Безоплатне протезування у Тернополі: куди звертатися

Безоплатне протезування у Тернополі: куди звертатися
Фото: архів підприємств з виготовлення протезів

Журналісти «20 хвилин» дізналися перелік підприємств, які виготовляють протезно-ортопедичні вироби за державною програмою. А також, які документи потрібні та куди звертатися.

В Україні діє програма, у рамках якої люди з ампутаціями можуть безоплатно отримати протезно-ортопедичні вироби за новітніми технологіями. Скористатися нею можуть як учасники бойових дій, так і люди після захворювань, аварій, обстрілів. 

Зокрема, 7 925 протезно-ортопедичних виробів вже отримали жителі Тернопільщини з початку повномасштабного вторгнення і до грудня 2024 року. На що з державного бюджету витратили 177 300 000 грн. Про це «20 хвилин» повідомили в Тернопільському обласному відділенні Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. 

– Вже у січні 2025 року за кошти держави ми забезпечили жителів Тернопільщини 218 протезно-ортопедичними виробами. Найбільше була потреба у протезах нижніх кінцівок, а саме гомілок і стегна. Одна людина може отримувати кілька протезів та ортезів на рік, адже все залежить від стадій її реабілітації, – розповіла керівниця обласного відділення фонду Ірина Базилевська. 

Відео дня

Де отримати протез за держпрограмою

Понад 20 підприємств в Україні виготовляють протезно-ортопедичні вироби підвищеної функціональності за державними програмами. Вони розташовані у Тернополі, Львові, Вінниці, Києві, Харкові, Дніпрі, Запоріжжі, Миколаєві та Одесі. 

Підприємства спеціалізуються на протезах верхніх кінцівок, протезах нижніх кінцівок, ортезах на нижні кінцівки та спеціальних виробах для заняття спортом. Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю розробив карту, на якій вказали кількість таких підприємств у кожному регіоні, а також їхню спеціалізацію позначили різнокольоровими кружечками. 

Наприклад, червоний означає, що у закладі виготовляють протези верхніх кінцівок, синій – протези нижніх кінцівок, зелений – ортези на нижні кінцівки, а жовтий – спеціальні вироби для заняття спортом. 

Джерело: Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю

Що пропонують у Тернополі

 

Зазначимо, що нині у Тернополі за державною програмою протезування працюють чотири підприємства: «Форвард Орто», «Терно-Топ», «Разан» та «Шана-Голс». Про це повідомили в обласному відділенні Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. Де вони розташовані, а також графік роботи, телефони – шукайте на інтерактивній карті нижче. 

Журналісти «20 хвилин» поспілкувалися з представниками компаній і з’ясували, що більшість спеціалізуються на виготовленні протезів нижніх кінцівок.

Наприклад, фахівці «Форвард Орто» виготовляють протези стегна, гомілки, стопи, колінні вузли, косметичні накладки. За 2024 рік виготовили 3 348 протезів та 2 979 ортезів, розповів «20 хвилин» начальник відділу маркетингу Ігор Яремчук.

– Виготовляємо сучасні, якісні протези та ортези нижніх кінцівок. Отримати їх можна лише за державним замовленням. Приймаємо заявки від людей з ампутаціями зі всієї України. Йдеться не лише про військових, а й тих, хто втратив кінцівку через аварію, захворювання, – пояснює Ігор Яремчук. – Після опрацювання заявки призначаємо людині час та дату, щоб зробити заміри у нашому центрі. За потреби протезист разом з представником фірми можуть виїхати за місцем проживання людини. І тільки після цього беремося за виготовлення протезів.

Фото: архів підприємств з виготовлення протезів 

У «Терно-Топ» люди з ампутаціями можуть отримати протези верхньої кисті та плеча, а також стегна. Зі слів директорки Оксани Мороз, за 2024 рік вони виготовили за державною програмою 159 протезів, з яких – чотири верхніх, а 155 – нижніх. Також забезпечили людей 1 100 ортезами. 

А ось у центрі «Разан» можна отримати протез гомілки чи стегна. Щодо верхніх кінцівок, то забезпечують лише косметичним протезом руки. Зі слів директора Олександра Цісака, за 2024 рік виготовили 383 вироби. 

– Здебільшого звертаються люди, щоб отримати протези нижніх кінцівок. Наприклад, 196 отримали протези гомілок, 185 – протези стегон. А ось з верхніми кінцівками складніше, ми тільки розглядаємо варіанти виготовлення. Тому можемо забезпечити лише косметичними, що не всім підходить, адже вони не виконують повний функціонал. Але було два замовлення і ми їх виконали, – каже директор Олександр Цісак. 

За 2024 рік фахівці підприємства «Шана-Голс» виготовили понад 300 ортезів та 62 протези за державною програмою, розповіла директорка Неля Хоміцька. 

– Найбільше за державною програмою виготовили ортезів на хребет – 201, а також на нижні кінцівки – 80. Щодо протезів, то видали 59 на нижні кінцівки та два косметичних на верхні, – говорить Неля Хоміцька. 

Додзвонитися до «Тернопільського експериментального протезно-ортопедичного підприємства», що на Тролейбусній, 10 журналістам не вдалося. За даними порталу YouControl, підприємство у стані припинення діяльності. Нагадаємо, що в 2023 році ми писали матеріал про ймовірне закриття. Тож згодом розкажемо більше про цей заклад. 

Які документи потрібні: механізм звернень

Подати заявку на протезування можна двома способами. Наприклад, особисто, звернувшись до працівників ЦНАПу, місцевих органів соціального захисту населення або обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. Також реально це зробити за допомогою онлайн-сервісів – електронний кабінет особи з інвалідністю або Єдиний державний вебпортал електронних послуг. Зі слів керівниці Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Ірини Базилевської, попередньо необхідно зібрати пакет документів: 

  • паспорт громадянина України;
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків;
  • висновок про необхідність забезпечення осіб з обмеженнями функціонування допоміжними засобами реабілітації;
  • пенсійне посвідчення (за наявності).

УВАГА! Для військових додатково: довідка про обставини травми від командира військової частини, посвідчення УБД (за наявності).

Після отримання направлення людина, яка потребує протезування, повинна виконати алгоритм дій, розповідаємо покроково. 

Крок 1: самостійно обрати одне із запропонованих протезних підприємств в Україні. 

Крок 2: звернутися до підприємства у будь-який зручний для неї спосіб та заповнити заявку (в паперовій чи електронній формі). 

Крок 3: людина домовляється про час та дату відвідування підприємства для проведення замірів, підбору комплектації протеза відповідно до її функціональних потреб. 

Крок 4: після примірки, коригування і налаштування виробу людина проходить реабілітацію (компресійна терапія, фізичні вправи, масаж рубця тощо) та безоплатно отримує протез.

Важливо! На виготовлення протеза витрачають до 45 днів. При простих випадках отримати виріб можна за три тижні.

– За бажанням людина може самостійно придбати протезно-ортопедичні вироби, призначені відповідно до показань, а згодом отримати компенсацію. Але розмір компенсації не більше встановленої граничної ціни в Україні, що встановила держава. Для цього варто звернутися з відповідними документами до Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, – каже Ірина Базилевська. 

Фото: архів підприємств з виготовлення протезів 

Зазначимо, що також в Україні працюють реабілітаційні центри, які допомагають з підготовкою та виготовленням протезів іноземних зразків. Про їхню діяльність, а також алгоритм отримання виробу розкажемо у наступних матеріалах.

Читайте також:

Вчаться жити без тата: сестри-майстрині, які мають ДЦП, продовжують робити іграшки та картини

5-річна донечка відкладає кошти на протези для татка-воїна, який пережив уже понад 100 операцій

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Юра

    В Курській області колони техніки ЗСУ рухаються з Махнівки та Колмакова, у бік населених пунктів Черкаська та Руська Конопелька і Фанасіївка
    ЗСУ просунулись на 5 км
    Ціль захопити АЄС

    https://t.me/ZSU_War/20508

    Раджу канал, давно їх читаю

keyboard_arrow_up