Тиждень без солі: скільки її можна їсти дорослим і дітям. Чи варто взагалі жити без неї

Тиждень без солі: скільки її можна їсти дорослим і дітям. Чи варто взагалі жити без неї
  • Журналісти "20 хвилин" продовжують експеримент "Тиждень без". На сім днів журналістка обмежила вживання солі у своєму раціоні
  • Чи реально сіль виключити з харчування взагалі. Яка добова норма для дітей та дорослих та які небезпеки для здоров'я приховує надмірне вживання солі - читайте у матеріалі.

Чи реально прожити без солі у своєму раціоні, перевіряє наша журналістка. Шостий день вона обмежує вживання солі. 

Про те , чи варто відмовлятись від солі та чим це може обернутись для нашого здоров'я, розповідають лікарі. 

Не солоне - не означає без солі

"Можете їжу не солити, але сіль все одно будете вживати": Тетяна Бойко  - лікар-гастроентеролог Тернопільської обласної університетської лікарні.

Відео дня

- Сіль складається з двох хімічних елементів - це Натрій та Хлор. У певних дозволених межах вони потрібні для раціону людини, - коментує лікарка. - Основна роль, яка створює і шкідливий, і позитивний вплив на організм - це регулювання кількості води в організмі за рахунок того, що Натрій затримує рідину. 

Гастроентеролог розповідає, що науковці досі сперечаються про шкідливість чи користь для організму. У 2014-му році  організація охорони здоров'я України затвердила такі допустимі норми вживання солі: добова норма вживання Натрію - до 2000 грамів, що відповідає 5 грамам солі. Важливо звернути увагу на те, що в солі може бути не тільки Натрій. У солі може бути і Кальцій, і Йод.

- Ви можете не солити їжу, але маєте звернути увагу, що сіль міститься в багатьох готових продуктах, - каже Тетяна Бойко. - Якщо взяти нормальний раціон людини - вона їсть хлібо-булочні вироби, готові продукти харчування, солодощі, консервантом зазвичай у них слугує сіль. Тому за добу людина набирає від 3 до 5 грамів солі навіть із цих продуктів. 

Сіль може бути шкідливою, якщо вживати її більше, ніж потрібно. За словами лікарки, особливу увагу на вживання солі варто звернути людям, які мають проблеми серцево-судинної системи. Кардіологи рекомендують знизити вживання солі до 3-5 грамів на добу. 

- Серед позитивних впливів солі на організм варто виділити - наявність електролітів, необхідних для людини, - каже пані Бойко. - Ще сіль регулює кількість рідини. Якщо повністю людина дотримується безсольової дієти, виробляється менша кількість соляної кислоти в шлунку, може виникнути зневоднення організму, проблеми із тиском, серцево-судинні проблеми. 

За тиждень такі зміни не загрожують людині. 

Йодована чи не йодована

-  Сіль часто буває з додаванням йоду, - продовжує лікарка. - На жаль, зараз Тернопільська область є ендемічною. Тобто багато людей тут страждають на йододефіцит. Тому їм рекомендовано додатково вживати продукти із високим вмістом йоду. Проте в йодованій солі є не найбільше йоду, порівняно з іншими продуктами. Йод, який може міститись у солі, дуже швидко руйнується. 

Тому, якщо ви обираєте йодовану сіль - варто звернути увагу на зберігання її. Таку сіль потрібно помістити у ємність, яка щільно закривається. 

Для профілактики йододефіциту інколи можна вживати таку сіль, проте весь час це робити не потрібно. 

Скільки солі можна їсти діткам

"До року дітям їжу краще не досолювати": Лілія Глинчак - дитячий лікар-гастроентеролог Тернопільської міської дитячої комунальної лікарні. 

- Сіль - необхідний компонент для дитячого організму, - каже лікарка. - Проте її надлишок може бути шкідливим. За рекомендаціями, до року, а краще навіть до двох-трьох років, їжу дітям краще не досолювати. Сіль - натурального походження. Вона міститься в кашах, у деяких овочах, тому усю необхідну сіль дитячий організм може отримати з таких продуктів. 

Обережними потрібно бути із хлібом, адже там є навіть надлишок солі. Лікарка каже, що коров'яче молоко містить на 25% більше солі, ніж грудне молоко. Тому його варто давати діткам із пів року.

- Якщо вага дитини - 10 кілограмів, то можна лише 0,5 грама солі в чистому вигляді на добу, - каже Лілія Глинчак. - Старшим - можна до чайної ложки на добу. Проте я завжди кажу батькам, що краще дитині не псувати смакові відчуття та не досолювати їжу. Адже з народження смакові рецептори формуються відповідно до їжі, яку дають дитині  в перші роки. 

Надлишок солі, за словами педіатра, може викликати у дітей ожиріння, гіпертонічну хворобу, порушення у серцево-судинній системі.

Читайте згодом: "ТОП-7 найнеочікуваніших продуктів, які містять сіль". А ви могли б відмовитись від вживання солі? Відповідь залишайте у коментарях. 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (2)
  • Anonymous
    Цитата з вашої статті "добова норма вживання Натрію - до 2000 грамів, що відповідає 5 грамам солі" суперечить закону збереження маси: не може в 5 грамах хлориду натрію міститися 2 кілограми натрію. До того ж 2 кілограми натрію, прийняті протягом доби, вас, швидше за все, просто вб'ють.
  • David Starr
    Часто люди просто не знають, наскільки важливим є водно-сольовий баланс організму, а це і набряки(надлишкова маса), і тиск, і клітиноутворення, і ще купа всього. Короч порада проста: пийте побільше чистої води і поменше різних чаїв, кав і т.п.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
20:03 До 2,5 млн гривень: скільки коштує купити гараж у Тернополі photo_camera 19:30 Випускниця з Білобожницької громади отримає премію за високий бал на НМТ 19:01 На Східному 22-річного чоловіка вдарили ножем у груди та живіт. Що сказав суд? 18:54 8 років та 2 місяці позбавлення волі: Ігоря Гайдука взяли під варту в залі суду Від читача 11:55 ❓За які допоміжні засоби надається компенсація для облаштування робочого місця особи з інвалідністю? 18:10 Юна тернополянка перемогла на міжнародному конкурсі з web-дизайну 17:45 «На щиті» повертаються Герої з Тернопільщини Олександр Товарніцький та Богдан Смоляк 17:31 На Петриківському кільці масштабна ДТП. Рух ускладнений (ОНОВЛЕНО) 17:01 Дітей з Копичинців, які отруїлися грибами, повертають матері 16:20 Студентки тернопільського училища отримали спеціальну премію «Skill star» 15:15 У Тернополі 11 липня ремонтують дороги і двори — де виникають затори 15:04 Прийдіть на ярмарок — долучіться до збору на Mavik 14:20 На Мазепи відремонтували тротуар: який вигляд має тепер? photo_camera 13:40 Бучацька громада зустріла звільненого з полону Михайла Барана photo_camera 13:00 Два водії хотіли відкупитися від поліції за «п'яну» їзду 12:10 Будинок адвоката 1912 року в Микулинцях досі не має охоронного договору — відкрили провадження 11:35 Майже 100 тисяч гривень викрали шахраї з картки тернополянина — у чому полагає схема 11:00 В аварії на Будного постраждав пішохід 10:35 У Тернополі відкрили меморіальну дошку загиблим на війні медикам 10:05 Куди піти, що побачити у Тернополі на вихідні 12-13 липня
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up