Страва з Тернопільщини поповнить Національний перелік нематеріальної культурної спадщини

Страва з Тернопільщини поповнить Національний перелік нематеріальної культурної спадщини

Йдеться про кременецькі гречані вареники, зроблені із гречаної муки та із сирною начинкою.

Про це повідомили у телеграм-каналі очільника Тернопільської ОВА Володимира Труша.

– Національний перелік нематеріальної культурної спадщини поповнить ще один елемент з Тернопільщини. Такий перелік ведеться на виконання Конвенції ЮНЕСКО й налічує 69 елементів, з них дві – з Тернопільщини. Сьогодні нематеріальна культурна спадщина є важливою складовою міжнародного іміджу України. А також виражає регіональну, локальну культурну ідентичність, що сприяє розвитку туризму та міжнародному визнанню країни, – йдеться у повідомленні пана Труша.

Відео дня

Кременецькі гречані вареники – один з елементів нематеріальної культурної спадщини Тернопільщини, який заслуговує на увагу, збереження та популяризацію, пишуть на сторінці Департаменту культури та туризму ТОДА. У цьому пересвідчилися учасники комісії з формування обласного переліку елементів нематеріальної культурної, які відвідали місто Кременець 15 серпня.

З ініціативи директора Кременецького краєзнавчого музею Андрія Левчука за участю носіїв цього елемента нематеріальної культурної спадщини, журналісти зафіксували на фото і відео процес приготування гречаних вареників, записали свідчення господинь щодо рецептури і її особливостей.

Присутні не лише дегустували гречані вареники, але й послухали лекцію про історію страви.

Комісія зафіксувала, що ареал побутування страви «Кременецькі гречані вареники» ‒ Південна Волинь, Кременецький район, місто Кременець, а також села Підлісці, Жолоби, Стіжок, Антонівці, Велика та Мала Іловиця. Зазвичай цю страву готували «на Андрія» і як празникову під час різдвяно-новорічного святкування. Досі в родинах кременчан готують вареники з гречаної муки з сиром.

– Примітно, що в Кременці налагоджене виготовлення і продаж для мешканців і гостей міста напівфабрикатів гречаних вареників. Крім того, відвідуючи туристичні об’єкти Кременеччини, можна придбати на згадку свистунці у формі вареників. Усі наведені факти свідчать про живучість елемента «Кременецькі гречані вареники» та про заходи в громаді щодо його популяризації, – зробила висновок комісія.

Кожне місто, містечко чи село Тернопільщини мають свою гастрономічну «родзинку», рецепт приготування якої передається з покоління в покоління та цілком може бути однією з туристичних принад на вітчизняній «гастрономічній мапі». Кременеччина не лише зберегла, але й популяризує самобутню і цікаву страву, яка заслуговує на те, щоб бути включеною до обласного, а то й – Національного переліку нематеріальної культурної спадщини», додала директорка департаменту культури та туризму Тернопільської ОВА Світлана Байталюк.

Довідка

У 2008 році Україна ратифікувала Конвенцію ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини. Відповідно до Конвенції нематеріальна культурна спадщина означає ті звичаї, форми показу та вираження, знання та навички, а також пов'язані інструменти, предмети, артефакти й культурні простори, які визнані спільнотами, групами та, у деяких випадках, окремими особами як частина їхньої культурної спадщини. Нематеріальна культурна спадщина, що передається від покоління до покоління, постійно відтворюється спільнотами та групами під впливом їхнього оточення, їхньої взаємодії з природою та їхньої історії і формує у них почуття самобутності й наступності, сприяючи таким чином повазі до культурного різноманіття й творчості людини.

 

Читайте також:

Ми запитали тернополян: які найкращі місця для відпочинку порадите в місті та області

Їжа у стилі Барбі — 4 рецепти смачних рожевих страв

Їжа для мозку: 5 порад та одне табу для розумного харчування всієї родини

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Volodimira Zajac

    Їла вареники гречка з сиром а з гречаної муки з сиром ні я думаю що що смачні попробую

keyboard_arrow_up