Прикрасити домівку, захистити одежу та помешкання від комах-шкідників, покращити сон чи сповнити простір приємними ароматами - все це можна зробити за допомогою ароматичних саше.
Саше в перекладі з декількох мов, власне, й означає мішечок. Останніми роками цю назву застосовують саме для мішечків з ароматичними чи лікувальними травами. У побуті такі мішечки відомі ще із середніх віків, коли наші родичі підбирали та поєднували трави, які відлякували комах, але не шкодили людям.
Згодом, у ХVIII-ХІХ столітті, такі тканинні ємності з травами у витонченому обрамленні використовували як ароматизатори для помешкання і навіть ліки від безсоння чи нервових розладів. У радянські часи травами захищали одежу від молі, розпихаючи мішечки в шафі або ж клали під подушку для кращого сну. Все залежало від набору трав та призначення. Зараз саше знову набуває популярності і не лише як функціональний “препарат”, а й як оздоба.
Красу і функціональність дійсно можна вдало поєднати. Трохи грошей, часу і фантазії допоможуть отримати бажане.
Для роботи необхідно: силіконові штампи – 50 грн (їх можна використовувати для різноманітних виробів своїми руками — прим. авт.), штемпельна подушка – 6 грн, макарони “Весела азбука” - 12 грн. Також знадобляться: натуральна тканина, голка і нитки, мереживо, шнурок для декору, кольорова серветка, лак для декупажу, пензлик, ножиці. Окрему увагу потрібно приділити наповненню мішечка — ароматичним травам. Я зупинилась на тих, які мають заспокійливий і лікувальний ефект, а також просто приємно пахнуть.
Із клаптиків тканини шиємо два невеличкі мішечки. У мене вони вийшли розміром 7 на 12 сантиметрів. Тепер приступаємо до їхнього декорування.
Одну з торбинок я прикрасила, використовуючи техніку декупажу. На шматочок грубої лляної тканини приклеюємо верхній шар серветки з малюнком квітки. Для цього використовуємо лак для декупажу. За допомогою м’якого пензлика розгладжуємо серветку, починаючи із середини таким чином, щоб не залишалося пухирців з повітрям. Тепер наше пано має висохнути, це займе приблизно годину. Пришиваємо клаптик тканини з квіточкою до мішечка та прикрашаємо його мереживом.
Для декору іншого мішечка я використала латки із відбитками. На клаптики білої бавовняної тканини за допомогою силіконових штампів я нанесла малюнки. Надписи я робила власноруч створеними штампами, у ролі яких використовувала макарони у вигляді букв. Усі ці латки нашиваємо на мішечок.
Тепер наповнюємо наші торбинки ароматичними травами і міцно зав’язуємо шнурком. Я поєднала м'яту, мелісу та чебрець.
Поради щодо вибору трав та розташування саше.
Для ванни підійде суміш із трав ромашки, материнки, чебрецю. Мішечок можна повісити біля вентиляції або ж під умивальником. Матимете чудовий ефект, коли опустите мішечок у ванну з гарячою водою – вона розслабить тіло після важкого робочого дня. Для ванни також підійде композиція із листя берези, ялівцю і липи.
У спальні повинні бути заспокійливі трави. Для гарного сну підійде композиція з висушених суцвіть хмелю. Мішечки можна покласти під подушку, матрац, між постільною білизною. Чарівного аромату надасть композиція з квітів конвалії, пелюсток троянди та листочків шавлії.
На кухні, як відомо, нагромаджується найбільше неприємного запаху. Адже там готують їжу, зберігають продукти. Покращити ситуацію допоможе саше із зернами кави чи чаю. Останній гарно вбирає неприємний аромат. У мішечки можна покласти й траву базиліку з кропом чи дрібні крупи, які також мають властивість вбирати неприємний запах.
Христина РУДЬ
Для роботи необхідно: силіконові штампи, штемпельна подушка, макарони “Весела азбука”. Також знадобляться: натуральна тканина, голка і нитки, мереживо, шнурок для декору, кольорова серветка, лак для декупажу, пензлик, ножиці
Одну з торбинок прикрашаємо технікою декупажу. На клаптик грубої тканини приклеюємо верхній шар серветки з малюнком квітки. Використовуємо лак для декупажу. Розгладжуємо серветку з допомогою м'якого пензлика
Для декору іншого мішечка використала латки із відбитками. На клаптики білої бавовняної тканини за допомогою силіконових штампів я нанесла малюнки
Написи можна робити власноруч створеними штампами, у ролі яких використовувала макарони у вигляді букв
Латки з відбитками штампів та написами нашиваємо на мішечок. Наповнюємо наші торбинки ароматичними травами і міцно зав’язуємо шнурком. Я поєднала м'яту, мелісу та чебрець
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 28 від 9 липня 2025
Читати номер