— Класний керівник Ільницька Наталя Петрівна з вересня 2020р. вимагає у мого сина, Гуменюка Богдана, здати 178 грн. на ремонт класу, бо всі класні керівники даної школи робили ремонт у класах за свої кошти. Останньою краплею для мене стала виховна година, коли класний керівник вимагала при всіх дітях, щоб мій син віддав їй гроші за ремонт і записав у щоденнику 178 грн. Класного керівника 6 класу Ільницьку Н.П. підтримує директор школи Коваль Ірина Франківна. Мій син не хоче йти у школу. Я — вдова, сама виховую двох дітей, чоловік помер чотири роки тому, — написала жінка на власній сторінці у Facebook 14 березня.
Журналістам "20 хвилин" Наталія Гуменюк розповіла, що вимоги її син отримував ще із вересня. Але вона дізналась про це лише зараз.
— Він нічого мені зразу не розповів. Тільки коли сів робити уроки, я побачила запис в щоденнику. Він розповів про ситуацію, яка слалася в класі і попросив дати йому гроші, щоб на нього більше не сварилися, — сказала мама хлопчика.
Жінка опублікувала фото табеля та щоденника свого сина, де простим олівцем було записана сума, яку потрібно здати нібито на ремонт.
— Навіть після публікації жодної реакції зі сторони адміністрації не було, — каже мама школяра.
Про ситуацію з соцмереж довідались в управлінні освіти, культури, молоді і спорту, праці та соціального захисту населення Зборівської міської ради, у складі якої є село Перепельники.
— За останній рік фінансування закладів освіти покращилось. Минулого року ми закупили матеріали для ремонту, роздали їх, всього вистачало. Наразі ті потреби, які були, ми задовільнили. Буває по-різному, є батьки, які самі хочуть зробити пожертви. Наприклад, мають дитину в першому класі, зібралися і вирішили то, то і то зробити. Але ці питання батьки вирішують самостійно, — сказав керівник правління Михайло Бігус.
Керівник відділу освіти каже, що до таких рішень батьків, школи не мають жодного відношення, а централізовано, кошти збирати вчителі теж не можуть.
— Жодних офіційних звернень до нас в управління не було. Якщо батьки мають такі скарги — ми закликаємо їх повідомляти в нашу установу. Щодо цього випадку, буде внутрішнє розслідування, — сказав пан Бігус.
Під дописом Наталії Гуменюк коментар залишила начальниця управління освіти і науки Тернопільської ОДА Ольга Хома.
— Пані Наталю, зателефонуйте! — написала Ольга Хома.
Ми також намагались звернутись до начальниці облуправління за коментарем.
— Жодних звернень ні в наше ,управління, ні в управління освіти громади з цього приводу так і не надходило. Зі слів жінки ремонти в класах робили робили за кошти працівників, і ми розбираємось, чому вчителі робили ремонти, а не місцевий орган влади, — каже пні Хома. — Також видано наказ про проведення службового розслідування. Хочу сказати, що з прийняттям Закону про децентралізацію, великі повноваження мають громади. І заклад, насамеперед, мав би звертатись до свого засновника, тобто в профільне управління ОТГ. Якщо проблеми виникають і там — можна звертатись в обласне управління.
Також Ольга Хома розповіла, що сама пані Наталія теж працює у тому ж навчальному закладі педагогом. Хоча сама жінка у дописі цього не вказує.
Наші журналісти намагались зв'язатись із директоркою Перепельницької школи, аби отримати коментар щодо ситуації. Проте стаціонарний номер не відповідав. З'ясувалось, що телефон в школі відключили. Ми знайшли мобільний номер директорки і дзвонили на нього кілька разів 15 та 16 березня, але нам так і не відповіли.
Керівниці школи ми надіслали повідомлення у Viber. І хоча у мережі вона з'являлась — повідомлення не прочитала і на нього не відповіла.
Не відреагувала на наші дзвінки і класна керівничка.
Якщо вони мають власну позицію щодо ситуації, просимо звернутись в редакцію. Ми готові опублікувати їхні коментарі.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 закону "Про освіту" держава забезпечує безоплатність повної загальної середньої освіти, гарантує безоплатне забезпечення підручниками (у тому числі електронними) всіх здобувачів освіти та педагогічних працівників", — роз’яснює МОН.
Це положення підтверджує рішення Конституційного Суду. Жоден нормативно-правовий акт в Україні не передбачає і не може передбачати можливість впровадження у державних чи комунальних закладах загальної середньої освіти програми за умови обов’язкового придбання за кошти батьків відповідних робочих зошитів, підручників чи інших матеріалів.
— Отже, будь-які форми тиску на батьків щодо сплати ними будь-яких коштів чи їх примушування до придбання робочих зошитів, підручників, комп’ютерної техніки, проведення ремонтів у класах "є прямим порушенням положень Конституції та законів України, та є неприпустимим", — йдеться в повідомленні.
Нагадаємо, раніше начальниця управління освіти і науки облдержадміністрації Ольга Хома заявляла, що керівників закладів каратимуть, якщо ті вимагатимуть гроші з батьків першокласників.
Вона закликала у таких випадках звертатись в управління освіти громади або обласне управління з офіційними скаргами.
Тернопільське обласне управління освіти і науки
Адреса: м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8
Телефон: (0352) 52-23-53
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер
Якщо дійсно недають, то теж роблять правильно, бо ніхто непросить,- взаємопорука - недодиректор боїться щоб не скинули, вчитель щоб не звільнили, така собі взаємопорука