Скандал на «Пантеоні Героїв»: як від листопада змінилася арештована могила захисника

Скандал на «Пантеоні Героїв»: як від листопада змінилася арештована могила захисника
 • Тернополянки зафіксували, як батьки загиблого захисника Віталія Стадника, які не погоджувалися на спільну концепцію «Пантеону Героїв», поралися на могилі сина.
 • Це викликало обурення, адже могила заарештована судом і проводити будь-які роботи там заборонено.
 • Деталі вечірнього інциденту дізнавалися журналісти «20 хвилин».

Конфлікт через облаштування «Пантеону Героїв» тягнеться від жовтня 2023 року. Саме тоді батьки загиблого Віталія Стадника почали проводити перші роботи щодо облаштування могили сина за індивідуальним проєктом. Від власних джерел журналісти «20 хвилин» дізналися, що могилу планували оформлювати гранітом, а поверх встановити у масштабі один до одного статую загиблого захисника. Чоловік мав бути у формі, зі зброєю та квітами.

Ось такий вигляд мала могила до демонтажу

Рідні інших загиблих категорично проти гранітних плит та постаментів у весь зріст, адже переконані, на кладовищі всі рівні. Родина Стадників довела справу до суду, де домоглася арешту могили сина. 

Що робили вночі на кладовищі

Попри те, що могила Віталія Стадника арештована і проводити будь-які роботи там заборонено, батьки вирішили приїхати пізно ввечері на кладовище та навести там лад. Про це свідчить відео, яке на власній сторінці у Фейсбук виклала тернополянка Дарця Веретюк. 

Відео дня

А ось свідком ситуації стала тернополянка Галина Хорощак разом з мамою іншого загиблого. Сьомого лютого о 19.00 жінки помітили, як дві людини з лопатою, відрами, піском, гравієм пораються на могилі. Зі слів пані Галини, вони не влаштовували нічне чергування, а просто прийшли до своїх рідних.

— Я разом з іншою жінкою побачила, що навколо однієї з могил наче проводять якісь роботи. Нас це зацікавило і ми підійшли ближче. Біля могили Віталія Стадника поралися дві людини в робочому одязі. Як нам вдалося з’ясувати, це – Марія та Олег Стадники. Вони мали лопату та відра. Ми поцікавилися, що вони тут роблять, адже є рішення суду про арешт земельної ділянки, — каже пані Галина.

Марія Стадник сьомого лютого на могилі сина

На відео Олег та Марія Стадники запевняють жінок, що приїхали просто підсипати землю на могилу сина, де внаслідок демонтування плит утворилася яма. У своїх діях батьки загиблого не вбачають нічого протизаконного.

— Плити з могили демонтували і залишили таку яму. Ми ще місяць потому просили Сергія Тлумацького (керівник СКП «Ритуальна служба» – ред.) засипати цю яму землею, бо тут незабаром буде болото. Але він так нічого і не зробив, — кажуть батьки загиблого. — Ми знаємо про арешт, але він розповсюджується виключно на дії пана Тлумацького, щоб він на могилі нашого сина не ставив той пам’ятник з піску.

Також родина Стадників зазначила жінкам на кладовищі, їх цікавить виключно подальша доля могили сина. Якщо хтось бажає проводити якісь роботи на могилах інших загиблих чоловіків, синів – нехай роблять, що хочуть.

— Хто ви є? Ну то йдіть до могил своїх чоловіків, дітей і там робіт. Це могила мого сина і я маю право приїхати в будь-який момент, прибрати тут. Так пізно приїхали, бо ми – працюємо вдень. Ми маємо право засипати трохи землею, аби не бачити того варварства, яке зробили, — каже Марія Стадник.

Журналісти «20 хвилин» намагалися взяти коментар у Марії Стадник. Але слухавку жінка так і не підняла.

Галина Хорощак додає, документували все на відео, аби потім у мати докази, що це саме родина Стадників підсипала гравій чи пісок на могилі сина. Щоб потім не було звинувачень в бік інших людей.

Вирівняли територію могили

Нагадаємо, у жовтні 2023 року після демонтажу гранітних плит на могилі Віталія Стадника лежав лише один невеликий дерев’яний хрест. Також з боків утворилися невеликі ями.

Могила Віталія Стадника після демонтажу плит 

Восьмого лютого 2024 року журналісти «20 хвилин» відвідали Микулинецьке кладовище. Ми помітили, що на могилі встановили невелику дерев’яну огорожу, лампадки, вази з квітами та світлину загиблого з табличкою. Зверху батьки засипали земельну ділянку піском, а знизу – гравієм.

Ось який вигляд має могила Віталія Стадника восьмого лютого

Гранітні плити та будь-які пам’ятники на могилі відсутні.

Судяться від осені…

Родина Стадників подала до суду після того, як 24 жовтня 2023 року працівники СКП «Ритуальна служба» демонтували встановлені гранітні плити на могилі їхнього загиблого сина. 25 жовтня керівництво спеціалізованого комунального підприємства «Ритуальна служба» отримали повідомлення від правоохоронних органів про відкрите кримінальне провадження. Мова йде про частину першу статті 297 ККУ (Наруга над могилою, іншим місцем поховання).

За даними державних реєстрів судових рішень, другого листопада 2023 року у Збаразькому районному суді задовольнити клопотання прокурора Тернопільської окружної прокуратури та наклали арешт на майно. Мова йде про частину земельної ділянки, де похований Віталій Стадник, а також вісім гранітних плит, що демонтували з могили.

Тернопільська міська рада подала апеляційну скаргу на ухвалу слідчого судді Збаразького районного суду. Восьмого листопада 2023 року Тернопільський апеляційний суд розглянув матеріали справи та ухвалив передачу всіх документів, матеріалів кримінального провадження до Верховного Суду України.

21 листопада 2023 року Верховний Суд України постановив передати матеріали справи до Хмельницького апеляційного суду. 

А 30 листопада 2023 року у Хмельницькому розглянули апеляційну скаргу від Тернопільської міської ради. Під час засідання представники Тернопільської міськради прохали скасувати ухвалу слідчого судді Збаразького районного суду та зняти арешт із земельної ділянки. Засідання проводили в режимі відеоконференцзв’язку. 

Ознайомившись з матеріалами справи, суддя відмовила Тернопільській міській раді в задоволенні апеляційної скарги. Тобто, частина земельної ділянки, де похований Віталій Стадник, залишається арештованою на час проведення експертних досліджень.

Від тернополянки Дарці Веретюк журналісти «20 хвилин» дізналися, що наприкінці лютого 2024 року у Тернопільському міськрайонному суді відбуватиметься розгляд справи щодо «Пантеону Героїв». Тож, який пам’ятник стоятиме на могилі Віталія Стадника і коли саме – питання і досі залишається відкритим.

Журналісти «20 хвилин» продовжують стежити за цією ситуацією. Про всі зміни повідомлятимемо на нашому сайті та у соціальних мережах.

Читайте також:

Могилу арештували, а справу передали до Верховного Суду: нові подробиці скандалу з пантеоном

Гранітні плити демонтували, а родина обіцяє подавати до суду: подробиці скандалу на «Пантеоні Героїв»

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (7)
 • Olha Pyrih

  Дорогі тернополяни,батьки мають законне право прийти на могилу до дитини,яка ,до слова, ще й віддала життя за Україну,  у будь-який час ! А знімати відео і поширювати його - це ницо!!! А про пісковик ,будь ласка, почитайте.Безкоштовний сир лише в мишоловці.
 • Надя Олійник

  Батьки віддали найдорожче що може бути у житті. А тепер не мають права до могили власного сина? Бо влада на цій могилі не заробить?
  Це що за закони? Що за суди?Діти тих суддів що наклали арешт на могилу воюють,чи будуть воювати?
  Діти тих що заробляють на Алеях Слави воюють ,чи будуть воювати.Вони ніколи не зрозуміють болю батьків чиї діти загинули.
  І тому багато сімей не погоджуються ховати загиблих героїв на Алеях Слави ,щоб мати право самим розпоряджатися могилами рідних.
 • Lesia

  Мені здається,що душа їхнього сина встидається за дію батьків.

  А як же інші воїни,думаю з докором дивляться на батьків їх побратима

  Пантеон є Пантеон,не можна робити,хто як хоче,не можна вирізняти когось,життя віддавших за Україну!?.

  Єдиний вихід-перепоховати свою дитину і поставити на могилі такий пам'ятник,який хочете.
 • Mariya Pankysh

  Навіть на тому світі не дадуть йому спокою...

keyboard_arrow_up