Радянські пам’ятники, братська могила та лавки у пташиному посліді: у якому стані Старий парк Тернополя

Радянські пам’ятники, братська могила та лавки у пташиному посліді: у якому стані Старий парк Тернополя

Журналісти «20 хвилин» продовжують перевіряти стан місцевих парків. На черзі – Старий парк. Ми перевірили його чистоту та комфорт. Які його особливості? Про це у матеріалі!

Цей парк є не лише найстарішим у місті, а і найменшим. Його площа – 5,4 га.

Яка історія парку

Парк закладено стараннями тодішнього бургомістра Володимира Мандля ще у 1861 році. Тут росли в діжках різноманітні тропічні рослини: банани, агави, пальми, кипариси, які на зиму заносили в оранжерею.

У парку часто проводилися українські фестини, зльоти, лотереї, свята, співалися пісні. В липні 1887 р. тут відбулася друга крайова етнографічна виставка, на якій був присутній спадкоємець австрійського престолу ерц-герцог Рудольф.

Відео дня

А чи добре ви знаєте історію парків міста? Пройдіть тест!

Чи добре ви знаєте історію парків Тернополя? Пройдіть тест від «20 хвилин»!

Пагорб, де раніше був «вічний вогонь», з’явився 1896 року на честь 300 ліття Брестської унії.

Під час Другої світової війни старий парк зруйновано. З квітня 1944 р. Старий парк став місцем поховання воїнів, полеглих у боях з німецько-нацистськими загарбниками. У 1970 році на місці Холму Унії радянська влада насипала Курган Слави і спорудила меморіальний комплекс.

Є радянські монументи та братська могила

Про те, що парк раніше звався «Парком слави» нагадують чисельні монументи. Вздовж центральної алеї є шість погрудь героїв Другої світової війни. Деякі постаменти вже в поганому стані – плитка обвалюється. Самі ж пам’ятники брудні, в пташиному посліді та павутинні.

В центрі парку – пагорб, де був «вічний вогонь». Однак він перетворився на смітник. Бетонні конструкції розмальовані та в написах.

В центрі парку є загороджена територія братської могли. Там встановлено хрест та плити з іменами загиблих. Відповідно до інформації департаменту культури та туризму Тернопільської обласної військової адміністрації на території Старого парку поховано 484 військовослужбовців (230 відомих та 254 невідомих) у 8 братських та 14 індивідуальних могилах. Облікова картка військового захоронення, складена Тернопільським міськвійськоматом у 1992 році.

Читайте також:

Дістають останки радянських військових: на Микулинецькому кладовищі проводять ексгумацію

Парк у пташиному посліді та пір’ї

Перше, що кидається в очі – це велика кількість птахів у парку. У парку «Національного відродження» живуть білки, а у Старому парку – багато голубів та ворон. На деревах чимало гнізд. Багато лавок та алей у пташиному посліді.

Парк усіяно пір’ям. Особливо багато його на траві. Є і характерний запах птахів.

Щоб сісти та відпочити – варто шукати чисту лавку подалі від дерев, щоб і самому ненароком не потрапити «під приціл».

Однак ми помітили, що від сміття алеї прибирають. Урни не були переповнені. Також ми не помітили обгорток чи пляшок вздовж алей.

Деякі алеї вимощені бруківкою, а є і старі асфальтовані стежки у вибоїнах та ямах.

Велодоріжок у парку немає, але на вході є місце для паркування велосипедів.  

Є спортивний та дитячий майданчик

У парку є кілька вуличних тренажерів. Всі вони були в робочому стані, хоча їх не багато.

Також є невеликий дитячий майданчик. Він покритий штучною травою. Там є гойдалки, карусель, пісочниця, ігровий комплекс. Фарба з дерев’яних елементів облущується.

У якому стані туалет

На відміну від інших парків міста, тут немає стаціонарного туалету у приміщеннях. Є лише один біотуалет. Він розташований біля церкви та дитячого майданчика. Туалет був відчинений.

Що здивувало – всередині був рулон туалетного паперу. У інших вбиральнях у парку паперу не було, лише у платній вбиральні у парку «Здоров’я».  

Підлога була брудна, а сміттєвий бак переповнено використаним туалетним папером. Був неприємний запах, однак туалет чистили, тож він не надто різкий. До прикладу, в деяких громадських вбиральнях у парках запах був значно гірший.

А чи подобається вам Старий парк? Пишіть у коментарях!

Читайте також:

Є зона барбекю та немає кіосків: ми перевірили у якому стані парк Здоров'я

Ми перевірили, у якому стані парк ім. Тараса Шевченка: чи чисто та комфортно?

Туалети, місця для відпочинку та розваг: ми перевірили стан парку «Сопільче»

Радянські атракціони, ресторани та підземний туалет: у якому стані парк «Національного відродження»

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (7)
 • andriy

  Знести парк побудувати багатоповерхівку -основна ідея Лисого підара
 • Анатолій Пасічник

  усі парки Тернополя, включно з регіональним ландшафтним парком Загребелля, піддалися рейдерському захопленню в злочинну епоху надала і бізнес-свободи.... а цей парк символізує відношення надалофільської влади до паркобудування.... в інших містах давно перезахоронені останки з міських парків, бо це чистої води ідеологічні поховання..... але ж свободівці не хотіли дратувати виборців старшого віку, аналогічно, як і з совєтським літаком.....є тільки жадоба забудови, і кришування поліції
 • Олександр Лисенко

  Там руzzкій дух - там руzz'ю пахнєт.
 • Zoja Kunets

  Який парк?..Там лише назва залишилась...

keyboard_arrow_up