Самі генерують електроенергію: як сусідній Хмельницький готується до зими

У Хмельницькому, де проживає майже 300 тисяч жителів, вибудували власну мережу дрібної генерації, завдяки якій місцеве теплокомуненерго повністю забезпечене власною електроенергією і навіть може її продавати
Як у Хмельницькому навчились генерувати електрику, розповідає Еспресо.Захід, передає ШО.ТАМ
Особливість міста
На фоні аварійних відключень електроенергії в інших містах, що можуть тривати від 6 до 10 годин, підготовка Хмельницького до майбутньої зими стає прикладом для наслідування. Особливо це важливо для жителів багатоповерхівок, які залежать від центрального опалення та водопостачання.
Хмельницький став єдиним містом в Україні, яке запевняє своїх жителів, що тепло у багатоповерхівках буде навіть в умовах тривалих блекаутів. Замість закликів до встановлення буржуйок у підвалах, як це робили в інших містах, Хмельницький зробив ставку на когенераційні установки.
Як працює
Перша когенераційна установка була встановлена ще у 2003 році. Це була українська установка потужністю 500 кВт. З того часу парк підприємства постійно поповнювався цими машинами. Завдяки когенерації, вартість однієї гігакалорії тепла у Хмельницькому є однією з найнижчих в Україні — 1480 грн. Це досягається завдяки виробництву власної електроенергії.
На сьогодні у Хмельницькому працює 15 когенераційних установок, розташованих на різних об’єктах теплокомуненерго. Протягом минулого опалювального сезону вони працювали повною мірою, виробляючи достатньо електроенергії для потреб комунального підприємства та навіть для продажу на енергоринок. За минулий рік підприємство виготовило 21 млн кВт електроенергії, з яких спожили 15 млн, а 6 млн продали.
Когенераційні установки відрізняються від дизель-генераторів тим, що виробляють електроенергію, спалюючи газ, а не бензин чи дизель. При цьому, окрім електрики, вони виробляють ще й тепло, що робить їх надзвичайно ефективними. Газ надходить по трубах, тоді як бензин чи дизель треба доставляти цистернами, що ускладнює логістику. Також вартість електрики, виробленої з газу, значно нижча, ніж з дизельного генератора.
Де знайти такі установки
Наразі знайти когенераційні установки на ринку нелегко, і їхня доставка може зайняти значний час. Важливо також мати якісний інженерний персонал для їх встановлення та обслуговування. На ринку є компанії, які спеціалізуються на цьому, але вони можуть бути перевантажені роботою через мобілізацію працівників на війну.
Для населених пунктів з централізованим тепло- та водопостачанням когенерація є чи не єдиною альтернативою для переживання наступної зими. Досвід показує, що укріплення великих енергооб’єктів не дає результату, тому варто обирати дрібні об’єкти генерації. Когенераційні установки мають значні переваги, оскільки їх легко розташувати у непомітних приміщеннях
Нагадаємо, раніше журналісти 20 хвилин розповідали, що У Тернополі світла немає уже по 17 годин. Чому на Тернопільщині постійно міняють графіки і що далі?
«20 хвилин» оперативно оновлює інформацію про вимкнення електрики. Вся інформація:
Графік відключення світла в Тернополі та області
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Оля ВовкМолодці. А наш Надал ніяк не нажереться, він тільки бруківку викладае , постійно дороги перекривають, і все йому до лампочки,
-
Люда ЛутковськаДурисвіти!!!!!!!!
-
Євгенія ЛукянецьА чому тоді хмельничани сидять по 13, 14, 15 та 16 годин без електроенергії? Звідки у видання інформація про 6-10 годин без світла?
-
Тарас БарськийВ нас Шнадал помагає все пиляти. Так би могли давно бути енергетично не залежним містом