Переведення годинників. У ніч проти 30 жовтня Україна переходить на зимовий час

Переведення годинників. У ніч проти 30 жовтня Україна переходить на зимовий час

В Україні переводять годинники традиційно двічі на рік.

Вже цієї неділі, 30 жовтня, відбудеться перехід на зимовий час. Саме він вважається природним для нашої країни, тож питання доцільності зміни сезонного часу вже довгий час є предметом обговорень. Для чого щороку переводять годинники і чи допоможе це заощадити електроенергію, повідомляє РБК-Україна.

Коли в Україні почали переводити годинники

Перехід із літнього на зимовий час і навпаки в Україні розпочався ще за радянських часів. Цій традиції понад 40 років. З 1981 року стрілки годинника переводили на годину вперед у березні, а у жовтні починався зимовий час з переведенням на одну годину назад.

Із проголошенням незалежності практика сезонного часу продовжилась. У 1996 році на законодавчому рівні було закріплено, що перехід на зимовий час в Україні здійснюється о 04:00 в останню неділю жовтня, а літній час починається в останні вихідні березня.

Відео дня

Чи є сенс у сезонному часі

Спочатку необхідність переведення годинників пояснювалася економією енергоресурсів на освітлення, оскільки світловий день стає довшим . Але зараз це твердження втратило актуальність.

Як розповів у коментарі РБК-Україна аналітик енергетичних ринків Максим Білявський, при зміні сезонного часу суттєво заощадити не вдасться, бо головним споживачем електроенергії є не вуличні ліхтарі, а побутові прилади та енергоємні підприємства.

Історичні дані свідчать, що в середньому за рахунок переведення стрілок годинника вдається заощадити не більше 2% електроенергії, — рівень статистичної похибки. Проте в Україні потрібна економія у 20% і більше.

При цьому Білявський зазначає, що навіть для економії електроенергії на освітленні переводити годинники не обов'язково – промисловим підприємствам достатньо замінити прожектори майданчиків чи лампи накалювання у цехах на LED.

— Той ефект, на який покладалися за радянських часів, зараз фактично не працює, тому економити слід за рахунок модернізації промисловості, зміни графіка робочого часу промислових підприємств та запровадження третьої зміни, — розповів експерт.

До того ж про відмову від практики сезонної зміни часу постійно говорять і медики. Переведення годинника негативно впливає на циркадні ритми людини, порушується режим сну, погіршується самопочуття. Вчені стверджують, що це особливо небезпечно для людей з хронічними захворюваннями.

Спроби встановити єдиний київський час

Верховна Рада кілька разів намагалася скасувати переведення годинників, але поки що безуспішно. У 2011 році депутати не змогли дійти єдиної думки, який час треба залишити – літній чи зимовий.

Навесні 2021 року парламентарі ухвалили в першому читанні законопроект №4201 ("Про обчислення часу в Україні"), який пропонував закріпити по всій території країни єдиний київський час.

Передбачалося, що Україна залишиться на зимовому часі UTC+2 – природному для нашої країни. На користь відмови від переведення стрілок годинників в Раді говорили про доведені факти негативного впливу на здоров'я людей щорічного переходу на літній час.

Проте депутати не змогли затвердити законопроект у другому читанні та відправили його на доопрацювання. Подальшому розгляду документа завадило повномасштабне вторгнення рф.

Де ще переводять годинники

Щорічний перехід на літній/зимовий час практикують у більшості штатів США, Канаді, Мексиці, Австралії, Великій Британії, Ізраїлі, країнах Євросоюзу.

При цьому в ЄС протягом кількох років обговорювали можливість встановити єдиний час без переведення стрілок годинників.

У 2021 році країни Євросоюзу мали вибрати, на якому постійному часі вони хочуть залишитися – на літньому чи зимовому. Однак цей експеримент відклали через пандемію коронавірусу.

Коли потрібно перевести стрілки у 2022 році

Традиційно, зимовий час в Україні розпочнеться в останню неділю жовтня.

Цього року необхідно перевести стрілки годинника на одну годину назад в ніч із суботи на неділю – о 04:00 30 жовтня. Перехід на літній час відбудеться 26 березня 2023 року о 03:00.

Анонсуючи зміну сезонного часу в Міністерстві економіки наголосили, що час, який діє в Україні взимку, є природним для території нашої держави, і відповідає її географічному положенню. Літній час запроваджується з метою ефективного використання світлої частини доби.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що тернопільські лікарі відзначають, що не завжди і не для всіх переведення годинників відбувається непомітно, а також хто найбільше відчуває зміни і як допомогти полегшити адаптацію.

Читайте також

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (10)
 • meigari bach

  Серйозний відгук про отриманий кредит ([email protected])

  Привіт,

  Ви не можете взяти позику для погашення банківського кредиту, незважаючи на те, що маєте стабільну роботу, є серйозною людиною, перебуваєте на обліку у ФСВП або втратили роботу

  Коли банки чи родичі не можуть допомогти, приємно знати, що десь є взаємодопомога. Для будь-якого запиту на позику між фізичними особами, надішліть електронний лист безпосередньо цьому чесному чоловікові на ім'я SCHNEIDER, який задовольнив мене за 72 години. Завдяки йому я сьогодні можу зводити кінці з кінцями і буду вдячний йому все життя.

  Спочатку я не вірив у це, але цікавість підштовхнула мене спробувати, і, нарешті, я зміг отримати цей кредит у розмірі 65.000 євро.

  Звертайтеся до нього, якщо у вас є потреба у серйозних і швидких запитах.

  Його електронна адреса: [email protected].

  "Гарантія Вашого кредиту на 100% після прийняття Вашої справи" "Ви ЗАДОВОЛЕНІ або ПОГАШЕНО з ним"

  З повагою

 • Richard Weaver

  Desperately in need of a legitimate hacker to help you recover your lost or stolen crypto assets, spy and monitor a suspected cheating partner, website hacks, phone cloning, credit score upgrade, and many more. contact HACK MAVENS, they are the best for the job. Below is their contact information;  Email: H A C K M A V E N S 5 (AT) GMAIL DOT COM

  Call/Text/WhatsApp: + 1 (209) 417 – 1957
 • shalikqua Walker

  I just recovered my lost funds, wow I can’t explain how existed I am right now. It happened last month, I invested $67k with Bitcoin Bonus. First it was going well on till i tried making a withdraw, I wasn’t able to withdraw from my own wallet but I can see how fast my profit is growing everyday, it really surprised me. All my plans was to use they money and profits to get a new car for Christmas. ([email protected]) was my savior last month. I saw affordable reviews how he helped people to recover their lost funds and also gives business loans. True him, I was able to get all my lost funds from those scammers. I must confess that this company is highly recommended. To get in contact with them you can Whatsapp +1 928 534 9618 or [email protected] website:https://wzardgarryspeedhac.wixsite.com/my-site-1

 • Fanny TOUSSAIN

  Привіт. Я з великою радістю прийшов, щоб свідчити від імені групи Garcia Finances Monaco, яка надала мені позику в розмірі 70 000 євро для фінансування моїх комерційних підприємств, які мені були потрібні. Дуже швидко і без головного болю, я залишився задоволений без протоколу. Дякуємо від душі. Дуже рекомендую. Якщо ви потребуєте, зв’яжіться з ними електронною поштою [email protected]

keyboard_arrow_up