Завітайте в Калинову церкву в Сидорові

Завітайте в Калинову церкву в Сидорові
Костел домініканців-обсервантів у Сидорові набув незвичайного плану у формі герба Калинова — на честь його фундаторів Калиновських: Мартіна, кам’янецького каштеляна (помер 1738 р.) та його сина Людвіка, вінницького старости (помер 1770 р.).

 

Що там можна побачити

 

Відео дня
>Побачити такий великий храм та ще й із сонячним годинником на одній з веж у звичайному селі спершу не сподіваєшся.

 

Та здивування зростає ще більше, коли дізнаєшся, що сама церква збудована у вигляді старовинного герба шляхетського роду Калиновських, а всередині неї є залишки органу. Якщо стати на відстані від будівлі, можна побачити, що вона нагадує не тільки лук із напнутою стрілою, але й справжній листок калини.

 

Зараз храм є діючим римо-католицьким костелом. Його відновлюють, але дуже повільно: досі на церкві перекрили новою бляхою тільки ліву вежу і приблизно третину основної частини споруди. Годинник стоїть з іржавим циферблатом, а будинок дзвіниці і колишніх келій ченців домініканців-обсервантів — у руїні.

 

Перед храмом розташоване величезне, поросле травою, подвір'я, котре частково оточує старий двометровий мур. Тут чисто, але місцеві мешканці не дуже шанують римо-католицьку святиню і скидають у її підвали сміття. Так і виходить, що одні люди моляться у церкві, а інші — засмічують її підземелля, посилаючись на те, що це храм поляків.

 

 

Історії цього місця

 

Костел у Сидорові архітектори та історики називають унікальним, адже його збудували не так, як інші римо-католицькі церкви. Так, дві вежі споруди нагадують шестикутні зорі із Герба Калиновських, а задня частина не заокруглена, а загострена, наче вістря стріли.

 

А з'явилося це архітектурне сидорівське диво у далекому XVIII столітті. Будівництво особливого храму замовив коронний гетьман Речі Посполитої Мартин Калиновський. Вельможа захотів, щоб навіть дім для молитви Богу нагадував про славу його роду. І задум таки вдався, адже за його втілення взявся один із найвідоміших архітекторів того часу — Ян де Вітте. Він, між іншим, був комендантом Кам'янець-Подільського замку і свекром грекині Софії Глявоне, для якої пізніше Станіслав Потоцький збудував славнозвісний парк “Софіївка”, що в Умані. Правда, пізніше церкву добудовували, але план і вигляд її залишився тим же. Слава храму з часом тільки зростала, та про нього забули за радянських часів, коли з релігією боролися.

 

Як туди дістатися

 

Доїхати до Сидорова із Тернополя можна тільки через Гусятин. До цього райцентру часто курсують автобуси із “великого” автовокзалу нашого міста, але найкраще їхати туди рейсом “Тернопіль-Гусятин”, котрий вирушає в дорогу о 8.55. Дорога займе приблизно дві години. Квиток вартує 14,5 грн. Із Гусятина до Сидорова об 11.00 є автобус. Ціна квитка — 2 грн. Назад до райцентру теж варто їхати автобусами. Втім, можна їхати до Сидорова власним авто.

 

 

Кому варто їхати

 

Сидорів славний не тільки “калиновим” храмом, але й замком у формі корабля, чистим повітрям і сосновим лісом. Це надзвичайно приємне місце для сімейного відпочинку на природі.

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (2)
  • Anonymous
    Цікаво як то храм може бути зараз діючим? Мабуть, щоб писати таке, авторові треба було перевірити цю інформацію. Була там кілька місяців тому, в храмі сушили сіно...
    Anonymous reply Anonymous
    Може декілька місяців тому і сушили сіно, а зараз там висить великий замок. Кажуть, що по великих святах там служать літургії. Але, може, ви і праві. Треба ще раз подивитися... ЯІ там сіна не бачив і тих, хто сушить теж :)
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
10:00 Знущання з військових у 211 бригаді: до суду передали справу екскомандира, який замовчував факти 09:03 Тернополян закликають не блокувати доступ до дворів автівками чи обмежувачами руху play_circle_filled 22:00 Як у Тернополі з'явилися перші телефони: дивіться відео! play_circle_filled 21:01 200 балів з української мови та історії: випускниця Христина Дехтяренко – серед найкращих на НМТ Від читача 17:29 Тижневий дайджест новин служби зайнятості Тернопільщини 20:01 «Мого сина більше нема, а медики досі працюють»: у суді розглядають справу про смерть однорічного Єремія 19:00 Жительці Тернопільщини виповнилося 100 років 18:00 Подорож за кордон із домашнім улюбленцем: що потрібно знати 17:30 Четвертокласники Тернопільщини навчатимуться з наборами LEGO photo_camera 16:30 Поліція розслідує шахрайство з коштами ветеранів, пов'язане з чиновником зі Зборова 16:03 З полону повернулися двоє мешканців Тернопільщини. Ми дізналися їхні імена 15:27 На Микулинецькій ДТП. Рух транспорту ускладнений 15:15 В останню путь проведуть військовослужбовицю з Тернопільщини Галину Лащик 15:05 62 випускники на Тернопільщині отримали по 200 балів на НМТ: із яких шкіл 14:02 На обеліску радянського солдата на Тернопільщині загніздилися лелеки. Чому пам’ятник не зносять? 13:46 Україна повернула з полону ще одну групу Захисників: продовження обмінів згідно зі «Стамбульськими домовленостями» 13:15 Набої та наркотики виявили правоохоронці Гусятина у місцевого жителя 12:35 Усі підприємства України отримали нові зобов'язання: що зміниться з 5 липня 12:00 Облаштовують безбар'єрний маршрут з мікрорайону «Дружба» до центру Тернополя play_circle_filled 11:20 Одинадцять ліцеїстів з Тернополя здобули максимальні бали на мультитесті
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up