25 лютого – День, який обов’язково стане переломних для Тернопільщини, вважають медики. Адже вакцинація від коронавірусу уже розпочалася. Нагадаємо, 16 тисяч доз вакцин поки що отримала наша область. Нею зможуть вакцинувати вісім тисяч осіб, адже через 28 днів вони повинні пройти ревакцинацію. У першу чергу щеплюють медиків, які працюють з хворими на ковід. Такі є в 27 закладах області.
Та поки інші ще готуються до прибуття вакцини у регіони чи медустанови Тернополя, вони вже щепилися. Дев’ять із 46 працівників інфекційного відділення КНП «Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня». Першою ж вакцинованою в області стала завідувачка відділення Ольга Дивоняк. ЇЇ щепили вакциною CoviShiel – це індійський аналог вакцини AstraZeneca.
Вона – жінка, мама, а ще прекрасний лікар. Кваліфіковану роботу медика знають багато жителів Тернопільщині. Пані Ольга разом з колегами не раз рятували дитячі життя, у тому числі і від підступного ковіду. Саме завдяки їхній праці у відділенні найкращі показники по наданню допомоги діткам, хворим на коронавірусну інфекцію. А Тернопільщина має нульову смертність серед дитячого населення, і це, звісно, дуже тішить.
Як і решті колективу, нашій співрозмовниці доводиться працювати і вдень і вночі, у вихідні та святкові. Щодня вона повертається додому з бажанням, щоб були здорові її пацієнти, а також рідні. Працюючи в інфекційному відділення, лікарка усвідомлює всі ризики та чітко знає, наскільки підступною може бути хвороба.
– Я не хворіла на коронавірус, і мої рідні – теж. Саме тому прийняла для себе це рішення – вакцинуватися, аби захистити своїх близьких, своїх знайомих, – каже вона. – Я сьогодні щаслива. Бо вакцинація стартувала. Працюючи з інфекційними недугами вже не один десяток років, я знаю, що саме вакцинація дасть можливість сформувати колективний імунітет до коронавірусу. Якщо сумувати кількість людей, які вже перехворіли, а також тих, які отримають щеплення, то можемо говорити про те, що кількість хворих зменшиться, а разом з тим – і чисельність важких випадків, які потребують госпіталізації, а найголовніше – летальність.
Кожен із дев’яти працівників відділення прийняв для себе виважене рішення, запевняє завідувачка. Адже кожен із них усвідомлює всі ризики нелегкої роботи і те, що ніхто з нас насправді не застрахований від хвороби. А безпека сімей та пацієнтів, із якими контактують щодня, – у пріоритеті.
Ті, хто перехворіли, мають почекати пів року після одужання, а вже потім зробити щеплення. Ті, хто ще вагаються, мають час подумати. Адже вакцинація носить рекомендаційний характер, а не обов’язковий, наголошує пані Дивоняк.
– Щеплення від коронавірусу нічим не відрізняється від інших, каже співрозмовниця. Ін’єкція була в плече, ніяких больових відчуттів. Перед процедурою виміряли температуру тіла, – розповідає пані Ольга. – Говорити про якісь побічні ефекти поки ще рано. Як і після будь-якої вакцинації можуть бути болючі прояви, невеличке почервоніння в місці ін'єкції чи незначне підвищення температури. Тому ми не розглядаємо такого варіанту, щоб усі вакцинувалися в один день. Будемо спостерігати 10-14 днів і робити приблизно такі проміжки між вакцинаціями працівників. Адже ми повинні забезпечити роботу відділення.
Стати першим лікарем в області, яка отримала щеплення, зізнається, було не страшно.
– Нічого лячного немає, повірте, – наголошує вона. – Кожні два тижні ми проходимо тестування на визначення антитіл до коронавірусу, щоб знати, перехворіти чи ні. Поміряли температуру, самопочуття добре, катаральних проявів недуги немає, антитіла від'ємні – працюємо, йдемо на вакцинацію. Перед самим щепленням таких обстежень ніхто не проводить.
Рідні та друзі Ольги Дивоняк розділяють її радість.
– Вони радіють разом зі мною. Адже хвилюються за моє здоров'я, а я – за їхнє, – каже пані Оля.
Ольгу Девоняк щепили вакциною CoviShield. Це індійський аналог вакцини AstraZeneca.
Минулого року AstraZeneca уклала угоду з Індійським інститутом сироваток Serum Institute of India на виробництво своєї вакцини від ковіду. Serum Institute, один зі світових лідерів з виробництва вакцин, виготовляє цю вакцину за ліцензією AstraZeneca. Індійська AstraZeneca отримала локальну назву CoviShield.
Вакцини AstraZeneca крім Індії виробляють також у Південній Кореї. Вакцини обох цих виробництв були схвалені ВООЗ.
Нині в мережі можна натрапити на безліч міфів і чуток довкола цих препаратів. Однак Ольга Дивоняк має на це власну лікарську позицію.
– Насправді наше населення часто керується нездоровими закликами мереж проти вакцинації, антивакцинальними роликами, статтями тощо, а не вірить думці науковців та медичних спеціалістів. Тому навіть якби нам зараз привезли американську Pfizer, все одно було б небагато охочих, які поспішали б вакцинуватися. Люди мають усвідомити, що лише щеплення від інфекційного захворювання – найкращий метод запобігти його масовому розповсюдженню.
Вакцини AstraZeneca схвалені Всесвітньою організацією охорони здоров'я і Європейською агенцією з лікарських засобів (EMA). Їх дозволили використовувати у понад 50 країн світу, серед яких ЄС, Велика Британія та США.
Ефективність захисту проти Covid-19 становить близько 63%.
Масштабні клінічні випробування у Британії, Бразилії та Південній Африці за участі 23 тисяч людей показали, що AstraZeneca є безпечною та ефективною для профілактики Covid-19 у людей віком від 18 років.
Нещодавно почали випробування, щоб перевірити ефективність цієї вакцини для дітей віком від 6 до 17 років.
Як і будь-які ліки, ця вакцина може спричинити побічні ефекти, хоча вони виникають не у всіх. Більшість побічних ефектів AstraZeneca були легкі і зникали за кілька днів.
Британська агенція з контролю ліків і медичних препаратів опублікувала таку інформацію про побічні ефекти AstraZeneca:
Дуже часті (з'являлися в більше ніж 1-ї з 10 людей): біль, почервоніння, свербіж, набряк або синці у місці ін'єкції; погане самопочуття; відчуття втоми; озноб; головний біль; нудота; біль у суглобах або м'язах.
Поширені (можуть виникати менш ніж в 1 людини з 10): затвердіння у місці ін'єкції; лихоманка; блювання; симптоми, схожі до грипу - висока температура, біль у горлі, нежить, кашель та озноб.
Нечасті побічні ефекти (можуть виникати менш ніж в 1 людини зі 100): відчуття запаморочення, зниження апетиту, біль у животі, збільшені лімфатичні вузли, надмірна пітливість, свербіж шкіри або висип.
Читайте також:
Вакцина від COVID-19 вже в Тернополі. Кого щеплять першим та де зберігатимуть препарати?
Щеплення проти COVID-19 в Україні: які вакцини будуть
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер