері кабіни ліфта, намагаючись самотужки вийти.
Щодо збільшення штату електромеханіків, — в країні війна, мобілізація, що, в свою чергу, ускладнює підбір чи заміну особового складу працівників, каже підприємець.
Кому не підійдуть акумулятори
— Тривалість перебування людей у ліфті під час застрягання залежить як від часу звернення людини, так і від місця розташування ліфта від диспетчерського пункту, — пояснює Степан Гевко. — У нас є три пункти за адресами: вул. 15 Квітня, 15, пр.Злуки, 41, вул. Коновальця, 6. Для визволення людей з ліфтів у більш віддалених будинках використовуємо автомобіль аварійної служби ліфтів. Найбільш тривалим періодом очікування мешканців у ліфті було 20 хвилин — через перенавантаження роботою механіків.
Адже, щоб звільнити людину з ліфта, механік повинен піднятись на 9-10 поверх у машинне приміщення, вручну штурвалом підтягнути або опустити кабіну ліфта до рівня посадкової площадки на відповідному поверсі, тоді спуститись на відповідний поверх і відкрити двері спецінструментом та звільнити людину.
— Фізично працівникам дуже складно, застрягають люди у ліфтах значно частіше, морально ще важче — від більшості мешканців отримують лише брудну лайку та прокльони, адже вони за обслуговування ліфтів платять, — розповів Степан Гевко.
Влаштування альтернативних джерел живлення, — акумуляторів 20 кВт, в будинках з експлуатацією ліфтів понад 30-40 років не дасть бажаного результату, оскільки пускові струми не дадуть можливості запустити наявні в таких будинках електродвигуни ліфтів, потужністю 4,5 кВт трифазні, двошвидкісні, переконаний Степан Гевко.
— В новобудовах, в яких у ліфтах до моторів передбачені частотні блоки, це більш реально, — каже підприємець. — Однак таких будинків на обслуговуванні одиниці.
Щодо прогнозів з електропостачанням на осінь-зиму, вони є різними. Одні стверджують, що ситуація буде кращою, бо завершаться ремонтні роботи на об’єктах критичної інфраструктури, інші — прогнозують збільшення періодів відключень через можливу чергову атаку на електросистему. Однак, за будь-яких умов, послуга з технічного обслуговування ліфтового господарства надаватимуть. Це, каже Степан Гевко, — їхня робота.
Читайте також:
Не всі тернополяни матимуть воду під час блекауту. Коли варто робити запаси?
Світла немає уже по 17 годин. Чому на Тернопільщині постійно міняють графіки і що далі?
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Анна
Хэнкус
Хэнкус
Віталій С reply Хэнкус
OKNPOKNP reply Віталій С
OKNPOKNP reply Хэнкус
Хэнкус reply OKNPOKNP
OKNPOKNP reply Хэнкус
Teren Teren reply OKNPOKNP