2 червня 1537 року спеціальною буллою Папа Римський Павло III визнав індіанців людьми з душами і заборонив перетворення їх на рабів, повідомляє Укрінформ.
2 червня 1851 року в США штат Мен першим ввів на своїй території "сухий закон". Кампанія протестантських організацій за заборону вживання спиртних напоїв почалася в першій половині XIX ст. У 1826 році було засновано Американське товариство тверезості ("American Temperance Society"), яке почало збір письмових зобов'язань громадян утримуватися від вживання алкоголю. Однак, спиртне завжди було частиною американської культури і суспільства. У XVIII ст. в колоніях пили багато і сильно. Алкоголь пили в суді і судді і присяжні, він був навіть внесений до кошторису витрат суду. У деяких колоніях спиртне використовували як валюту.
2 червня 1857 року Джеймс Гіббс з Вірджинії запатентував однониткову стьожкову швейну машинку. Він не був першим і не був останнім - його винахід стояв в цілому ряду створінь попередників. Але завдяки Джеймсу Гіббсу швейна машинка почала скидатися на сучасну. По суті, він переробив винахід Еліаса Хоу - той створив першу машинку човникового стібка (принцип, при якому шов створюється за рахунок переплетення двох ниток). Але в пристрої попередника тканину треба було тримати вертикально, а це не дуже зручно. Джеймс Гіббс здогадався перевернути пристрій, наступний винахідник Джон Бачелдер додав до нього лапку для притримування тканини і він став нагадувати сучасні механічні машинки.
2 червня 1891 року за пропозицією ірландського бізнесмена і спортсмена Вільяма Маккрума в футболі введено пенальті, затверджене тринадцятим пунктом Правил гри в футбол.
2 червня 1953 року в лондонському Вестмінстерському абатстві відбулася коронація Єлизавети II, королеви Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії. Вона була старшою з двох дочок короля Георга VI і його дружини Єлизавети.
Сама коронація вважається однією з найпишніших в історії. Це була перша коронація, що транслювалась телебаченням, хоча спочатку ідея телетрансляції мала багато противників, які вважали, що вона порушить сакральність моменту.
2 червня 1975 року вперше за всю історію метеоспостережень в Лондоні в червні випав сніг.
2 червня 2006 року в долині річки Йордан археологи виявили залишки фігових садів посаджених 11400 років тому. Знахідка свідчила, що людина займалася землеробством на тисячу років раніше, ніж вважалося.
2 червня 2007 роки через 19 років 65-річний польський залізничник вийшов з коми, хоча лікарі передвіщали, що прикутий до інвалідного крісла Ян Гржебскі не проживе... більше трьох років. За чудесне воскресіння чоловік всіляко дякував дружині за турботу про нього як професійної доглядальниці.
2 червня у 2010 році депутати Національної асамблеї Квебеку одностайно прийняли законопроект про визнання Голодомору 1932-1933 рр. геноцидом українського народу і проголосили День пам'яті жертв Голодомору.
2 червня 1740 року в Парижі, Франція, народився Донасьєн Альфонс Франсуа де Сад (часто іменований як - маркіз де Сад) - французький аристократ, політик, письменник і філософ, який був проповідником абсолютної свободи, яка не була б обмежена ні моральністю, ні релігією, ні правом. Основною цінністю життя вважав угамування прагнень особистості, а з роками перетворився в основоположника садизму.
2 червня 1743 року в Палермо, Італія, народився Алессандро Каліостро - італійський авантюрист, який видавав себе серед верхівки європейського суспільства за мага, гіпнотизера і масона високого рівня. Називався різними іменами, у Франції також був відомий як Жозеф Бальзамо.
2 червня 1807 року у Богуславі, Київська губернія, народився Іван Сошенко - український художник і педагог, один з найближчих друзів Тараса Шевченка, брав активну участь в його звільненні з кріпацтва.
2 червня 1868 року в Києві народився Федір Андерс - український інженер-конструктор, дирижаблебудівник. У 1911 році він побудував перший дирижабль м'якої конструкції "Київ" і здійснив політ. Всього машина зробила 160 польотів і перевезла близько 200 пасажирів. Після загибелі дирижабля "Київ", винахідник розробив нову конструкцію - гідродирижабль "Київ-2", на якому гондола мала форму човна і могла, в разі необхідності, триматися на воді.
2 червня 1904 року в Фрейдорфі, Румунія, народився Джонні Вайсмюллер - американський спортсмен-плавець, п'ятикратний олімпійський чемпіон, а також актор, найвідоміший виконавець ролі Тарзана.
2 червня 1919 року в Полтаві народився Юрій Тимошенко (псевдонім - Тарапунька) - український естрадний артист і кіноактор, народний комік, майстер скетчу, гуморист. Народний артист.
2 червня 1922 року в Мадриді, Іспанія, народився Хуан Антоніо Бардем - іспанський кінорежисер, сценарист. Найбільш відомий за своїм фільмом "Смерть велосипедиста", який отримав приз ФІПРЕССІ на Каннському кінофестивалі.
2 червня 1929 року в смт. Високий, Харківська область, народилася Галина Хоткевич - українська художниця-писанкарка, молодша дочка стала популяризатором життя і творчості свого батька - українського письменника, музиканта і суспільно-політичного діяча Гната Хоткевича.
2 червня 1946 року в селі Нова Кам'янка (тепер - Львівська область) народився Ярослав Лупій - український кінорежисер, сценарист. Народний артист України. Він поставив картини: "Данило - князь Галицький", "Хліб дитинства мого", "Багряні береги", "Секретний ешелон", "Партитура на могильному камені", "Секонд-хенд".
2 червня 1946 року в Стокгольмі, Швеція, народився Ларс Свен Халльстрем - шведський кінорежисер, триразовий номінант на премію "Oscar".
2 червня 1972 року в місті Чіппінг-Нортон, Велика Британія, народився Вентворт Міллер - американський актор, зірка телесеріалу "Втеча" (2005-2009). Вибрані ролі в кіно: "Заплямована репутація", "Інший світ", "Стелс", "Сповідь", «Та, що говорить з привидами", "Гріфіни".
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер