Друзі, а вам відомо про спортсменів з українським корінням, які неодноразово підкоряли світові вершини? Якщо ви знизуєте плечима, то я розповім вам про Террі Савчука.
Історію про Террі Савчук досліджував тернополянин Тимофій Іванечко.
«Хто це?» — здивовано запитаєте ви. А я з гордістю скажу: Террі Савчук — легендарний хокеїст, 4-разовий володар Кубка Стенлі (у 1952, 1954, 1955 рр. у складі «Детройта», у 1967 р. — «Торонто»), кращий воротар НХЛ (1952, 1953, 1955, 1965 рр.). Уболівальники і товариші по команді називали його не інакше, як «воротар № 1», «людина 600 шрамів» та «Юкі» (з огляду на українське походження).
Розповім про Террі Савчука більш детально. Цей талановитий спортсмен народився в 1929 р. у Канаді. Терренс (саме таким є повне ім’я хлопця) був третім сином у подружжя українських емігрантів Луї та Анни Савчуків. Майбутнього хокеїста назвали Тарасом, але в документах записали Террі. Сім’я мешкала у робітничому передмісті Вінніпега. Батькам доводилося важко працювати, заробляючи на існування, тому синів з дитинства залучали до роботи.
Будучи підлітком, Террі пробував свої сили у різних видах спорту: і в хокеї, й в канадському регбі, і у бейсболі. Однак під час регбійного матчу він одержав травму руки, тому спорт довелося на деякий час залишити. Террі нічого не сказав про це батькам, щоб даремно не хвилювати їх, але така легковажність зіграла з ним злий жарт: через те, що хлопець не одержав кваліфікованої медичної допомоги, кістки на руці зрослися неправильно. Отож, одна рука у Савчука стала трохи коротша за іншу. Проте на цьому біди хокеїста не скінчилися: у хлопця лікарі виявили вроджене захворювання спини, тому він не міг стояти на повен зріст. Ось чому Террі вибрав у хокеї виграшну для себе позицію воротаря. У процесі гри він створив власний, унікальний стиль воротарської гри. Тоді як більшість його колег стояла у воротах прямо, хлопець наполовину був зігнутий. Згодом таку манеру запозичили багато його наступників.
Однак хвороби й надалі дошкуляли спортсменові. Ще у юнацькі роки Савчук отримав шайбою у праве око, тому в нього трохи погіршився зір. Крім цього, впродовж життя Террі мучили артритні болі.
Як згадують сучасники, Савчук захищав ворота своєї команди самовіддано та героїчно. Проте вони визнають, що Террі мав непростий характер. Хлопцеві довелося передчасно подорослішати. Адже через трагічну смерть двох братів й інвалідність батька він був змушений стати головним годувальником сім’ї. перший спортивний заробіток Террі був приголомшливим: 2000 доларів!
Вся кар’єра Савчука нагадувала боротьбу з травмами і недугами. У 1954 р. Террі ще й серйозно постраждав в автокатастрофі. І це, крім травм, отриманих на хокейному полі! До того ж на тілі Савчука було безліч шрамів, бо у той час воротарських масок ще не існувало. Коли ж вони з’явилися, то Террі навідріз відмовлявся їх одягати.
Завдяки таланту й наполегливій праці Савчуку вдалося стати найкращим воротарем. Хлопець докладав усіх зусиль, щоб його команда перемагала!
Хоч трагічний випадок обірвав життя Террі Савчука у 1970 р., він заслужено став членом Канадської зали спортивної слави. А провінція Манітоба, де знаходиться рідне місто хокеїста — Вінніпег, оголосила Террі Савчука найкращим спортсменом ХХ століття. Ще б пак, адже він провів 21 сезон в НХЛ, зіграв у 1034 матчах і здобув світову хокейну славу для своєї держави!
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 40 від 2 жовтня 2024
Читати номер