Продають зелень по 30 за пучок, а яйця по 4 гривні: репортаж із сільськогосподарських ярмарок Тернополя

- Від початку повномасштабної війни щосуботи у Тернополі проводять сільськогосподарські ярмарки. Традиційно їх розгорнули на двох локаціях: на перетині вулиць Дружби-Миру і на вулиці Лесі Українки. Тут можна придбати різноманітну домашню й фермерську продукцію.
- Продають овочі, фрукти, зелень, свіже м'ясо й «молочку», яйця, випічку, консервацію і навіть антикваріат та церковну атрибутику.
- Які ціни і що містяни купують найбільше? Ми дізнались.
Відвідувати сільгоспярмарки ярмарки для багатьох тернополян стало звичною справою на вихідні. Адже тут часто можна придбати продукцію від місцевих виробників і фермерів дешевше, ніж у магазинах та маркетах. Від ранку на ярмарках буквально ніде стати, людей сила-силенна. Найбільші черги вишикувались за м’ясом і ковбасними виробами. Також активно цікавляться свіжими овочами й зеленню до страв. У деяких місцях продають букети сезонних квітів – тюльпани, нарциси, примулу тощо. Є багато саджанців – дерева та кущі. Дехто привіз сюди антикварні речі, і навіть одяг та взуття.
Журналістка «20 хвилин» побувала на двох ярмаркових локаціях у суботу, 29 квітня. Що цікавого побачила, що розповідають продавці та які ціни на продукти – читайте у матеріалі.
Перетин вулиць Миру та Дружби
На цьому ярмарку вибір товару чималий. Більшість продавців привезли домашню продукцію, яку вирощують власноруч. Наприклад, помічаємо жінку, до якої стоїть майже десяток охочих купити свіжу свинину. М'ясо коштує 145-165 гривень за кілограм, кістки – по 40 гривень, сало віддає за 50-60 гривень за кілограм. Продавчиня розповідає, що буває тут рідко, допомагає своєму чоловікові.
– Ми самі не з Тернополя, а з села. Чоловік вирощує поросятка. Ввечері у нас «забій», а вранці веземо продукт на ярмарок. Тому у нас все м'ясо свіженьке, можете не сумніватись, – додає усміхнена жінка.
Ціни на овочі майже не змінилися після Великодніх свят. Кілограм картоплі обійдеться у 5 гривень за кілограм. Морква вартує 40 гривень, а цибуля – 48-50 гривень за кілограм.
Багато хто продає весняну зелень, однак найбільше люди купують її у пари, яка на цьому спеціалізується. Чоловік, помічаючи нас, вигукує, що ми вже брали у нього інтерв’ю. Вони з дружиною приїздять на сільськогосподарські ярмарки щотижня. Вдома вирощують виключно зелень, раніше навіть розвозили її від села до міста.
– Запитуйте, що вас цікавить?! Руколу по 30 гривень за 100 грам віддаємо. Салати маємо різні – по 25 гривень. Шпинат також по 25 гривень. Є цибуля городня, щавель, кінза, – показує асортимент чоловік.
На одному із прилавків очі розбігаються від розфасованих по маленьких пакетиках сухофруктів та приправ. Продають різні види арахісу – від 12 до 22 гривень за 100 грам. Мак коштує 17 гривень, гарбузове насіння – 22 гривні, приправи можна купити за 26-28 гривень. Обрати є з чого: прованські трави, куркума, різні види перцю, мелений імбир, прянощі до шашлика, свинини, курки, риби тощо.
Дуже багато на цій локації яблук. Їх охоче дають на пробу покупцям, відрізаючи невеликий шматочок. Здебільшого маленькі яблука можна придбати за 13-14 гривень за кілограм.
Такі, як у магазині, сортів «Голден», «Айдаред», «Райка», «Лігольд», продають дещо дорожче – 20-25 гривень за кілограм.
У центральній частині ярмарку помічаємо старшу пані, біля якої стоять ящики і мішки з крамом, відерця з яйцями та лежать пучечки зелені. Жінка говорить, що приїхала сюди другий раз. А вперше торгувала тут перед Великоднем. Люди активно скуплялися, тому тепер планує їздити сюди постійно.
– Маю картоплю по 5 гривень за кіло. Яйця по 4 гривні 50 копійок за штуку віддаю. Маю сметану збирану і сир – по 80 гривень за літр і за кілограм. Все своє, все домашнє. Щавель, петрушку, цибульку зелену у мене купуйте – всього 10-15 гривень за пучок, – нахвалює товар продавчиня.
На цій локації також продають хлібобулочні вироби. Ціни не надто різняться від магазинних. Є багато розфасованих іноземних та українських продуктів – олія, оцет, кава, чай, смаколики.
Можна помітити одяг, шкарпетки, взуття – наприклад гумові капці, засоби гігієни та дрібні речі типу сірників, мила, дезодорантів тощо. Окремо від усіх тернополянин продає антикваріат. На землі він розклав посуд, картини, декоративні статуетки, книги, іграшки, дрібну техніку та ще багато цікавого.
Вулиця Лесі Українки, 39
На другу ярмарку потрапляємо ближче до полудня. Попри це, наплив людей тут великий і торгових яток значно більше, ніж на «Дружбі». Свіжого м’яса тут менше, як і ковбасних виробів.
Натомість продають чимало випічки – хліб, торти, тістечка, печиво, а також молочні продукти, консервацію, різні крупи, овочі оптом, олію у великих дво- і п’ятилітрових пляшках. Знайшли ми навіть прилавок із церковною атрибутикою – іконами, браслетами, хрестиками. Однак, продавець виявився неговірким.
Натомість охоче про свій товар розповідає жінка, яка торгує «молочкою». Продукти фермерського виробництва, їх везуть у Тернопіль зазвичай із Рівного чи Хмельницького. До продавчині упродовж наших відвідин локації постійно стояла черга. За словами людей, продукція смачна й не дуже дорога.
– Сметанку маємо 30-тивідсоткову по 94 гривні за літр. Сметану у 20% віддаємо за 59 гривень за літр. Ще, дивіться, у нас є сир двох видів по 17 гривень за 100 грам. Солодкий творог маємо з ізюмом, ваніллю. Ще є бринза, фета, моцарелла. Найдешевший твердий сир коштує 215 гривень за кілограм, а найдорожчий – польський, 300 гривень. Масло продаємо різного ґатунку – від 150 по 280 гривень за кілограм. Ми тут щосуботи на ярмарку, тому приходьте до нас, купуйте! – посміхається продавчиня.
Щодо овочів, то за кілограм моркви просять 30 гривень, а за старий буряк – 15 гривень. Цибулю тут можна знайти по дешевшій ціні, ніж на «Дружбі». Її можна придбати в середньому за 45-47 гривень. У деяких продавців вона все ж коштує по 48 гривень. Картопля вартує 5 гривень за кіло, ціна у всіх стандартна. Якихось фруктів, окрім яблук, ми на ярмарку не помітили. Їх продають за 14-20 грн за кг.
У однієї жінки на прилавку величезний вибір солодощів – випічка з начинкою і без неї, турецькі смаколики – пахлава, рахат лукум і не тільки, торти й тістечка, рулети, все акуратно складено у пластмасових лотках. На кожному вказана ціна. Пані говорити про асортимент не хоче, відправляє нас «до молодих, хто любить побалакати». Каже лише, що сама нічого не виготовляє, продає готове.
– Та ціни різні на випічку. Плетінка по 23 гривні, булочки різні по 28-30 гривень. Рулети в основному по 85-100 гривень, а торт можна купити за 125-200 гривень. Продаю все від виробника, – каже жінка.
Зі смаколиків ще ми знайшли халву. За неї продавець просить від 180 до 220 гривень за кілограм. В’язка бубликів вартує 59 гривень. Ціни на печиво й цукерки такі ж, як у магазинах та супермаркетах.
Яйця тут також дешевші – їх віддають по 4 гривні за штуку. Можна купити й фасовану рафіновану олію: дволітрова пляшка обійдеться у 100 гривень, а п’ятилітрова – у 230 гривень.
Кілограм круп коштує від 13 до 80 гривень, залежно від виду. Вагові макарони продають за 15-30 грн за кілограм. Смалець коштує 85 гривень. Також можна купити різні ковбаси, волоські горіхи, сік у банках тощо.
Сільськогосподарські ярмарки працюють з 8:00 до 15:00, однак, як кажуть продавці, найбільш активно торгівля йде до обіду. Дехто встигає продати товар зранку і до тієї пори їде додому.
А ви купуєте продукти на ярмарках чи на ринку? Пишіть у коментарях!
Читайте також:
Що та за скільки пропонують тернополянам на ярмарках до Великодня
Чи дешевше, ніж в магазинах? Що і за скільки продають на сільськогосподарських ярмарках Тернополя
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.