Зробити усмішку гарною неможливо, коли в роті не вистачає хоч одного зуба. Який матеріал вибрати для зубного протеза, досліджували кореспонденти “RIA плюс”
Металокерамічні протези найчастіше встановлюють люди, які приїхали із заробітків, “жовті” — замовляють надзвичайно рідко, а от металопластмаса користується найбільшим попитом. Ще досі можна встановити справжні золоті зуби.
Металопластмаса — компроміс між ціною і якістю
Металопластмасові коронки в Тернополі користуються популярністю лише тому, що вони коштують дешевше, ніж металокерамічні, хоча й дорожче, ніж “жовті” залізні коронки.
— Металопластмасові незнімні протези розраховані на 3-4 роки, — стверджує лікар-стоматолог стоматкабінету “Стоматологія без болю” Віктор Габрих. — Проте термін їх “служби” може залежати від навантаження на них і від конституції людини.
Тобто якщо людина худенька і не гризе такими зубами горіхи чи кістки, зауважив лікар, вони можуть прослужити значно довше. Але такі зуби можуть з часом втратити блиск і змінити колір.
— Для прикладу порівняйте дві тарілки — пластмасову і фарфорову, — каже пан Віктор. — Там, де пластмасова гнеться і ламається — фарфор витримає. Та й бруд і жир з пластмаси змивається гірше, ніж з кераміки. До пластмаси прилипає навіть жувальна гумка.
Металокераміка не любить перепаду температур
До найнадійніших матеріалів більшість лікарів відносить кераміку.
Пані Анна приїхала з Італії, аби вставити собі шість зубів саме з металокераміки. Перед кабінетом лікаря-стоматолога вона розповіла кореспондентам “RIA плюс”, що в Неаполі, де вона мешкає, поставити металокерамічну коронку їй коштувало б близько 300 у.о.
— Мені вигідніше приїхати сюди і тут протезувати зуби. Заодно й рідних провідаю, — сказала пані Анна. — Єдине, за що хвилююся, щоб після того, як поставлять металокераміку, в Італії не почали боліти під нею зуби.
Лікар стоматкабінету “Усмішка” Андрій Горохівський сказав жінці, що аби поставити металокерамічні коронки, потрібно видалити із зубів нерви. Адже у неї так звані дрібні зуби.
— В пані Анни низька висота коронкової частини зуба, і якщо не видалити із нього нервове закінчення, він може з часом почати боліти під коронкою, — стверджує лікар.
Він запевнив, що пульпують зуб під металопластмасою і металокерамікою у більшості випадків, щоб не знімати коронки, коли зуб почне боліти.
Після того, як із зуба видаляють нерв, його пломбують і обпилюють. Потім роблять відтиск, моделюють зуб і виготовляють коронку.
Якщо потрібно зняти протез — на тильній стороні коронки є так звана гірлянда. Завдяки їй протез можна зняти, не пошкодивши його. А ще вона захищає металокераміку від перепаду температур.
— Металокераміка, як і власні зуби, може швидше зноситись, якщо після гарячого чаю їсти морозиво, — зауважив пан Андрій. — А гірлянда виконує ще й функцію терморегулятора.
Лікар пообіцяв, що пані Анна через сім днів зможе забрати коронки. За цей час їй доведеться ще два рази прийти на примірку.
“Жовті” коронки — небезпечні
Проте інколи люди ставлять ще “жовті” коронки. Вони є найдешевшими, але ніде у світі зараз таких не використовують. Єдиною їхньою перевагою є те, що при встановленні нервові закінчення із зуба не видаляють.
— Обпилювати зуб також потрібно значно менше, ніж при встановленні металокераміки, — каже лікар стоматкабінету “Denta Vi” Тетяна Скидан. — Проте “жовті” коронки я б назвала небезпечними. Адже вони робляться із металу, який при контакті з їжею і слиною окислюється. В результаті утворюються хімічні сполуки, шкідливі для людини. “Жовті зуби” — це пережиток часів Союзу.
Вона зауважила, що в Тернополі “жовті” зуби ставлять зараз лише пенсіонери чи літні люди, які не мають грошей на дорожчі, а жувати їжу вже нічим.
Інколи пацієнти хочуть зробити якісь оригінальні замовлення. Приміром, виготовити золоті зуби.
— Одного разу до мене прийшов чоловік, який хотів поставити золоті коронки, — пригадав Андрій Горохівський. — Наважитись запитати, чому золоті, я не посмів. А згодом з’ясувалось, що чоловік нещодавно вийшов із місць позбавлення волі і це була його примха. Довелося робити зуби із золота, хоча можна було просто запломбувати їх.
Андрій Горохівський зауважив, що перед тим, як ставити коронки, потрібно пересвідчитися, чи дійсно пошкоджений зуб не можна реставрувати, запломбувати, відбілити чи наростити. Адже протези ніколи за замінять власних за міцністю.
Довідка “RIA плюс”
Ціни на протези у стоматкабінетах Тернополя
“Жовті” залізні зуби — 40-60 грн
Металопластмаса — 140-160 грн
Металокераміка — 300-400 грн
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.