Оригінальні, зроблені власноруч "Кобзарі" - артбуки вони створили з нагоди святкування 200-річчя з Дня народження Тараса Шевченка.
"Кобзар", вкладений у бандуру, - це колективна робота, до якої долучилися і працівники бібліотеки, і читачі, і творчі люди, розповідає завідувач бібліотеки № 4 Світлана Козелко.
- Саму бандуру допоміг зробити мій чоловік, - каже вона. - Для цього ми придбали фанеру, пінопласт, бамбук, маленькі завісики, які тримають віконце для "Кобзаря", середину інструменту обклеїли оксамитовим папером.
Кожна деталь "Кобзаря" зроблена своїми руками, продовжує пані Світлана.
- На сторінках книги можна прочитати уривки з творів Шевченка, - розповідає вона. - Кожна сторінка оздоблена цікавими роботами, виконаними у різних техніках. Так, тут є різні аплікації. Приміром, квілінг – викладені фігурки зі скрученого паперу, а також аплікації із серветок та стрічок. Є навіть портрет Шевченка, викладений з меленої кави – робота майстрині Анни Болдіної. Також у "Кобзарі" можна побачити чорно-білу графіку, петриківський розпис, розпис на тканині за допомогою воску та барвників – батік. Окрім того, є багато вишивки хрестиком та гладдю.
- Портрет Шевченка вишивала моя мама, а картину "Катерина" вишивали чотири дні працівниці бібліотеки Оля Уніят та Наталя Бартух, - каже Світлана Козелко. - А ще сестра нашої працівниці Наталія Бейгер виготовила оригінальну аплікацію з різаних ниток.
Загалом робота над "Кобзарем" була копіткою та тривалою, розповідає завідувач бібліотеки. До неї долучилися десятеро людей, які працювали над "Кобзарем" близько трьох місяців. "Кобзар" має 19 двосторонніх сторінок.
- Це лише перший том "Кобзаря", - каже Світлана Козелко. - Але проект надзвичайно зацікавив багатьох людей, тому ми вже думаємо над другим томом.
Не менш оригінальними є й інші артбуки, які створили тернопільські бібліотеки. Виставку цих "Кобзарів" можна було упродовж минулого тижня оглянути в центральній міській бібліотеці для дорослих. Тепер артбуки перенесли в Український Дім "Перемога". Після завершення Шевченківських святкувань кожна бібліотека забере свій арт-бук у читальний зал.
- У нас є 12 міських бібліотек, і кожна з них створила свій неповторний арт-бук, - розповідає головний бібліотекар центральної міської бібліотеки Ірина Гаврилюк. – Вони відрізняються один від одного. Артбуки – це мистецькі книги ручної роботи. Тут представлена і графіка, і малюнок аквареллю, і техніка квілінг, і батік, і вишивка.
До речі, під час створення артбуку центральна дитяча бібліотека використала новітні технології. На сторінках "Кобзаря" є QR-коди, за допомогою яких кожен може читати збірку поезій, користуючись спеціальною програмою зі смартфону.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер