Посеред дня в центрі Тернополя безхатьків чимало. Хтось просить перехожих подати кілька гривень, хтось гріється на сонці, хтось - спить. На журналістів, які підходять до них із випічкою в руках, люди реагують по-різному.
Першою ми побачили бабусю біля Катедрального собору. Вона просила її не фотографувати. Попри спеку вона - у куртці та з пов’язаним шарфом на голові. За хліб дякує та просить ще купити водички.
Через кілька хвилин до нас сам підходить чоловік. З вигляду йому не більше сорока років. Представляється Іваном.
- Дайте 20 гривень на автобус, - просить він. - Я з Коломиї, Івано-Франківська область. Приїхав сюди на роботу. Заробив гроші, їх передав додому, а сам залишився на вокзалі. Поки чекав на потяг, у мене все вкрали. Я три дні тут жив в однієї старшої жінки, але вона нічим мені не може допомогти. Тому ходжу, прошу тут у людей. Не вистачає кілька гривень.
Даємо гроші. Хоча і не впевнені, що використає їх на квиток додому.
У центрі Тернополя ми знайшли провулок, де ночують безхатьки. На вулиці Грушевського вони облаштували собі справжній нічліг. Запах нестерпний, людей там у час, коли прийшли журналісти, не було. Але добре видно, що навіть про такі умови для життя господарі потурбувалися.
Один із чоловіків, якого зустріли неподалік того помешкання, копирсався у смітниках поряд. Поряд грались діти. Їхні батьки були зовсім поруч. Але як малеча, так і дорослі, спокійно реагували, ба навіть ігнорували безхатьків.
А поблизу вулиці Валової у перехожих гроші просив ще один чоловік з бородою. Поряд - пляшка з-під пива. За булочку щиро дякує. Із журналісткою говорить охоче. Розповідає, як опинився у такій ситуації.
- Дякую тобі, дитино, - каже чоловік. - Мене сестра з дому вигнала. Бо відсидів 17 років. Але нікого не вбив і не згвалтував... Потім вийшов, але йти не було куди. Роботу знайти не міг, бо в тюрмі мене зробили майже інвалідом (показує шрами на животі - прим.ред.). Тепер я сам-один. Більше нікого не маю. Ночую на вулиці. Живу тут. Уже багато років.
Він зізнається, що п'є, але лише тому, що так легше переносити біль.
Ми запитали у людей, що просять милостиню, чи часто їм її подають. Майже усі вони відповіли, що часто. Залишається лише одне питання: чи усю її витрачають на їжу?
Ольга Турчак, журналістка
Здивувала одна з бабусь, якій ми давали хліб. Видно, що вона хотіла його , але спочатку не відмовлялася брати. Казала, що тут є люди, яким це потрібніше.
Так, я розумію, що багато хто звинувачує їх самих, мовляв, так добре людям: алкоголь і все таке, але осуджувати когось - не для мене. От коли ти проходиш повз людину, яка живе на вулиці, може виникати відчуття відрази, але в когось має бути і частина співчуття. От, я з тих людей, у яких вони його викликають. Уявімо, що ти сидиш, просиш милостиню, а єдине почуття, що ти викликаєш у людей, - це відраза.
Я не можу сказати, що готова віддати гроші кожному, хто в мене їх попросить. На вулицях чимало шахраїв, алкоголіків і таке інше, але моя справа - допомогти їжею. Що далі - людина вирішує сама. Завжди особливо болюче реагую,коли в безхатьків ще й діти на руках.
Загалом, визнаю, що я досить таки наївна. Особливо в ситуації з чоловіком, який просив гроші на дорогу. Може, і нема в нього дому в іншій області. Ну але що, якщо є? Закликаю всіх допомагати людям, які просять, коли маєте таку можливість. Бо поки ми будемо це робити, цей світ буде в порядку.
Наталія Корпан, журналістка
Часто ці люди зловживають нашою довірливістю, обманюють нас, і замість того, аби працювати і заробляти на життя перебиваються «легкими грошими», випрошеними у нас. Гроші, які ми дали на хліб чи на квиток, можуть бути витраченими на горілку. Хоча це вже буде не наша відповідальність.
Я розумію, що це люди, які потрапили в скрутну ситуацію і не можуть самостійно вийти із замкненого кола проблем. Але вважаю, що той хто хоче знайти роботу чи допомогу, то він її знайде. Є ж соціальні служби, наприклад.
Про шахраїв взагалі мовчу. Дуже часто на вулицях міста до мене підходили люди із прохання дати гроші на проїзд "додому" кудись там в іншу область, бо у них вкрали речі. І я давала їм кілька гривень, вони дякували і казали, що нарешті сьогодні вже зможуть потрапити додому. А за пару днів я зустрічала цих людей на тому ж місці і на мої питання : "Чому ви ще не поїхали додому?" чи "Скільки вам ще не вистачає коштів? ", вони мене просто ігнорували.
Звісно, коли під час виконання редакційного завдання я спілкувалась із безпритульними, слухала їхні історії, то співпереживала їм. Хоча, на мою думку, якщо ви вже хочете допомогти людині на вулиці, то краще купіть щось необхідне, а не давайте гроші. Можливо потрібен одяг чи медикаменти.
А ще можна ділитись із безхатьками списком організацій, які можуть їм допомогти.
А як часто ви даєте гроші або їжу безхатькам на вулиці? Чи варто їм допомагати? Відповіді залишайте у коментарях.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер