Для порівняння ми обрали чотири популярних поштових перевізника: Украпоша, Нова Пошта, Justin та Meest. За допомогою калькуляторів ми вирахували вартість відправки посилок з Тернополя по місту, до Києва, у Миколаїв та Бахмач.
Для розрахунків ми обрали дві посилки. Однак невелика, вагою 1 кг та габаритами 20х15х15 сантиметрів. Оціночна вартість – 200 гривень. Також велика посилка вагою 10 кілограмів. Габарити коробки – 50х40х40 сантиметрів. Вартість становить 1000 гривень.
Ми порівняли нові ціни на послуги доставки. Вони наведені на графіку нижче.
«Нова пошта», працює вже 20 років. Загалом в населених пунктах є понад 6 тис. відділень.
З 20 березня перевізник піднімає тарифи на доставку посилок. Це пов’язано зі зростанням тарифів.
– Розуміючи всю складність економічної ситуації, пов’язаної з пандемією та карантинними обмеженнями, Нова пошта тривалий час свідомо не підвищувала тарифи, – повіомляють на сайті перевізника. – Ми працювали на межі можливостей і допомагали країні боротися з ковідом, купуючи медичне обладнання та засоби захисту для лікарень. Але ми вимушені зробити незначне підвищення тарифів у зв’язку зі зростанням цін на пальне, комунальні послуги, інфляцією тощо.
Вартість доставки зросла на 5 гривень. Вартість пакування також зросте. Від 1 до 6 гривень, в залежності від уаковки.
Відповідно до нових розрахунків, вартість нашої невеликої посилки по місту буде коштувати 51 гривню, по Україні – 56 гривень. Велика посилка – 90 гривень по місту, 95 – по Україні.
Доставлятимуть посилку в межах міста один день. До іншого населеного пункту України – 1-2 дні. Все залежить від того, коли саме ви відправите посилку. Зазвичай до обоасного центрі це 1 день. У місто чи селище – 2 дні.
Найбільшим в Україні перевізником є «Укрпошта», яку заснували в 1994 році. Поштові відділення є по всій території країни. Можна без проблем відправити посилку в невеликі міста та навіть села. Загалом на території України є 11 700 поштових відділень.
Можна обрати один з двох видів доставки – «Стандарт» (посилку доставлять у термін до 3 днів у межах міста, до 4 днів у межах області та між обласними центрами та до 6 днів по Україні) та «Експрес» (до 2 днів у межах обласного центру, області та між обласними центрами, якщо оформлюєте відправлення до 14:00 та від 3 днів у межах України, в залежності від населеного пункту).
Для маленької посилки вартість доставки за тарифом «Стандарт» по місту становить 25 гривень, по Україні – 30 гривень. Якщо ж потрібно швидше – вартість «Експрес» трохи дорожча – 30 та 36 гривень відповідно. Для великої посилки доставка по місту «Стандарт» –50 гривень, по Україні – 63 гривень. Швидке відправлення коштуватиме 60 та 65 гривень відповіно. За допомогою калькулятору ми визначаємо лише приблизну вартість доставки, однак у відділенні при перерахунку вона може трохи відрізнятися.
Цей логістичний оператор працює в Україні з жовтня 2008-го року. Загалом у населених пунктах є понад 1700 представництва (включаючи поштомати).
Вартість доставки посилки до різних міст однакова, але відрізняється час доставки. Доставка до відділення маленької посилки коштуватиме 45 гривень. До Києва вона їхатиме 2 дні, до Миколаєва – максимум 4 дні, до Бахмача – 2 дні. Граничний термін доставки також можна порахувати за допомогою онлайн-калькулятора, якщо ввести дату відправки посилки.
Доставка великого відправлення коштуватиме 75 гривень, а доставлятимуть посилку до 4 днів. По Тернополю доставка з одного відділення на інше триватиме 1 день.
Це відносно новий поштовий перевізник, який з’явився у 2017 році. Є як окремі відділення, так і пункти видачі посилок у різних торгових центрах. Загалом в Україні є понад 500 відділень. Вони є в кожному обласному центі, у деяких районах. Однак не всюди вдасться відправити посилку, особливо в невелике містечко.
Відправлення по Тернополю з одного відділення на інше коштує 49 грн для маленької посилки та 89 для великої. В інші міста вартість доставки однакова – 56 для малого відправлення та 97 для великого, відповідно до розрахунків онлайн-калькулятора перевізника. Термін доставки – до 2 днів. По місту – впродовж доби.
Бувають випадки, коли посилку гублять чи нищать в процесі доставки. Товар може прийти пошкоджений. Юрист Ростислав Небельський радить вказувати реальну вартість відправлення. Навіть якщо доведеться трохи переплатити – у разі пошкодження чи втрати на пошті будуть орієнтуватись саме на вказану суму.
– Насамперед потрібно розуміти, що універсального правила для вирішення проблем з перевізником немає, кожну ситуацію варто розглядати окремо, – пояснює адвокат Ростислав Небельський. – Однак є ряд загальних правил, про які варто пам’ятати. Якщо відправлення цінне, то потрібно вказувати саме ту вартість, яку має посилка. Чим більша вказана цінність відправлення, тим більша буде додаткова плата. Не варто занижувати вартість відправлення. У разі втрати чи пошкодження, мова буде йти про компенсацію тієї суми, яку ви вказали. Тому краще трохи переплатити, але бути впевненим, що вартість посилки вам відшкодують.
Фіксувати пошкодження відправлення на фото та відео також важливо, каже адвокат. Це варто робити прямо у відділенні пошти. Також варто перевіряти цілісність відправлення одразу після отримання у поштовому відділенні. Якщо ви принесли посилку додому і виявили пошкодження – довести щось буде важко.
– Деякі поштові перевізники дають можливість перевіряти відправлення одразу у відділенні, – пояснює Ростислав Небельський. – Краще завжди перевіряти посилку на пошті, і якщо ви бачите пошкодження, фіксувати це на відео. Його можна буде використати як докази вашої правоти. Це варто робити одразу, а не коли ви забрали посилку і принесли її додому.
Також, окрім відео фіксації, можна взяти у свідків контакти, які бачили, що ваше відправлення було пошкоджено. Звичайно, якщо перевізник втратив відправлення, то фіксувати вам не буде що.
До того ж, перевізники не захочуть скандалу, адже це удар по їх репутації. Такі питання зазвичай вирішують швидко. Якщо ж виникать проблеми – можна звернутись з позовом до суду.
А яким перевізником користуєтесь ви? Пишіть у коментарях про свій досвід!
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 22 від 31 травня 2023
Читати номер