Партнер рубрики Події

Різдвяні традиції тернополян: хто, де і як святкує

Різдвяні традиції тернополян: хто, де і як святкує

Традиції Різдвяних свят відрізняються у кожному регіоні нашої країни. Може бути по-різному не те, що у регіонах, а й у сусідніх селах,  у кожній родині. Хтось готує 12 страв, хтось лише три. Хтось виконує традиційні обряди перед вечерею, а хтось не готує кутю.

Сім'я Наталії та Віктора Гевко на Святий вечір спершу їде до батьків жінки у Гусятин, а потім до батьків чоловіка у Товсте.
- Нам від моїх рідних до батьків чоловіка їхати десь годину, тому шостого січня встигаємо і туди, і туди, - розповідає Наталія Гевко. - Залишаємось у батьків чоловіка і на перший день Різдва, вранці йдемо в церкву, там колядуємо. Накриваємо святковий стіл, за яким збирається уся родина чоловіка. Як і має бути за традицією, на столі є дванадцять страв.
На другий день - 8 січня, подружжя їде знову до батьків Наталії і там святкують з її родиною.
- А 9 січня до нас з чоловіком приходять наші друзі, - каже жінка. - Це уже наша сімейна така традиція впродовж кількох років. А колядувати як колись ми уже не ходимо, виросли уже.
 

Дарують одне одному "коляду"

Родина тернополянки Ірини Юркевич Різдво святкує у Зборівському районі, звідки родом батько дівчини.
- Ми готуємо вечерю всією родиною, - розповідає Ірина. - Обов’язково має бути кутя, вареники з капустою, пісні голубці з картоплею, гриби, риба, оселедець, суп із грибами, пампухи, узвар, калач. До столу сідаємо після спільної молитви, коли сходить перша зірка. Дякуємо Богу, що зустрічаємо таке велике і радісне свято - Різдво Його сина - всі разом і при доброму здоров'ї та просимо дожити до наступного Різдва.

Відео дня

Першою стравою, яку заносить найстарший чоловік родини, є кутя. Родина куштує кожну страву та всі разом колядують.
- Загалом, Святий вечір проводимо в теплій спокійній обстановці, спілкуючись, згадуючи цікаві історії, - говорить співрозмовниця. - Даруємо один одному подарунки - "коляду". Після вечері йдемо всі разом на різдвяну літургію. Різдво святкуємо у родинному колі три дні.
Оскільки в Ірини велика родина, то вони збираються з усіма рідними і ходять колядувати. Також дівчина разом з спільнотою церкви Св. Апостола Петра щороку одягається в український одяг і ходять колядувати у місті.
- Надзвичайно люблю свято Різдва Христового, оскільки сам Бог народився у бідній стаєнці і став близьким до людини, - додає Ірина. - Це ще один доказ великої Божої любові. А також це тепле свято родини, коли ти проводиш гарний час з найріднішими людьми.

 

Різдвяну кутю на Закарпатті готують не всі

А от на Волині вечеря на Святвечір пісна і весь різдвяний піст дуже строгий.
- У мене родина на Волині старослов'янської віри, - розповідає перукар-візажист Наталія Бабич. - Ми готуємо лише три страви - грибну юшку, кутю і узвар.
Перед вечерею господар сіном зав'язує фруктові дерева і ставить під ікони сіно, як символ народження Спасителя. Тоді родина сідає вечеряти.
- Після Різдва господар роздає цілюще сіно з дерев худобі, щоб та множилась, - розповідає пані Наталія. - Лише на перший день Різдва колядувати ходять діти, а в інші дні колядують хористи з церкви.

На Закарпатті загалом традиції майже такі ж, як і у Тернополі, розповідає тернополянка Тетяна Дахновська.
- За стіл сідають з першою зіркою на небі, - каже Тетяна. - На столі має бути дванадцять пісних страв, обов'язково білі гриби й вареники з капустою, червоне вино. Кутю дехто готує, а дехто святкує і без неї. За традицією потрібно скуштувати всі дванадцять страв.
На столі також стоїть хліб або пшениця, а в ній свічка. Під скатертину ставлять гроші, щоб в новому році вони велись, а також сіно, яке ще можуть стелити на підлогу.
- Перед початком вечері родина молиться, - продовжує дівчина. - Пізніше, під час частування співають колядки. Вони трішки відрізняються від тернопільських, а ввечері починають колядувати діти. Вони ходять від хати до хати із зіркою на палиці, що крутиться.
А на саме Різдво ходить вертеп і церковний хор. Зайти заколядувати можуть і сусіди.

- На святий вечір сім’я йде в гості до найстаршого члена родини, - додає Тетяна Дахновська. - А на Різдво вже просто до родини, друзів, хто як бажає.
 

Різдвяна гуска - традиції німецького Різдва

Не схожі українські традиції святкування Різдва, наприклад, з німецькими.  Відмінності не лише у тому, що у світі Різдво святкують 25 грудня.
- Для мене було відкриттям, що популярна колядка "Тиха ніч, свята ніч" - насправді німецька, а на українську її переклали бозна-коли, - розповідає тернополянка Юлія Дутка. -  Це мені мій друг з Німеччини розповів. Він взагалі хвалився, що у них неймовірно багато колядок, які переклали на різні мови.
А от німця здивували обов'язкові 12 страв на Святвечір, а ще більше те, що все має бути пісним - як же без різдвяної гуски? До речі, в Німеччині до Різдва печуть особливий пиріг - штоллен, який завдяки рецептурі може залишатись їстівним аж до Великодня.

А які традиції у ваші родині? Які страви готуєте?

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (2)
  • Анонім

    Всі нормальні люди святкують 25 грудня..
  • Анонім

    Все змішалось: коні і люди, як кажуть в народі. Важко відділити, де християнство, а де язичницькі традиції. Адже навіть і католицькі священики вітають Дідуха і інші атрибути язичників...

Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
11:43 Прорвала каналізація, рідина жовтого кольору тече до Ставу 11:30 Вбивство на Кременеччині: 36-річному чоловіку загрожує 15 років тюрми 10:50 Померла почесна громадянка Бережан Ярослава Мазурак 10:10 25 квітня на двох вулицях у Тернополі не буде води Від читача 13:35 Українські поліцейські ліквідували шахрайський call-центр в Одесі, де громадян Чехії ошукали на 5,5 мільйонів гривень 09:30 Воював з окупантом майже два роки: Збаразька громада втратила захисника Ігоря Войціховського 09:02 У Тернополі «вар'яти» презентують нову гумористичну програму 08:02 Чому чоловіків обмежили в консульських послугах і коли їх відновлять 22:04 У поминальні дні не варто залишати на гробах паски і яйця. То що потрібно померлим, пояснюють священники 21:01 Віктор Павлік побував в рідній Теребовлі і поскаржився на... міст photo_camera 20:00 Теплиці, майонез і дитячий клуб: історії трьох бізнесів, які переїхали на Тернопільщину play_circle_filled photo_camera 19:30 24 квітня у мікрорайоні «Пронятин» не буде води 19:03 Вісім років судиться з поліцією: тернополянин вимагає покарання для патрульних та компенсації photo_camera 18:06 Таксі у Тернополі: порівняли тарифи різних сервісів виклику авто photo_camera 17:20 У бучацькій школі діти били та цькували однолітків. Хто понесе відповідальність 16:40 Заснував сімейну майстерню дронів та допомагає ЗСУ: історія 21-річного тернополянина 16:05 Чи будуть в Україні додаткові вихідні на Великодні свята 15:28 Із 23 квітня тернополянам можуть вимикати світло у «пікові» години 14:55 Біля Тернополя зіштовхнулися автобус та бус: є постраждалі 14:40 У Тернополі віддали честь полеглому Героєві під час руху колони «На щиті» (ВІДЕО ДНЯ) play_circle_filled photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up