Для цього треба їхати в Іран або Ірак. Та їх навіть не розглядали як варіант, бо там весь час тривали бойові дії. Інша справа - Сирія.
Не кухня, а суміш традицій
Мандрівники приїхали в столицю Сирії під вечір. Коли поселилися в готелі, чоловік Олесі запропонував поїхати у ресторан з національною кухнею.
- Якщо в країнах Європи є фешенебельні, вишукані ресторани з романтичною обстановкою, то в Сирії – таких катма, - продовжує українка. - Усі, навіть найдорожчі заклади нагадують їдальні. Інтер'єр - простий: голі стіни, низенькі стільчики і столи.
Сирійська кухня - чудернацька суміш арамейських, кавказьких та арабських традицій. Її особливість - широке використання різних зернових та овочевих культур, спецій, оливкової олії, кисломолочних продуктів і лимонного соку.
М'ясні страви - поживні та прості.
- Сирійська кухня дуже схожа на ліванську, - ділиться спостереженнями співрозмовниця. - На перший стіл - салати, зелень, лаваші, мачанки з перетертих бобових, які нагадують густу сметану. На другий - м'ясо і риба.
Особливо дівчині засмакували тамтешні десерти: різноманіті види пахлави, щербет і “кунафу” - тісто з горіхами, кремом або сиром.
Навіть їла у паранджі
Наступного дня туристи вирушили на екскурсію у центр Дамаска. Хоча надворі була майже 45-градусна спека, всі жінки ходили в темних паранджах з цупкої тканини із прорізами для очей, у чоботах і чорних шкіряних рукавицях. Вони нагадували тернополянці японських ніндзя.
- Пізніше я відпочивала в Об'єднаних Арабських Еміратах, - веде далі Анастасія. - Хоча це - теж арабська країна, вона значно цивілізованіша. Я бачила багато молодих дівчат у тамтешніх торгових центрах. Вони теж були в паранджах, але інколи - із прозорого шовку, одяг мав невеликі розпорки.
У Сирії все було дуже суворо. Тернополянку це лякало.
- Здавалося б, гарна, сонячна країна, з чистим, безхмарним небом, але всюди - і справа, і зліва біля тебе - гнітюча чорна маса, - пригадує дівчина. - Мені дуже запам'ятався випадок у ресторані. Туди зайшов чоловік - глава мусульманського сімейства - із чотирма жінками та дітьми. Вони сіли за столик по сусідству.
Всі жінки були в паранджах. Одна - в густій вуалі, яка закривала все обличчя. Коли вона їла, то навіть її не піднімала, а трішки відгинала однією рукою.
Населення було неграмотне
Населення Сирійської арабської республіки - 20,2 млн. Більше половини - мусульмани-сунніти. Іслам закріпився в Сирії у 661 році. Дамаск став столицею Арабського халіфату - могутньої держави, що простягалася від Піренейського півострова до Центральної Азії.
Хоча незалежність Сирії налічує трохи більше 60-ти років, але цивілізація зародилася там ще в 4 тисячолітті до нашої ери, - пояснює Анастасія. - Це місто - одне з найстаріших постійно заселених міст у світі і найдавніша з сучасних столиць.
Державна мова в Сирії - арабська. На Півночі часто можна почути курдську. З іноземних найпопулярніші англійська, французька та... російська.
Глава держави - президент. За конституцією, він повинен бути мусульманином, - додає дівчина. - У 1950 р. запровадили безкоштовну і обов'язкову початкову освіту. Раніше більше 90% населення було неграмотне.
За чисельністю війська Сирія займає 16-те місце в світі. Її збройні сили налічують 320 тисяч.
Юнаків беруть в армію на два роки, коли їм виповниться 18-ть і лише за умови, що в хлопець - не один у батьків і має хоча б одного брата, - каже тернополянка. - Інакше призову вже не підлягає. Його вважають годувальником родини.
Фотографувати жінок не можна
Багато звичних для нас жестів можуть виявитися за місцевими нормами непристойними. Втім, проявляти зайву стриманість у Сирії також не варто. Таку поведінку можуть неправильно розцінити. Наприклад, як невдоволення співрозмовником.
Особливий етикет - стосовно їжі. Брати гроші і речі треба правою рукою. Поганий тон - їсти стоячи або на ходу, а також дивитися в обличчя людині, яка їсть, - продовжує туристка. - Не можна сідати так, аби підошви ніг були направлені в чийсь бік. Це - ознака презирства і зневаги.
Під час потиску рук не можна дивитися в очі співрозмовнику. При цьому не можна тримати іншу руку в кишені або інтенсивно розмахувати нею в повітрі.
Хоча Коран забороняє споживання спиртного, для Сирії це питання не актуальне, - зауважує Анастасія. - Алкогольні напої можна придбати в будь-якому магазині, ресторані або барі, але не варто розпивати у всіх на виду. У священний місяць Рамадан бажано поводитися коректно. Зокрема, утримуватися від прийому їжі і напоїв на людях.
У Сирії заборонено фотографувати державні установи, внутрішнє убранство мечетей, військові і транспортні об'єкти та жінок. Перед зйомкою у християнських храмах варто запитати дозволу.
Не бажано вступати з сирійцями в політичні суперечки, особливо на тему Ізраїлю. Стосунки між двома країнами - ворожі, - розповідає тернополянка. - Тож якщо ваша думка не співпадає з офіційною позицією, краще утриматися від коментарів.
Всюди треба торгуватися
Вологість у внутрішніх районах дуже низька. Так легше переносити спеку. Середні температури січня - +4-12С, липня - +26-33С.
Обов'язково треба користуватися захисними кремами проти сонячних опіків і пити багато рідини, - веде далі дівчина. - Бажано - мінералку або свіжі соки.
На вулиці варто носити головний убір, а очі захищати окулярами, які не пропускають ультрафіолет.
Найнебезпечніший період для перебування надворі - з 11.00 до 14.00, - додає українка. - Тому екскурсії краще планувати в ранкові і вечірні години, а в обід робити перерву на "сієсту".
З валютою у Сирії працюють тільки банки й магазини duty free. Вони розташовані не лише в аеропорту. Всюди, особливо у приватних магазинах і на ринках, можна торгуватися - збити ціну вдвічі досить легко.
Грошова одиниця - сирійський фунт або, як його часто називають, - “ліра”, - пояснює Анастасія. - Розрахуватись іноземною валютою майже неможливо.
Обміняти гроші можна в готелях та обмінниках комерційного банку Сирії. Комісія відсутня.
Кредитні карти приймають дуже рідко, - каже тернополянка. - Так можна придбати авіаквитки, розрахуватися в великих магазинах, в офісах деяких компаній з оренди авто і великих готелях.
Політична обстановка в Сирії складна, тому краще утримуватися від різких висловлювань на тему політики країни, а ще краще - взагалі її не зачіпати.
Туристам бажано уникати скупчень людей і масових акцій протесту. Паління в громадських місцях заборонене. Порушників штрафують.
Місцеві жбурляли в туристів каміння
Наступного дня тернополянка з друзями вирушили на екскурсію у центр Дамаска. Їх зустріла гід-росіянка.
Вона одружилася з сирійцем і вже довго жила у Дамаску, - пригадує Анастасія. - Гід була одягнута по-європейськи. Лише носила хустину. Вона розповідала, що навіть не може набрати екскурсійну групу. Туристи приїжджають по одинці або парами. Переважно - з сусіднього Ірану. Зібрати групу з 20-ти росіян, які прилетіли подивитися Дамаск, дуже важко.
Туристи проїхалися Дамаском. Особливо їм запам'ятався Будинок парламенту і дуже красивий, грандіозний фонтан.
- Він - величезний, як наш Театральний майдан, працює цілорічно і ввечері світиться різними кольорами, - каже тернополянка. - Поки ми його обійшли, минуло близько десяти хвилин. Неймовірне видовище!
Після оглядової екскурсії компанія хотіла прогулятися містом. Проте прогулянку зіпсували місцеві.
Гід дала нам годину вільного часу, - розповідає дівчина. - Коли ми звернули в один із кварталів, побачили групу сирійців. Чоловіки щось викрикували арабською. Потім почали жбурляти в нас каміння. Ми були шоковані і поспіхом сіли у машину. Надвечір уже повернулися в Ліван.
Турвізу відкривають на два тижні
Посольство Сирійської Арабської Республіки (Київ, вул. Білоруська, 5, 2-й пов.) працює з понеділка до п'ятниці з 9.00 до 16.00. Контактні телефони: (044) 489-55-51, 489-55-52. Звичайна турвіза дає право на двотижневе перебування у країні. Час співпадає з київським.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер