Після Великодніх свят багато жителів Тернопільщини будуть повертатися за кордон, де заробляють гроші.
Які можуть виникнути проблеми на кордоні? У яких країнах найбільший попит на працівників, аналізуємо.
Про чинні пропозиції запитуємо у менеджера із персоналу Асоціації роботодавців Світлани Повар.
– Найбільший попит на роботу зараз займають країни так званої глибшої Європи: Німеччина, Голландія, Бельгія. Саме тут встановлені найжорсткіші правила при перетині кордону, тому люди часто вдаються до нелегальних методів потрапити туди на роботу. Польща зі всіх країн – найлегальніша, хоча й попит зараз на неї сильно впав. Це пояснюється зниженням заробітків у країні, – каже вона.
З якими ж проблемами найчастіше стикаються тернополяни при перетині кордону?
– Найчастіше – це неуважність, 99.9% наших громадян не вміють уважно читати та уважно слухати. Якщо на кордоні уповноважена особа задає питання, потрібно на нього відповісти чітко один раз. Бо, як показує практика, чим більше хочемо наговорити зайвого, тим менший шанс на виїзд, –пояснює пані Світлана.
Фахівець розповіла, що більшість людей все-таки обізнані із можливими заборонами, які можуть бути накладені законом, зокрема ті, хто сплачують аліменти чи кредити. Часто запитують про це, оформляючи пакет документів на виїзд, загалом проявляють дисциплінованість у даному питанні.
Про обов’язковість паспортів вакцинації і коли саме країни-роботодавці почнуть масово їх вимагати, наразі невідомо. У держав немає чіткої схеми з цього питання. Зате є країни, які вже не довіряють українським ПЛР тестам і покладаються на результати виключно своїх, наголошує Світлана Повар.
Розглянемо основні пункти, про які вам потрібно знати.
Насамперед те, що дане питання регулюється п.5 ч.1 ст.6 Закону України «Про порядок виїзду з України та в`їзду в Україну громадян України».
Конституцією України, зокрема, ст.33 гарантовано право вільно залишати територію України за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Таким чином, ніхто «просто так» не зможе вас позбавити цього права.
Через що держава накладає таку заборону?
Згідно зі ст.6 Закону України «Про порядок виїзду з України та в`їзду в Україну громадян України», право громадянина України на виїзд з України може бути тимчасово обмежено у наступних випадках:
Найпоширенішою підставою для заборони у виїзді за кордон є вищезазначений пункт 4.
Що розуміти під терміном «ухилення»?
Поняття «ухилення від виконання зобов`язань, покладених на боржника рішенням» варто розуміти як будь-які свідомі діяння (дії або бездіяльність) боржника, спрямовані на невиконання відповідного обов`язку у виконавчому провадженні, коли виконати цей обов`язок у нього є всі реальні можливості (наприклад, наявність майна, грошових коштів тощо) і цьому не заважають будь-які незалежні від нього об`єктивні обставини (непереборної сили, події тощо).
До прикладу, несплата аліментів, якщо працюєте за кордоном є яскравим прикладом ухилення від виконання зобов‘язання. Хоча часто трапляється, коли боржник по сплаті аліментів взагалі не знає про таке своє зобов’язання. Скажімо, під час судового розгляду справи про стягнення аліментів людина перебувала за кордоном й не знала про судовий процес, не сплачувала офіційні аліменти, натомість добровільно допомагала дитині, не вимагаючи розписку від дружини. Даний випадок не розцінюється як «ухилення», але це потрібно доводити у суді.
Так, для цього можете заздалегідь звернутися до Державної прикордонної служби України із запитом про можливість перетину кордону. Зробити це можна прямо на сайті служби: https://dpsu.gov.ua/ua/elektronne-zvernennya/
Або ж перевірити себе у Єдиному реєстрі боржників: www.erb.minjust.gov.ua .
Також можна скористатися сервісом моніторингу відкритих даних – Опендатабот, у якому для виїзду за кордон важливо перевірити такі реєстри:
Як вирішити проблему?
Оскаржити ухвалу суду першої інстанції щодо тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України в апеляційному суді. При цьому, варто враховувати реальний термін розгляду судом апеляційної скарги, як правило, судова процедура може тягнутися від 1-го до 2-х місяців.
Радимо скористатися інтерактивною мапою світу, де міститься найактуальніша інформація про візи, дозволи та обмеження в умовах пандемії COVID-19: https://tripadvisor.mfa.gov.ua/
Як користуватись мапою?
Громадяни України, які на даний час мають право в’їхати до Республіки Польща, після перетину кордону зобов’язані дотримуватись 10-денного карантину за умови відсутності у них клінічних симптомів хвороби.
Увага! Починаючи з 30 березня 2021 року запровадили наступні вимоги:
Для осіб, які в’їжджатимуть до Польщі з-поза Шенгенської зони – передбачено обов’язковий карантин. Наявність негативного результату тесту на Sars-CoV-2, зробленого у країні з якої в’їжджає особа, не звільнятиме від карантину. Звільнення від карантину можливе лише у разі отримання негативного результату тесту на Sars-CoV-2 (ПЛР або антиген), виконаного на території Польщі.
Для осіб, які в’їжджатимуть до Польщі з Шенгенської зони – зобов’язані мати негативний результат тесту на Sars-CoV-2 (ПЛР або антиген), отриманий не пізніше, ніж за 48 годин до перетину кордону. Вказаний обов’язок стосується осіб, які подорожують пішо, індивідуальним або пасажирським транспортом. У випадку відсутності негативного результату тесту, особа скеровуватиметься на карантин. Звільнення з карантину можливе у разі отримання негативного результату тесту на Sars-CoV-2, виконаного на території Польщі.
РАЗОМ З ТИМ ВІД ОБОВ’ЯЗКУ ПЕРЕБУВАННЯ НА КАРАНТИНІ після в’їзду на територію Польщі ЗВІЛЬНЕНО:
Виїзд громадян України з Італії дозволений.
З 03 листопада 2020 року в Італії запроваджено поділ регіонів на т.зв. “зони ризику” (червона, помаранчева, жовта), відповідно до яких застосовуються обмежувальні карантинні заходи.
Червона зона (наразі в загальному стосується регіонів Кампанія, Емілія Романья, Фріулі Венеція Джулія, Лаціо, Ломбардія, Марке, П’ємонт, Пулья, Венето, АП Тренто, проте запроваджується на період великодніх свят у дні: 03, 04 та 05 квітня 2021 року – на всій території країни) – заборона пересування, закриття закладів громадського харчування, торговельних центрів, заборона зібрань, закриття музеїв, виставкових центрів, кінотеатрів.
Помаранчева зона (в загальному стосується регіонів: Абруццо, Базіліката, Калабрія, Лігурія, Молізе, Сицилія, Сардинія, Тоскана, Умбрія, Валь д’Аоста, АП Больцано) – заборона пересування з 22.00 до 05.00 годин, закриття закладів громадянського харчування, закриття у вихідні та передсвяткові дні торговельних центрів, закриття музеїв, кінотеатрів, театрів, спортивних залів.
Жовта зона (наразі не стосується жодного регіону) – заборона пересування з 22.00 до 05.00 годин, обмеження діяльності закладів громадянського харчування, закриття у вихідні та передсвяткові дні торговельних центрів, закриття музеїв, кінотеатрів, театрів, спортивних залів.
З детальною інформацією (італійською мовою) щодо застосованих обмежувальних заходів можна ознайомитись на офіційному сайті Уряду Італії за посиланням: http://www.governo.it/sites/new.governo.it/files/Dpcm_20201103_aree.pdf
Починаючи з 30 березня 2021 р., загалом усі особи, які подорожують до Німеччини повітряним транспортом, до початку поїздки мають надати негативний результат тесту на Covid-19. Це вимагається незалежно від країни, з якої вони в’їжджають. Виняток становлять особи віком до 6 років та члени екіпажів літаків. Негативний результат тесту перед вильотом має бути наданий авіакомпанії.
Тестування має проводитися за кордоном відповідними пунктами тестування не раніше, ніж за 48 годин до в’їзду до Німеччини (момент взяття зішкрібу). В тих країнах, де зробити тест у такий спосіб неможливо, тестування можуть проводити авіакомпанії або за їхнім дорученням – треті особи/інші установи.
Загалом визнаються діагностичні методи ампліфікації нуклеїнових кислот (PCR, LAMP, TMA), а також тести на антиген. Експрес-тести на антиген визнаються в тому разі, якщо вони відповідають мінімальним критеріям, рекомендованим ВООЗ. Тести на наявність антитіл не визнаються.
Подорожуючі мають зберігати результати тесту протягом щонайменше десяти днів після в’їзду до Німеччини та надавати їх компетентним установам на їхню вимогу.
З 11.07.2020 усі подорожуючі старше 16 років, які прибувають з-поза меж ЄС або країн «червоної зони», по прибуттю мають заповнювати спеціальну форму «Public Health Passenger Locator Form».
У разі подорожі приватним автотранспортом, форму потрібно надсилати протягом 12 годин після прибуття на територію Бельгії на електронну адресу: [email protected].
Починаючи з 18.12.2020, є обов’язковим 10-ти денний карантин (самоізоляція) для усіх, хто прибуває з-поза меж ЄС та країн “червоної” зони.
Носіння захисних масок для осіб старших 12 років є обов’язковим на вулицях, транспорті та громадських місцях.
Після прибуття на територію Бельгії, є можливим проходження тесту на COVID-19. Визнаються виключно результати тесту, який був зроблений в Бельгії. Тест можливо пройти одразу після прибуття, в аеропортах Бельгії.
Читайте також:
Які нові функції доступні для тернополян у додатку «Дія» вже з травня? Аналізуємо
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер