Готувати традиційні великодні смаколики слід за кілька днів до головного християнського свята.
Усі християни з нетерпінням чекають на найбільш шановане, урочисте й радісне свято богослужебного року – Світле Христове Воскресіння, або Великдень. Церковний календар ще величає його "святом свят і торжеством із торжеств", адже присвячений Великдень події, яка є центром усієї біблійної історії, повідомляє УНІАН lite.
Великдень є пам’яттю про спокутну жертву Ісуса Христа, про його смерть на хресті і чудове воскресіння. Свято відзначається за місячним календарем, тому не має постійної дати. У 2020 році Великдень припадає на 19 квітня.
Невід’ємною частиною Великоднього свята є багатий стіл, центральне місце на котрому займатимуть найсмачніші і найкращі паски. Паска – це обрядова випічка, що являє собою здобний великодній хліб, оздоблений білою глазур’ю та різноманітними прикрасами.
Страсний тиждень – останній тиждень Великого посту перед Великоднем. Це найсуворіший тиждень посту, впродовж якого віруючі готуються до головного християнського свята – Світлого Великодня Христового. Цього тижня, зокрема, й печуть паски, а також фарбують крашанки і розмальовують писанки.
Згідно із канонами церкви, випікання пасок дозволяється в середу і четвер. Більшість віруючих вважають за краще готувати випічку в Чистий четвер, який у 2020 році припадає на 16 квітня.
Якщо з якихось причин господиня не встигла спекти паску вчасно, зробити це можна в суботу, 18 квітня. Велика субота – крайній термін для приготування пасок.
Випічкою краще зайнятися з самого ранку, адже процес цей не такий швидкий.
Читайте також Класична, шоколадна та з коньяком: що вигідніше - готувати самому чи купувати великодні паски
Суворої заборони на випікання пасок та оформлення писанок і крашанок не існує, проте священнослужителі не рекомендують займатися приготуванням їжі в п’ятницю Страсного тижня.
Страсна п’ятниця є днем скорботи й журби для християн. Впродовж усієї п’ятниці прийнято їсти заздалегідь приготовлений хліб, сирі овочі та фрукти. Цим і пояснюється, чому не можна пекти хліб, а тим паче паски.
Саме п’ятниця є днем страждання, розп’яття, смерті й поховання Ісуса Христа, тому слід відкласти всі побутові справи. У храмах в Страсну п’ятницю йдуть спеціальні служби з винесенням Плащаниці. Тож, цього дня бажано прийти до церкви і помолитися, залишивши на якийсь час мирські турботи.
Читайте також Великдень 2020: підбірка простих рецептів пасок
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер