Пляж «Циганка» готовий до прийому відвідувачів, але очікуються сприятливі погодні умови та рішення виконавчого комітету, аби повноцінно розпочати пляжний сезон.
На пляжі працюватимуть й рятувальники, — після офіційного старту сезону. А наразі на "Циганці" обстежили дно, повідомила речниця міськради Мар’яна Зварич.
Днями на сайті міськради з’явилось повідомлення, що стартували роботи з підготовки до літнього купального сезону акваторії Тернопільського ставу в межах міського пляжу «Циганка».
Пізніше на пляжі «Циганка» будуть проведені роботи з влаштування відпочинкової зони та розміщення інформаційних табличок про необхідність дотримання протиепідемічних заходів. У міськраді обіцяють повідомити додатково дату відновлення літнього купального сезону у Тернополі.
«20 хвилин» завітала на обидва пляжі Тернополя – «Циганку» і Дальній, та перевірила справжню готовність до початку сезону. Зазвичай у травні пляжі вже працювали, однак, цього року підвела погода.
Першим ми проінспектували пляжну зону «Циганки». В обідню пору 20 травня там лишень мамочки з візочками гуляли та працівники тамтешніх кафешок закінчували приготування. І пари закоханих обіймались на причалі.
Трохи людей з дітками було на дитячому майданчику, що за сектором із тренажерами. Навпроти – зона із піском, а посередині вже натягнули сітку для волейболу. Трав’яний пляж без сміття. Навпроти – вбиральні, роздягальні та душові. Вирушаємо туди, аби перевірити, чи все працює.
Перші двері – вбиральня для людей з інвалідністю. Смикнули за ручку – зачинено. Поруч ще дві кабінки вбиралень. Обидві теж під замком. На одних з дверей взагалі ручка відсутня. Далі – переодягальні. Сміття там не було, а от павутиння аж темно-сірого кольору — у всій красі. Стіну, засиджену мухами ще, певно, минулоріч, теж варто було б відмити.
Поруч кілька секторів душових. Сітки для розпилення води є, а от кранів поки немає.
Доки все фотографуємо і оглядаємо, до нас підійшов літній чоловік у форменому одязі і з нашивками «Охорона», який до цього сидів неподалік, на лавці. Цікавився, хто ми і навіщо все знімаємо. Представились, розбалакались. Чоловік, ніби виправдовуючись, запевняв: все відремонтують і приведуть до ладу найближчими днями. От лишень би погода дозволила.
Все поремонтуємо, побачите, люди будуть задоволені і гарно відпочиватимуть, — запевнив чоловік у формі.
А чим ви тут займаєтесь? – питаю.
Та пильную, щоб нічого не вкрали і не понищили.
Збоку на душовій – карантинне оголошення. Там йдеться про дотримання норм і що дистанція між відпочивальниками має бути не менше двох метрів. Цей плакат майже непомітно, якщо умисне до нього не підійдеш.
Через дорогу – причал. І вивіска, що купатись та ловити рибу там заборонено. На причал, змінюючи одна одну, заходять парочки закоханих. Кілька хвилин обіймів, кілька селфі – і молоді люди йдуть. А на зміну їм заходить нова пара.
По трав’яному пляжу хазяйновито прогулюються дикі качки з голубами. Поки що вони тут господарі. Невдовзі їм доведеться потіснитись. Бо, як показує досвід минулих років, за гарної погоди на «Циганці» яблуку ніде впасти.
Їдемо на Дальній пляж. Дорога від готелю «Галичина» і аж до пляжної зони – майже ідеальна. Минулі роки там полюбляли влаштовувати автоперегони, через що нерідко траплялись аварії. Одна з них забрала життя зовсім молоденьких хлопців. Тепер на цій дорозі не поганяєш – через кожні кількасот метрів там лежачі поліцейські. Причому, аби їх проїхати досить високою машиною, водієві доводиться щораз пригальмовувати.
При в’їзді до пляжу – сміттєві контейнери. Причому окремо для пластику, окремо для решти сміття. Сміттєві баки, помальовані в зелене та з одягненими великими сміттєвими мішками, розміщені по всьому пляжу – на відстані кількох метрів один від одного. Свіжопомальовані і переодягальні на пляжній зоні. Гачків, аби повісити одяг, як і на «Циганці» там немає — принаймні поки що. Павутині менше, але таки хотілося б, аби до початку сезону її взагалі там не було. Пісок, як бачимо, цього року ще не завозили і до ладу не доводили.
Якщо стояти обличчям до ставу – праворуч завжди розміщувалась відпочинкова зона, де можна було орендувати стіл з мангалом. Поки що там ніхто й нічого не підготував. Але навпроти, по інший бік пляжу, вже з’явились нові альтанки – з десяток. Розраховані на різні компанії. Деякі з альтанок поки обтягнуті целофаном. Кілька – відчинені. На вході до кожної прикріплений антисептик та правила поведінки у відпочинковій зоні. Там зазначено, що на цьому пляжі відстань між відпочивальниками має бути не менше за півтора метра. Нагадаємо, на «Циганці» - на пів метра більше.
Поруч з ними – ближче до води – вежа, на якій чергують рятувальники. 20 травня там рятівників не було, але сама вежа помальована, а зверху майорить український прапор.
Вище альтанок — вказівники. Стрілка праворуч показує, що за кілька метрів вбиральні. Вказівники зі стрілками досить яскраві і чималі — їх видно здалеку. Але, чим ближче підходиш до вбиралень, вони видаються абсолютно непотрібними. До туалетів веде стійкий сморід, і переплутати, що там розташовано, важко. Самі цегляні туалети важко назвати придатними у сучасній відпочинковій зоні – звичайні дірки у підвищеннях на підлозі. Тому на особливий комфорт, як і в минулі роки, розраховувати не варто.
Через дорогу від пляжної зони з піску — частина з трави. Там вже натягнули сітку для волейболу та встановили інформаційний щит, що багаття палити на цій ділянці заборонено. Подібних, але з інформацією про правила поведінки на пляжі і в воді, поки що немає.
Ріллю із засохлого болота, яку під час негоди наробили самі ж водії, теж доведуть до пуття. Як завжди приженуть трактор і все вирівняють. От лишень чи надовго це допоможе? Журналісти стали свідками, як на в’їзд до пляжу заїхала вантажівка з цистерною бетону, кілька разів почовгала на місці і, розвернувшись, погнала в бік новобудов, яких попри дорогу до пляжу чимало.
Туалети теж обіцяють довести до ладу. Звичайно, тут не зроблять вбиральні з євроремонтами, адже через відсутність води і, відповідно, зливу, компактів облаштувати неможливо, але нестерпному смороду спробують дати раду. Працівники запевняють: смердить не завжди. Чи від погоди, чи від тиску надворі залежить – досі не розуміють.
Орендар просить тернополян, коли негода і дощі, не заїжджати автом на територію і не місити болото. Звертається і до тих, хто неподалік будується, аби попередили працівників та припинили перетворювати відпочинкову зону на площадку для розвороту важкої будівельної техніки.
Орендар вже уклав договір з рятувальниками, аби обстежили і почистили дно ставу з боку пляжу. Підписані угоди і щодо дезінфекції поверхні та піску, а також щоб обробили ділянку від кліщів та інших шкідників. Санстанція, коли все доведуть до ладу, візьме проби піску та води. Перед початком сезону покосять траву.
«20 хвилин» знову проінспектує міські пляжі та відпочинкові зони на початку роботи.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер