Як ОСББ мають підготувати будинки із централізованим опаленням до зими
Підготовка до зими будинків, які мають централізоване опалення. Таку нараду із представниками управлінських компаній та ОСББ провели у Тернополі. На чому наголошували фахівці — у матеріалі.
Як підготуватись до зими, що робити у разі довготривалих вимкнень електрики, зникнення опалення і мінусової температури у будинку. Ці аспекти, зокрема, обговорювали на зустрічі із представниками влади, комунальних підприємств міста, РЕМу та головами ОСББ, чиї будинку мають централізоване опалення.
Головне, на чому, зокрема, наголошували, у разі виникнення надзвичайної ситуації — не панікувати. Усі відповідні служби відпрацювали алгоритми дій у випадку зникнення електрики чи газу.
У разі надзвичайної ситуації першими будуть отримувати електрику і тепло за допомогою альтернативних джерел — об'єкти критичної інфраструктури.
Цього року у Тернополі також відкриють 12 пунктів масового проживання населення. Вони розраховані більше на жителів будинків із індивідуальним опаленням, адже там, де є центральне теплопостачання, зберегти тепло буде легше.
У разі відсутності електрики людей застерегли менше користуватися свічками, адже це може призвести до пожежі у будинку.
На що варто звернути увагу управителям
Наразі у Тернополі є 1747 багатоквартирних будинки, із них 715 мають центральне опалення. Про це повідомив голова ГО «Рада голів ОСББ міста Тернополя» Сергій Лупак.
— На що треба звернути увагу. Перше, щоб були у мережі врізки, куди можна під’єднати шланги для зливу рідини з будинку. Чи холодне водопостачання, гаряче, чи опалення. Далі. Дехто каже «ми будемо відкручувати головку фільтра і туди будемо ставити перехідник для того, щоб зливати вод». Та ті головки вже давним-давно закисли, якщо відкрутите, то перехідника не знайдете і ніхто не злиє тої води. Потім той фільтр ніхто не закрутить назад. Огляньте, ще є час. Встановіть зливні крани на тих мережах, які у вас є. Ще температура дозволяє, — розповідає Сергій Лупак.
Також управителям будинку треба знати, як правильно перекрити ІТП. Для цього порадили звернутися до комунального підприємства теплових мереж «Тернопільміськтеплокомуненерго». Також присутнім нагадали, що за внутрішньобудинкові мережі відповідають жителі, профільні підприємства обслуговують їх до будинку.
Утеплення будинків важливе
Під час наради доповідала і директорка приватного підприємства «Благоустрій» Галина Гевко. Вона, зокрема, наголосила, на важливості утеплення будинків. Адже у разі аварійного вимкнення електрики і відключення опалення, важливо не допускати замерзання комунікацій.
Зокрема, треба утеплити горище, всі вікна на сходовій клітці мають бути засклені, зачинені. Вікно не має складатися з 2-3 частин. Вхідні двері також мають бути відремонтовані і зачинятися. Це стосується і дверей до підвалу.
Також потрібно зробити обхід і написати акт осіннього огляду житлового будинку.
Потрібно обстежити електрощитові, вони також мають бути закриті.
Центральне опалення
Про роботу КПТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» розповів на нараді головний інженер Віталій Грубенюк. Він зазначив, що зараз підприємство забезпечене багатьма альтернативними джерелами живлення.
Щодо забезпечення газопостачання у разі надзвичайних ситуацій, то наразі найбільші котельні міста вже об’єднані між собою у єдину мережу, ці роботи продовжують і по інших об’єктах. Окрім того, на підприємстві є можливість використовувати не тільки газ, але й альтернативні види палива.
— Потужності інших альтернативних видів палива не вистачить, щоб забезпечити все місто. Була розроблена схема підключення обʼєктів, які є вкрай важливі. Це опалення лікарень, обʼєктів, визначених для перебування в холодну пору року людей, коли буде відсутнє тепло в будинках, — зазначив Віталій Грубенюк.
Також він пояснив особливості постачання тепла у будинки, де встановлений індивідуальний-тепловий пункт, коли немає світла.
— Коли буде відключення електроенергії, не всі будинку отримають тепло, тому що є ІТП. На сьогодні встановлено більше 300 ІТП і якщо буде відключення електроенергії, вони не зможуть отримувати тепло. Ми минулого року виконали роботи по встановленню перетинок в середині будинку, щоб обійти індивідуальні теплові пункти і всі решта, які ми встановлюємо ІТП, вони встановлені паралельно, і, відповідно, є можливість повернутися на стару схему. Але для того, щоб стара схема працювала, необхідно замінити запірну арматуру. На вході — це перша засувка, і дуга засувка, яка йде після ІТП. Якщо ці засувки у вас будуть працювати, перехід на систему, яка працювала до ІТП, є дуже швидким і це можна зробити буквально за 15 хвилин, — пояснює Віталій Грубенюк.
Важливо! Рішення про роботу без ІТП, чи про спуск води у будинку приймає виключно комісія з надзвичайних ситуацій за погодження КП «Тернопільміськтеплокомуненерго». Самостійно у будинках такі дії проводити заборонено.
Також під час зустрічі виступили представники РЕМу і Тернопільміськгазу. У присутніх було чимало питань про роботу підприємства, тому вирішили погодити окрему дату зустрічі представників ОСББ із фахівцями.
Постачання води
Комунальне підприємство «Тернопільводоканал» забезпечене генераторами. На цьому наголосив керівник КП Володимир Кузьма. Генератори зможуть підтримувати роботу системи у разі зникнення електрики, але повністю забезпечувати надання послуг не зможуть. Адже для цього потрібна велика кількість палива, вартість якого наразі не включена у вартість послуги.
Зважаючи на це людям радять завжди мати в домі запас питної води. Окрім того, по місту працюють колонки-качалки. Володимир Кузьма наголосив, вода із бюветів не проходить знезараження, тому пити її не рекомендують, або тільки після кип’ятіння.
Також КП закупило ємності для розвезення води по мікрорайонах у разі критичної ситуації. В таких випадках одна людина зможе набрати до 5 літрів рідини.
Тривожна валіза
Також присутнім під час зустрічі нагадали, що важливо мати зібрану тривожну валізу. У ній мають бути, зокрема:
- копії важливих документів у водонепроникній упаковці.
- ліхтарик з запасними батарейками до нього
- ніж
- сигнальний засіб (свисток тощо)
- пакети для сміття (120 літрів – штук п’ять, може замінити тент)
- мотузка (діаметром 4-5 мм, довжина 5-10 см)
- нитки, голки
- аптечка першої необхідності: бинт, лейкопластер, йод, вата, активоване вугілля, ліки, які ви приймаєте на постійній основі
- одяг
- гігієнічні засоби
- сірники, запальничка, свічка
- запас їжі на кілька днів.
Підсумовуючи зустріч, головам ОСББ наголосили, що у них також має бути роздрукована тривожна папка, у які буде наявна основна інформація про будинок, кількість мешканців, зокрема тих, хто не може пересуватись без сторонньої допомоги або людей з інвалідністю, контакти мешканців.
Додамо, у середу, 11 вересня, проведуть ще одну зустріч, але вже для представників будинків, де є індивідуальне опалення.
Читайте також:
На порозі опалювального сезону: кому перерахують субсидії і хто має право на отримання допомоги
Де на Тернопільщині вигідно купити дрова: розповідаємо про лісництва та ціни
Зима не за горами: як Тернопіль та область готуються до ймовірних блекаутів
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
knjaz
Ірина
Читач72
666