Кременецький Миколай

Кременецький Миколай
Храм Святого Миколая у Кременці є одним із найстаріших, а його сині із білим масивні стіни тільки підкреслюють поважний вік.

Що там можна побачити

Храм Святого Миколая у Кременці є одним із найстаріших, а його сині із білим масивні стіни тільки підкреслюють поважний вік. Незважаючи на те, що церква розташована у гамірному центрі міста, від неї віє спокоєм: споруда, хоча й не стрімка, як готичні храми, а навпаки — із приземкуватими прибудовами, та вона спрямована до неба — до Бога. Це особливо підкреслює вежа-дзвінниця з балконом від сторони центральної вулиці Кременця і просторими, але, на жаль, закритими дощаними ставнями вікнами. У будні в храм потрапити важко, адже за дзвіницею на мініатюрному подвір’ї відвідувача очікують старовинні двері з такою ж масивною колодкою. Відкритий він у свята.

Відео дня
an>

 

Історії цього місця

Церква Святого Миколая є православною, втім, впродовж своєї історії вона належала різним конфесіям. Вперше про храм на цьому місці йдеться у грамоті Бони Сфорци — дружини короля Речі Посполитої Сигізмунда І Августа. У документі, датованому 5 червня 1538 року, королева дає привілеї на ім’я священика Станіслава Лопуховського. Останнього призначили ректором першого у Кременці костелу, а за самим храмом закріпили поля, угіддя, будинки для директора школи, настоятеля та обслуги храму. Тоді ж костел отримав право шинкування у місті, варіння медів, пива та гоніння горілки.

Цей храм був дерев’яним. Він носив назву Успіня Пресвятої Богородиці. Існує припущення, що костел не постав на порожньому місті, а на нього перетворили православну церкву.

У 1606 році луцький католицький єпископ латинського обряду Мартин Шишковський із дозволу короля Сигізмунда ІІІ поселяє при храмі ченців ордену францисканців. А після 1631 року князі Вишневецькі та Збаразькі збудували замість дерев’яної споруди кам’яну. Приміщення монастиря поряд церкви ченці збудували самі завдяки зібраним пожертвам.

Цікаво, що вже у ті давні часи XVII-XVIII століть францисканці розгорнули у місті активну проповідницьку діяльність. Особливо цікавими, як свідчать історики, були різдвяні свята і Пасха. Під час перших у храмі влаштовували вертеп зі скульптурами, який потім мандрував Кременцем аж до Стрітення. А на Пасху кременчани йшли до плащаниці. Аби здивувати людей, отці ставили біля гробу Господнього ляльки двох воїнів, які рухалися та моргали очима, коли віруючі ступали кроки і таким чином стрясали підлогу. Вже тоді існувала хресна дорога і перед Великоднем для віруючих проводили своєрідні екскурсії нею.

Така активна робота католицького ордену підпадала під осуд православних. Внаслідок поділів Речі Посполитої Кременець захопила Росія, а після польського повстання 20 серпня 1832 року монастир і костел передали православним. Храм 6 грудня цього ж року пересвятили у соборну церкву Святого Миколая.

Цікаво, що після того, як у католиків відібрали цю церкву, у місті постав ще один костел — Святого Станіслава. Саме його звели взамін. Цей храм стоїть неподалік Миколаївської церкви.

Як туди дістатися

Храм розташований у центрі Кременця з правої сторони від головної дороги міста. Щоб потрапити до нього, не варто їхати до місцевої автостанції, а зійти на одній із зупинок поблизу центру. З Тернополя до цього міста можна доїхати одним із автобусів, що курсують із міжміського автовокзалу. Перший рейс на Кременець відправляється з обласного центру о 5.15, а останній – о 22.20. Квиток коштує від 15,88 до 19,29 грн. Дорога займе приблизно 1,5 год. У Кременці є декілька готелів, де можна зупинитися.

 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (2)
  • Anonymous
    Кременець приваблює краєвидами та архітектурою, а також чистотою. Тернопіль — чудове зелене місто. Але подивишся, які тут є смітники, то .... Все залежить від людей.
  • Anonymous
    а ще там дуже радо зустрічають і розказують цікаві історії..... взагалі, Кременець вартий того, що б у ньому побувати хоча б раз. але краще їхати, коли тепло, бо погуляти є де. і відпочити є де.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
22:00 У Львові провели унікальну операцію з пересадки пальця з ноги на руку пораненому військовому play_circle_filled 21:00 З гільз «проросли» квіти: у Тернополі діти створювали «вазочки надії» photo_camera 20:05 Спадковий договір: хто може укласти і чим він відрізняється від заповіту? 19:07 Тернопільщина вже має нового прокурора. Що про нього відомо? Від читача 23:01 Концерт Abraham Kenny (Австралія) 19:02 Запевняв, що це дочка, але навіть не знав її віку. Для кого збирає гроші чоловік у центрі Тернополя? 18:00 До мільйона від держави постраждалим від війни: хто може отримати і як подати заяву 17:20 Планували втечу через гори: жителів Тернопільщини спіймали на кордоні з Румунією 16:50 У рідному селі на Чортківщині зустріли воїна Миколу Лейбюка, який повернувся з полону 16:10 Коли у Сопільче встановлять оновлений водяний млин та скільки це коштуватиме: «20 хвилин»дізналися photo_camera 15:45 У «Дії» з’явиться функція скарг на держслужбовців 15:10 Маскували під далекобійників: тернополянин переправляв військовозобов’язаних за кордон 14:30 ​​​​У суді допитали ветерана, якого обвинувачують у побитті муніципального інспектора 13:56 Петриківському кільці Subaru врізався у відбійник: драгер показав 2,66 проміле 13:27 Зеленський підписав закон щодо відпусток військових 12:50 З прапорами, хлібом та сіллю у Чорткові зустріли Героя, який повернувся після двох років в полону photo_camera 12:15 На Дніпропетровщині раптово зупинилося серце рятувальника з Тернополя Богдана Черняка 11:50 Збитків на 2 мільйони: Головного інженера з Кременця підозрюють у забрудненні річки Іква 11:22 У школах та садках Тернополя встановлюють обладнання яке вимірюватиме температуру, CO₂ і вологу 10:35 У лісі на Тернопільщині знайшли мертвим чоловіка , якого розшукували понад місяць
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up