Зима не за горами: як Тернопіль та область готуються до ймовірних блекаутів

Сонячні, вітрові, газотурбінні та газопоршневі електростанції встановлюють на Тернопільщині. Усе це частина підготовки до опалювального сезону в умовах війни і обстрілів енергетичних обʼєктів. Як проходить цей процес і яку підтримку пропонує держава — дізнавалися «20 хвилин».
Приблизно на 50% готові обʼєкти комунального господарства до опалювального періоду на Тернопільщині. Це відповідає плановим показникам, наголосив директор департаменту архітектури, містобудування, житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської ОВА Володимир Харченко. Особливу увагу приділяють підготовці енергетичного сектору.
Державні програми для встановлення енергообладнання
— Зокрема, постановою Кабінету Міністрів №673 від 6 червня 2024 року запроваджений порядок надання фінансової державної допомоги фізичним особам, який передбачає надання пільгового безвідсоткового кредиту на закупівлю альтернативних джерел енергії у власних домогосподарствах. З початку цього тижня (з 22 липня 2024 року, — авт.) уповноважені банки-партнери реалізації даної програми отримали необхідний фінансовий ресурс і фактично розпочалась робота із підготовки до видачі кредитів, — розповідає пан Володимир.
На сайті Фонду розвитку підприємництва зазначено, що із програмою «Енергонезалежність фізичних осіб – власників домогосподарств» наразі працюють п’ять уповноважених банків:
1. АТ КБ «ГЛОБУС»
2. АТ «Сенс Банк»
3. АБ «УКРГАЗБАНК»
4. АТ КБ «ПРИВАТБАНК»
5. АТ ДЕРЖАВНИЙ ОЩАДНИЙ БАНК УКРАЇНИ
— Постановою кабінету міністрів від 18 червня 2024 року №708 внесені зміни до пункту 9 Порядку надання фінансової допомоги підприємствам за програмою 5-7-9, відповідно до якої збільшені можливості для середнього бізнесу щодо закупівлі розподіленої генерації, збільшивши планку пільгового кредиту до 150 мільйонів, — продовжує директор департаменту.
Також в Україні триває реалізація програми «ГрінДІМ», яка передбачає механізм компенсації на закупівлю, зокрема, сонячних електростанцій для ОСББ і ЖБК.
Читайте також: Від 11 тисяч гривень до 32 тисяч доларів: які енергорішення пропонують мешканцям ОСББ
Встановлення газотурбінного та газопоршневого обладнання для бізнесу
Володимир Харченко наголосив, що незабаром очікують рішення про зняття ввізного мита на генеруюче обладнання.
— Для цього на території області визначено 34 пріоритетних місця, де є сприятливі умови для встановлення газотурбінного або газопоршневого обладнання, де є наявні вільні потужності на системах розподілу, а також є наявні потужності газових мереж, що дозволяє встановити газотурбіни на загальну потужність близько 170 мегаватів. З цих 34 місць у нас по 8 уже є обладнання на когенераційні установки, ще по п’ятьох локаціях у нас є потенційні учасники, які проводять роботу щодо організації проєктування і отримання документів на встановлення такого обладнання загальною потужністю близько 45 мегават, — додає Володимир Харченко.
Когенераційні установки у Тернополі
Як повідомив «20 хвилин» директор КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» Андрій Чумак, спершу у котельнях міста планували встановлювати сонячні електростанції. Але потім від цієї ідеї відмовилися, через їхню малу потужність. Натомість встановлюють 4 когенераційних установки. Ще дві у місті вже були встановлені раніше.
— Це така машина, яка разом виробляє електрику і тепло. І вони працюють не тільки тоді, коли є таке джерело, як сонце або вітер. Вони виробляють електричну енергію половину від того, що вони виробляють теплову енергію. Це в основному робиться для того, щоб не залежати більш менш від електричної енергії. І вони забезпечать котельні тим, щоб у разі вимкнення електрики не припиняти надавати теплову енергію, а надлишок буде передаватися у мережу з тим, щоб забезпечити обрані містом об’єкти, наприклад, такі як лікарні, поліклініки, насосні станції водоканалу чи інші, — говорить Андрій Чумак.

Чотири когенераційні установки у Тернополі отримали завдяки проєкту енергетичної безпеки від USAID. Вони вартували близько 110 мільйонів гривень без ПДВ, розповідає Андрій Чумак. Ще близько 30 мільйонів виділило місто на встановлення цих установок, що теж є доволі непростим процесом.
Загальна потужність когенераційних установок у Тернополі приблизно 4,5 мегават електроенергії, та близько 5 мегават теплової енергії. Завершити їхнє встановлення у Тернополі мають у вересні. Наразі ці процеси в державі спростили.
Спростили процедуру приєднання
— Додатково внесені зміни до постанови №352 від 26.03 Національної комісії, де значно спрощена процедура приєднання додаткових когенераційних установок, додаткових джерел генерації. Знижено термін видачі технічних умов до двох днів паралельно з мінімізацією запланованих заходів і паралельно ці заяви надаються в держенергонагляд для контролю за виконанням. Тобто дуже стислі терміни і також є можливість використовувати всі резерви потужності без сплати за приєднання, — розповідає Роман Дорош, заступник технічного директора з перспективного розвитку та інвестицій АТ «Тернопільобленерго».
Фахівець також відзначив, що раніше сонячна і вітрова генерація працювали тільки паралельно із енергосистемою. Тобто у разі блекауту альтернативні джерела не здатні забезпечувати електрикою інфраструктуру. Зараз приєднання сонячної і вітрової генерації зобов’язує інвестора встановлювати також акумулятори для зберігання виробленої енергії. Потужність акумулюючи пристроїв має бути рівною або більшою, за потужність панелей чи вітрової установки.
На сьогодні загальна потужність відновлювальних джерел енергії в області складає понад 220,95 МВт, до яких входять:
- 17 міні гідроелектростанцій – 12,42 МВт;
- 4258 сонячних електростанцій домогосподарств – 121,25 МВт;
- 45 промислових сонячних електростанцій – 80,25 МВт;
- 2 вітрові електростанції –5,47 МВт;
- 2 біогазові електростанції – 1,57 МВт.
Вітрові електростанції на Тернопільщині
— На сьогодні тільки виданих технічних умов на об’єкти, які перебувають на стадії проєктування будівництва і встановлення, це понад 30 мегават. В стадії наладки на сьогодні біля Кременця вітрові установки, біля Заложців, біля Вишнівця, і у Підволочиській громаді. Робота триває.
Розвиток вітрової енергетики дуже перспективний, пояснив фахівець, адже така установка працює і вдень, і вночі, і не залежить від погоди чи сезону.
Альтернативні джерела енергії встановлюють місцеві аграрії
Над енергонезалежністю працюють і аграрії Тернопільщини. На сьогодні впроваджують проєктів загальною потужністю 10 мегават, повідомив Володимир Харченко. І хоча вони використовуватимуть ці ресурси для власного споживання, це позитивно вплине на загальне електропостачання в області. Тобто чим більше обʼєктів матимуть власні джерела енергії, тим менше навантаження буде на мережу в цілому.
Енергонезалежність комунальних підприємств
На сьогодні на підприємствах, установах та організаціях комунальної та державної форм власності, а також об’єктах соціальної сфери Тернопільщини встановлено понад 1700 генераторів. Також у громадах самостійно шукають можливості щодо встановлення сонячних електростанцій, наголосив Володимир Харченко. Адже кредитування комунальних підприємств на сьогодні є проблемним.
Читайте також: Генератори є, грантів немає: як громади на Тернопільщині готуються до зими
Зазначимо, дізнатися більше про те, як саме готуються до зими в умовах війни у Тернополі наразі не вдалося. У Тернопільській міськраді не коментують цей процес, а у відповідях на інформаційні запити повідомляють, що така інформація у період воєнного стану не може бути розголошена. Тож досі лишається відкритим питання, наприклад, чи отримуватимуть містяни послуги з водопостачання та водовідведення у разі тривалих аварійних вимкнень, чи, скажімо, як грітися взимку тим, у кого індивідуальне опалення. «20 хвилин» продовжить шукати відповіді на ці питання.
Додамо, загалом під час опалювального сезону 2024/2025 в області працюватиме 1138 котелень. Станом на середину липня підготували майже 560 котелень усіх форм власності, 1933 житлових будинків та 535 об’єктів соціально-культурного призначення.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
myvova83Ніяк
-
ВолодимирТо як то то то то то то