Партнер рубрики Події

На Тернопільщині відмовились називати кількість людей в розшуку через мобілізацію

На Тернопільщині відмовились називати кількість людей в розшуку через мобілізацію

Військкоми передали до поліції інформацію про 94,5 тисяч осіб, які ухиляються від явки до ТЦК в усіх областях України. Даних про ситуацію на Тернопільщині, на відмінну від інших областей, не розголошують.

Російська пропаганда зараз посилено розгойдує тему, що в Україні майже мільйони ухилянтів від військової служби. Звичайно, це не так. OBOZ.UA надіслав інформаційні запити до всіх обласних главків поліції і вже отримав більшість відповідей. З'ясувалося, що військкоми передали до НПУ інформацію про 94,5 тисяч осіб, які ухиляються від явки до ТЦК. Тож проблема є: деякі українці цинічно вважають, що захищати батьківщину від російських окупантів має хтось інший, а не він.

Тож у яких регіонах України найбільше ухилянтів (за даними правоохоронців), скільки вже вдалося розшукати та доставити до військкоматів? 

Доставляють до військкомату

Рекорд з активності військкомів поставила Дніпропетровська область. За чотири місяці 2024 року до підрозділів поліції регіону надійшло 38 282 звернення з територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки з даними тих українців, які ухиляються від явки (служби). З них вже знайдено та доправлено до ТЦК 5511 осіб.

Відео дня

Полювання на ухилянтів: у якому регіоні України поставили рекорд і скільки вже доправили до ТЦК. Дані від Нацполіції

До Головного управління Національної поліції у Чернігівській області надійшло 9115 звернень ТЦК для встановлення місця перебування та доставлення осіб, які ухиляються від військової служби під час мобілізації. З них 1429 осіб було знайдено та доправлено до територіальних центрів.

На Харківщині до поліції надійшла інформація про 4664 ухилянтів.

— Під час відпрацювання звернень поліцейськими було встановлено та доставлено 1954 осіб до районних територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки, — повідомив заступник начальника ГУНП у Харківській області Віталій Гузь у відповіді на інформаційний запит OBOZ.UA.

В Івано-Франківській області у 2024 році поліція зареєструвала 2328 звернень від ТЦК, вже знайдено та доправлено туди 1814 осіб. Рекордна ефективність правоохоронців з огляду на відсоткове співвідношення.

Полювання на ухилянтів: у якому регіоні України поставили рекорд і скільки вже доправили до ТЦК. Дані від НацполіціїУ ГУНП у Житомирській області OBOZ.UA повідомили, що облік звернень від територіальних центрів комплектації щодо встановлення місцеперебування та доставлення осіб, які ухиляються від явки, з 15 листопада 2023 року здійснюється відповідно до нового алгоритму взаємодії Нацполіції та ТЦКСП. І станом на кінець квітня 2024 року в поліцію передали дані про 8289 жителів регіону, які порушили законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Причому, як повідомив начальник управління превентивної діяльності ГУНП Олег Бродський, 2452 з них уже знайдено правоохоронцями та доправлено до ТЦК.

У Полтавській області до поліції надійшло звернення щодо 7433 людей, з них знайдено та доставлено до ТЦК 2591.

Правоохоронці Рівненської області повідомили про 9832 людей, 1828 з яких вдалося розшукати та доправити до військкоматів.

На Вінниччині від військкомів «бігають» 7288 мешканців регіону. 2325 — правоохоронці вже знайшли.

На Кіровоградщині поліція зареєструвала 5955 звернень територіальних центрів комплектації про ухилення від призову та мобілізації. А ось скільки чоловіків правоохоронці в результаті знайшли і доправили до ТЦК, заступник начальника ГУНП Олександр Сагаль не повідомив, оскільки окремий облік відомостей про таких осіб поліцейськими не ведеться.

До поліції Хмельницької області надійшло 1085 звернень. Скільки з них правоохоронцям вдалося знайти, у цьому ГУНП нам також не розповіли.

Яка ситуація на Тернопільщині — не розголошують

Відмовилися надати дані про військовозобов'язаних у поліції Донецької, Херсонської, Тернопільської та Черкаської областей. Відмову аргументували різними причинами: у відповідях йдеться про те, що запитувана інформація є службовою, має обмежений доступ тощо.

Полювання на ухилянтів: у якому регіоні України поставили рекорд і скільки вже доправили до ТЦК. Дані від Нацполіції

Заступник начальника ГУНП у Чернівецькій області Святослав Кишлар у відповіді на наш інформаційний запит взагалі повідомив, що підрозділи ГУНП не ведуть облік осіб, які ухиляються від явки до ТСКСП або від проходження військової служби під час мобілізації.

А в ГУНП в Одеській області вирішили самостійно не відповідати на інформаційний запит OBOZ.UA, а, зважаючи на все, просто позбутися «набридливих журналістів» — перекинувши наші питання територіальним підрозділам. Про це ми здогадалися, коли отримали листи від районного управління поліції міста Подільськ (до речі, там повідомили про 255 звернень від ТЦК і що 127 ухилянтів правоохоронці вже розшукали) та з Болградського районного відділу поліції (там надати інформацію відмовилися, пославшись на те, що вона службова).

Ще кілька ГУНП не відповіли на інформаційний запит OBOZ.UA не те що у встановлений законом термін, а взагалі. Це Головні управління Нацполіції Сумської, а також доволі спокійних у військовому плані Київської, Закарпатської та Львівської областей. А ось правоохоронці прифронтової Запорізької області (частину якої окуповано) пообіцяли надати інформацію найближчим часом.

Так, на сьогодні вже є дані, що військкоми передали поліції інформацію про 94 526 ухилянтів. З них 20 031 було знайдено поліцією та доставлено до ТЦК.

У виданні зазначають, що реальна кількість осіб, які ухиляються від мобілізації, все-таки може відрізнятися від зазначеного у відповідях управлінь Нацполіції, оскільки військкоми могли ще не передати всі дані правоохоронцям. Однак різниця вже точно не мільйон (-и), як із піною біля рота стверджують російські пропагандисти.

На що розраховують «втікачі»

У розмові з OBOZ.UA правоохоронці поділилися, що швидко знайти людину, яка ухиляється вдається рідко через різні причини. Серед них: брак дільничних (а саме на них насамперед лягає візит додому), застарілі дані про реєстрацію (тобто військовозобов'язаний не повідомляв про зміну місця проживання), а також те, що деякі просто «залягають на дно». Тобто переїжджають, ховаються у родичів тощо.

— Серед них найбільше тих, хто працює віддалено. Але скільки вони ховатимуться? Скільки боятимуться виходити на вулицю? Це, звичайно, ганьба, — поділився з OBOZ.UA співробітник поліції Дніпра.

За його словами, є серйозні та ефективні методи розшуку таких осіб, правда, він вважає, що «озвучувати це зараз точно не варто».

— Деякі українці намагаються вирішити питання більш кардинально і шукають варіанти втекти з країни. Наприклад, до Польщі намагаються виїхати за підробленими документами, а до Румунії —  перепливти Тису, яку прозвали «річкою смерті», бо в ній уже потонув 31 українець. Річка оманливо виглядає не дуже складною перепоною, але насправді вона дуже підступна: має стрімку течію, на дні є коріння дерев, є місця, куди може затягувати вир. За даними представника прикордонної поліції цієї країни Флоріана Комана, всього незаконно перетнули кордон Румунії 11 тисяч громадян України, — пише видання. 

Військкоми «без гальм»

OBOZ.UA пише і про порушення і з боку представників ТЦК, які вважають, що мають право переступити закон. Причиною цього вони називають нібито «план мобілізації», який вони мають виконати. Однак це стосується тих випадків, коли вони хапали на вулицях чоловіків та запихали у мікроавтобуси. Деякі співробітники ТЦК незаконно вривалися в житло. Напевно, найбільше подібних скандалів було на Одещині.

За інформацією видання, є випадки «бізнесу» на війні: вони допомагають військовозобов'язаним «відкосити» від служби. Як повідомив співрозмовник OBOZ.UA у Службі безпеки України, звичайна практика, коли військкоми «допомагають» уникнути призову на підставі фіктивних документів. Наприклад, забезпечують ухилянтів довідками військово-лікарської комісії та посвідченнями, що підтверджують непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

 

Нагадаємо, раніше «20 хвилин» роз'яснювали, що зміниться в новому законі про мобілізацію, а також хто, де та кому тепер може вручати повістки.

Читайте також:

Зеленський підписав закон про штрафи для військовозобов’язаних

В Раді зареєстрували законопроєкт про скасування позбавлення волі за ухилення від мобілізації

Новий закон про мобілізацію: розʼяснення про те, що зміниться

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (12)
 • Світлана Кухта

  А "95 Квартал" - усі куми президента  та мають нагороди, вони як? "Дизель шоу" та ін. "шоумени"? Депутати ? Війна почалася 2014-го , минуло дві каденції  двох президентів. Чому з депутатів , їхніх помічників , міністрів та усіх  інших можновладців не зняли бронь і
  не відправили на  війну? Вони принаймні мають ,що захищати ( статки, маєтки).
 • Irina Faka

  Війна є для всіх, не тільки для бідних.Для чого  стільки депутатів? Позорище , тільки думають про збагачення.
 • Євген Арт

  нехай розшукують тих,хто відкупився...
 • Жінка з власним іменем Марія

  Немає в законах такого терміну як ухилянт!!і тому й не може бути мови що це законно!людей обманюють на рівному місці і вважають що це норма.ні один юрист цього нікому не розказує,бо системі не вигідно.

keyboard_arrow_up