Далі переводять стрілки: чому тернополян не попередили про загрозу через пожежу на Микулинецькій

Влада провалила операцію зі сповіщення та надання рекомендацій тернополянам. Коли трапилася пожежа на підприємстві в Тернополі 10 вересня, вчасної комунікації із населенням ми не побачили. І, зважаючи на те, що далі живемо в умовах війни, важливо розуміти, хто і як повинен діяти у випадку хімічної чи будь-якої іншої загрози.
Не минула й доба, коли Тернопільська міська рада і всі дотичні структури нарешті вирішили дати інформацію, щоб тернополяни обмежили перебування на свіжому повітрі й позачиняли кватирки.
— Цілий день всі ходили, гуляли, дихали, написала на Фейсбук головна редакторка «20 хвилин» Наталія Бурлаку. — Коли зранку журналістка «20 хвилин» запитувала у міськраді, чому ніхто не повідомляв населення про те, що варто робити, поки зʼясують всі обставини пожежі на Микулинецькій, то нас лиш скеровували до рятувальників, які цілий день гасили займання. Але ми обовʼязково розкажемо і про підприємство, і про дозволи, і про те, хто і як має сповіщати людей у випадку небезпеки. Ми живемо в умовах війни, і в нас точно має бути чіткий алгоритм дій, а не хто коли прокинувся.
У соцмережах розгорівся шквал негативних коментарів. І всі хотіли знати: чому ніхто нічого не робив?
«2023.Тернопіль. Майже за добу після пожежі: «Зачиніть вікна»…
1986. Чорнобиль. Через місяць після трагедії: «Зачиніть вікна».
Ага... Щоб уже не вивітрилося те, що залетіло. Тернопільська міська рада, на людей начхати, як при совєтах?» — написала на власній сторінці у Фейсбук відома тернопільська журналістка Тетяна Тарасенко.
Тернополяни обурювалися, що після нічної пожежі 10 вересня, через яку місто вкрило густим чорним димом, влада майже через 16 годин попередила, що варто закрити вікна і не виходити на двір. До того ніяких роз'яснень та рекомендацій не давали.
Переводять стрілки і все
Зранку 10 вересня журналістка «20 хвилин» працювала на місці події, показуючи масштаби пожежі на підприємстві, що виготовляє сендвічі панелей. Ми також звернулися за роз'ясненням до медиків, як діяти у такому випадку, як захистити себе чи дітей. Коли запитали у міській раді, чому влада не сповістила населення про те, що відбувається, чи є хімічна загроза, нас просто скерували до ДСНС.
— З відповідними питаннями вам варто звертатися до фахівців ДСНС у Тернопільській області. Бо саме вони визначають рівень загрози. Якби була небезпека, то вони повідомили до міської ради. У Тернополі є окремі датчики, які вимірюють якість повітря у різних мікрорайонах. Наразі датчик показує цифру 48, а це означає, що повітря чисте, — повідомила речниця міськради Мар’яна Зварич зранку 10 вересня.
Вважаємо, що влада в Тернополі провалила операцію зі оповіщення населення у випадку надзвичайних ситуацій. Адже майже до 19.00 ніхто не повідомляв, як діяти тернополянам, ніяких рекомендацій не надавали.
Хто має повідомити про аварію?
Як ми з'ясували, про аварію на місцевому рівні мають повідомляти місцеві органи виконавчої влади, повідомив речник головного управління ДСНС в області Сергій Данілін, посилаючись на Постанову Кабміну від 27 вересня 2017 р. № 733 пункт 28.
Отож, оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій здійснюється:
-
на територіальному рівні — оперативно-черговими службами на пунктах управління Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій;
-
на місцевому рівні — черговими службами місцевих органів виконавчої влади (органів місцевого самоврядування);
-
на об’єктовому рівні — диспетчерськими (черговими) службами об’єктів, на яких створено спеціальні, локальні та об’єктові системи оповіщення.
Також при ОВА діє Департамент з питань оборонної роботи, цивільного захисту населення та взаємодії з правоохоронними органами. І цей орган був повідомлений про надзвичайну подію, запевнив Сергій Данілін.
Тому і 10, і 11 вересня ми зверталися до ОВА, аби там прокоментували, що цей Департамент зробив, а точніше — чому нічого не робили, якщо їм головне управління ДСНС області повідомило про надзвичайну подію.
Як повідомила речниця ОВА Ганна Василенко, не робили нічого, адже це не подія, яка стосується життєдіяльності всієї області.
— Це не надзвичайна ситуація, а надзвичайна подія місцевого рівня. Вона не потребувала оповіщення на території області, — відповіла Ганна Василенко.
Повідомили міську раду і всіх дотичних
Натомість рятувальники підтвердили, що мова справді йде про надзвичайну подію, і на рівні міста також було повідомлено міську раду і решту дотичних служб, запевнив Сергій Данілін.
«20 хвилин» знайшли у відкритих джерелах документ №8/3/6 від 29.01.2021 року Про внесення змін до рішення міської ради від 05.01.2011р. №6/4/51 «Про затвердження положень про виконавчі органи міської ради». Додаток №2. Це положення про управління надзвичайних ситуацій.
Пункти 2.6 — 2.9 цього Положення дають чітку відповідь, хто, коли, кого і яким чином мав інформувати, але про надзвичайну ситуацію, а не подію. Про подію — ані пари з вуст. Тому ми вкотре звернулись до речниці міськради Мар’яни Зварич, аби надали журналістам чіткий план дій у випадку НП.
— Після отримання від ДСНС інформації про необхідність доведення повідомлень до населення про певний вид ситуацій, ми доводимо інформацію через офіційні джерела та ЗМІ, — зазначила Мар’яни Зварич. — Дана ситуація (пожежа — прим. авт) не класифікувалася як надзвичайна ситуація, було перевищення показників якості повітря.
У випадку інших загроз чи ситуацій, кожна з яких має свій порядок дій щодо оповіщення, — використовуються відповідні системи – сирени, гучномовці тощо, повідомила речниця міськради.
Зарухалися надвечір
За дослідження стану якості повітря в місті відповідає державна установа — «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ», яка проводить дослідження радіаційного фону та інші проби атмосферного повітря, додає речниця міськради Мар’яна Зварич.
— Тернопільська міська рада отримує дані від ДУ «Тернопільський ОЦКПХ МОЗ», — повідомила Мар’яна Зварич. — Вчора (10 вересня — прим. авт.) дані були оприлюднені одразу, як ми отримали відповідні повідомлення на офіційному сайті міської ради, через сповіщення у додатку «е-Тернопіль».
Додамо, що це повідомлення з'явилося в додатку о 18.50, тобто майже через 16 годин після події.
«Жителям «Дружби» і центральної частини просять обмежити перебування на відкритому повітрі і закрити вікна і кватирки», — цитуємо.
Інформування у випадку будь-якої небезпеки здійснюється через офіційні джерела поширення, які є доступні. Насамперед — це офіційний сайт органу місцевого самоврядування, соціальні мережі, системи сповіщень та оповіщень, зазначила Мар’яна Зварич.
Як бачимо, на сайті міськради 10 вересня було два повідомлення, одне суто про пожежу, яка сталась, друге — про рекомендації не виходити на двір і про те, що вміст шкідливих речовин у повітрі збільшений. Але що робити людям, як рятуватись або як діяти, якщо цілий день перебували на дворі і надихались шкідливими випарами — ані слова.
Що робити у разі хімічної небезпеки
Хто має повідомляти про ймовірну хімічну небезпеку у разі застосування хімічної зброї ворогом? Ще у 2022 році на державних ресурсах офіційно оприлюднили, що «насамперед потрібно орієнтуватися на повідомлення державних установ. Стежити за інформацією від ДСНС, армії, уряду».
Міністерство охорони здоров’я оприлюднило інструкцію для громадян із вказівками, що робити у разі хімічної атаки або аварії на хімічному підприємстві.
Про це повідомляє Telegram-канал МОЗ.
Як зазначили в МОЗ, кожен має повинен знати базові правила поведінки під час них.
Відтак у разі витоку хімічних речовин міністерство радить:
— щільно зачинити вікна та двері, вентиляційні отвори, димоходи;
— заклеїти щілини у вікнах папером чи скотчем;
— увімкнути телевізор чи радіо для отримання подальших вказівок;
— попередити близьких про небезпеку та можливу евакуацію;
— вимкнути побутові прилади та газ.
У разі евакуації під час хімічної атаки або аварії потрібно:
— взяти з собою аптечку;
— одягнутись так, щоб залишилося якомога менше відкритої шкіри;
— використовувати протигази або ватно-марлеві пов’язки, змочені водою або краще 2-5% розчином питної соди (при ураженні хлором), оцтової або лимонної кислоти (при ураженні аміаком);
— залишити приміщення, використовуючи сходи;
— не торкатись ніяких предметів, не наступати у калюжі;
— нічого не їсти і не пити.
У разі аварій з викидом хлору у МОЗ рекомендують пересуватися по підвищеннях, а у разі викиду аміаку — низинами. У цьому разі медики рекомендують якомога швидше залишити зону ураження, рухаючись поперек потоку повітря чи вітру.
Офіційні повідомлення про хімічну атаку
Хімічна зброя є вкрай шкідливою, а її використання не завжди вдається швидко визначити. Саме тому важливо слідкувати за повідомленнями офіційних джерел інформації та чітко дотримуватись інструкцій, які вони надають, повідомили на сайті проєкту dovidka.info, всі матеріали якого підготовлені у співпраці з Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Міністерством оборони України, Апаратом Головнокомандувача Збройних сил України та громадськими організаціями.
Що мають містити повідомлення:
-
оголошення про ознаки застосування хімічної зброї;
-
основні ознаки виявлених хімічних речовин;
-
територію їхнього застосування;
-
рекомендації щодо запобігання ураження та надання первинної допомоги;
-
способи звернення для постраждалих осіб та номери екстрених служб;
-
вказівки для осіб, які потребують евакуації з зони ураження;
Базові повідомлення про хімічну тривогу є загальними для всіх категорій хімічних речовин. Після підтвердження використання конкретних видів хімічної зброї офіційні повідомлення та вказівки будуть деталізовані.
Негайно повідомляйте про наявність таких ознак за єдиним номером виклику служб екстреної допомоги (диспетчер викличе бригаду потрібної служби) — 112.
Симптоми хімічного ураження та першочергові заходи з безпеки
Основні фізичні симптоми застосування хімічних матеріалів:
-
міоз (надмірне звуження зіниць),
-
дезорієнтація та пітливість,
-
посмикування та судоми,
-
подразнення дихальних шляхів і утруднення дихання,
-
подразнення очей і шкіри,
-
нудота та блювота,
-
втрата свідомості.
Що робити, якщо у вас з’явилися симптоми хімічного ураження, або ви вважаєте, що ви мали контакт з хімічною речовиною (протягом 15 хвилин після впливу):
-
Зніміть верхній шар одягу.
-
Якщо можливо, покладіть одяг у пакет і закрийте його. Помістіть цей герметичний пакет в інший пакет і запечатайте клейкою стрічкою. Пізніше буде надано інструкції щодо його утилізації або очищення.
-
Якщо у вас є ознаки або симптоми впливу їдких або подразливих речовин – наприклад, почервоніння, свербіж та печіння очей або шкіри — промийте їх водою.
-
Якщо очі печуть або подразнені, промийте їх водою протягом 10-15 хвилин. Не використовуйте мило для промивання очей.
-
Не торкайтеся інших людей, щоб уникнути можливого поширення хімікату.
Ураження, спричинене хімічним агентом, не може передаватися від людини до людини. Це не заразне захворювання, яке може передаватися при кашлі або чханні. Однак люди можуть поширювати хімічну речовину, якщо вона потрапляє на їхню шкіру, одяг або волосся. Люди також можуть поширювати хімічну речовину через рідини організму. Якщо хтось інший контактує з хімічною речовиною таким чином, він може постраждати. Після того, як люди, які зазнали хімічного впливу, знімуть верхній одяг і вмиються, більшість хімічних речовин буде усунуто, і ймовірність поширення їх значно зменшиться.
Читайте також:
Тернополянам радять не перебувати на свіжому повітрі і щільно закрити вікна та кватирки
Масштабна пожежа на Микулинецькій: чи небезпечний дим для тернополян і як запобігти отруєнню
Тернопіль вкрив густий чорний дим. Усе через масштабну пожежу на Микулинецькій
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Светлана ВальчукОт сво£от@.Порозганяти до біса всіх.А винних посадити
-
Анна КубайДобре що вміє гроші красти .
-
Неля СобкоБіда, одні бездарі позаймали керівні посади, отак і керують, нема часу до людей, бабосики треба ділити...
-
Неля Хомаа що ці телепні вміють крім того що хабарі в кишеню гребти а люди для них як мухи